ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز برقی تفال
سیگار برگ
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
آموزشگاه آشپزی
دوره های آموزش شیرینی پزی
آموزش کافی شاپ
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
تورهاي مسافرتي
درباره من
شادي سفر ارائه كننده تور هاي مسافرتي خارجي و داخلي شماره تماس:88993177-021
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی:
ورود اعضا
  نام کاربری:
  پسورد:
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۰۳:۵۰
معرفي كشور لبنان

كشوري كوچك و كوهستاني در غرب آسيا و خاورميانه و در كنار ساحل شرقي درياي مديترانه است و پايتخت آن شهر بندري بيروت است . لبنان از شمال و شرق با كشور سوريه ، از جنوب با كشور اسرائيل و از غرب با درياي مديترانه همسايه ‌است . جزيره قبرس نيز كه از نظر سياسي به بخش‌هاي مختلف تقسيم شده ، شامل جمهوري قبرس كه عضو اتحاديه اروپا مي‌باشد و جمهوري تركي قبرس كه از نظر بين‌المللي به رسميت شناخته نشده ‌است ، نيز در نزديكي سواحل اين كشور قرار دارند . واژه لبنان از واژه سامي «لبن» كه اشاره به قله‌هاي سفيد كوهستان‌هاي لبنان دارد ، گرفته شده ‌است .
تا قبل از جنگ داخلي ۱۹۹۰-۱۹۷۵ لبنان كشوري متمول در منطقه و پايتخت بانكداري جهان عرب محسوب مي‌شد و تعداد زيادي توريست را جذب خود مي‌كرد تا حدي كه بيروت را به عنوان پاريس خاورميانه مي‌شناختند و همچنين به دليل قدرت مالي بسيار لبنان را به عنوان سوئيس خاورميانه مي‌شناختند . بلافاصله بعد از پايان جنگ تلاشهاي بسياري صورت گرفت تا اقتصاد را بهبود بخشند و زير ساختهاي كور را از نو بسازند كه نتايج مثبت آن در سالهاي اخير آشكار شده ‌است .
تا قبل از ابتداي سال ۲۰۰۶ ، كشور به ثبات و بازسازي لبنان به پايان رسيد و تعداد بسياري توريست به گردشگاههاي لبنان سرازير شدند . اما با شروع جنگ اسرائيل لبنان در ۱۲ ژوئيه ۲۰۰۶ تعداد بسياري نظامي و غير نظامي صدمه ديدند و خسارات بسياري به زير ساختهاي كشور وارد شد و جمعيت گسترده‌اي بي خانمان شدند . از سپتامبر ۲۰۰۶ دولت لبنان برنامه رسيدگي به اموال مخروبه بيروت ، طير و ديگر دهات واقع در جنوب لبنان را شروع كرده ‌است .

لبنان در يك نگاه

زبان : عربي

دين : 59.7% مسلمان | مسيحي 39%

جمعيت : 3,874,050

تعداد توريست : -

معرفي اجمالي

پايتخت : بيروت

حكومت : جمهوري

تعطيل ملي : 22 نوامبر

احزاب سياسي : 15

ساختار دولتي

واحد پول : پوند لبنان

شركاء تجاري : -

كشاورزي : مركبات ، انگور ، سيب زميني ، سيب ، سبزيجات ، گوجه فرنگي ، زيتون ، تنباكو

تور لبنان

صنعت : بانكداري ، جهانگردي ، صنايع غذايي ، جواهر ، پارچه ، صنايع چوب و مبلمان

رشد اقتصادي : 0.5%

ساختار اقتصادي

خط تلفن : 630,000

همراه : 888,000

كاربر اينترنت : 600,000

شناسه اينترنت : .lb

سايت : 3,365

ساختار ارتباطات

مساحت : 10,400 كيلو متر

آب و هوا : تابستان خشك و زمستان مرطوب

همسايه ها : اسراييل ، سوريه

منابع طبيعي : سنگ آهك ، سنگ آهن ، نمك طعام ،

اختلاف ساعت : +2

ساختار جغرافيايي

خطوط نفت : -

زميني : -

راه آهن : 401 كيلو متر

آبي : -

فرودگاه : 7

ساختار حمل و نقل
موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۷ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۲:۳۸
ويزاي شنگن (شينگن) چيست؟

اتحاديه شينگن
اتحاديه ي شينگن موافقت نامه اي است كه در سال ۱۹۸۵، شش كشور اروپاي غربي اقدام به برداشتن مرز بين خود نمودند و از اين طريق امكان تردد را بدون داشتن ويزا فراهم نمودند و در طي چند توافق ديگر كشورهاي بيشتري از اتحاديه اروپا به آن پيوستند و در حاضر ۲۶ كشور در اروپا از قوانين اين پيمان پيروي مي كنند. اسامي كشورهاي عضو شينگين : ايتاليا، آلمان، فرانسه، اتريش، سوئيس، اسپانيا، بلژيك، دانمارك، لهستان، اسلووني، استوني، فنلاند، يونان، مجارستان، لتوني، ليتواني، لوكرامبورگ، مالت، هلند، بلژيك، ، سوئد ، اسلوواكي، جمهوري چك، نروژ،پرتغال، ايسلندو ليختن اشتاين. كساني كه از هر يك از كشورهاي عضو شينگن , ويزاي شينگن دريافت كرده اند ، بدون محدوديت مي توانند به هر يك از اين كشورها سفر نمايند. البته توجه داشته باشيد ، ورود شما حتما بايستي از كشوري كه ويزا دريافت كرده ايد باشد.و خطوط هواپيمايي حتي مي توانند از سوار كردن شما به هواپيما جلوگيري نمايند. ضمنا دريافت ويزاي شينگن به منزله ورود شما به اتحاديه شينگن نمي باشد و افسرهاي پليس بخش مهاجرت كشورهاي عضو شينگن مستقر در فرودگاها مي توانند از ورود شما ممانعت به عمل آورند.به عنوان مثال سفارت فرانسه بسيار تاكيد مي كند كه در هنگام مسافرت به آن كشور بايستي ساير مدارك از قبيل رزرو هتل، پرواز برگشت به ايران، بيمه مسافرتي،و پول نقد به اندازه كافي را داشته باشيد. درخواست ويزاي شيگن از هر يك از كشورهاي عضو در صورتي امكانپذيز مي باشد كه بيشتريت زمان را در آن كشور اقامت داشته باشيد، بهعنوان مثال اگرشما ۸ روز در اتريش و ۱۰ روز را در ايتاليا مقيم هستيد در خواست ويزاي شينگن شما تنها از سفارت ايتاليا امكان پذير مي باشد.

ويزاي شينگن در ۴ نوع صادر مي شود :
ويزاي نوع A :ويزاي ترانزيت است يعني مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و مي تواند فقط در يكي از فرودگاههاي شينگن پرواز خود را تعويض و راهي كشوري در خارج از شينگن گردد.
ويزاي نوع B : ويزاي عبور است يعني مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و ميتواند از شينگن بعنوان منطقه عبوري استفاده نمايد تا از طريق زميني خود را به كشور ديگري غير شينگن برساند.
ويزاي نوع C : ويزاي توريستي است كه اكثر ايرانيان با آن وارد شينگن مي شوند.
ويزاي نوع D : ويزاي بلندمدت است كه معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده مي كنند تا بتوانند در طي سال بارها به شينگن وارد و از آن خارج شوند. مدت ماندن با ويزاي شينگن در هر بازه زماني ۱۸۰ روزه ۹۰ روز مي باشد و يا به عبارتي در هر ۶ ماه مي توانيد فقط ۹۰ روز در اتحاديه شينگن مقيم شود وچناچه اگر مي خواهيد بيشتر از اين مدت بمانيد بايستي در خواست اقامت از سفارت مربوطه نماييد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۴:۱۳
كشور: لبنان
پايتخت: بيروت
وسعت: 10452 كيلومترمربع
جميعت: 4224000 نفر
زبان رسمي: عربي
پول رايج: لير لبنان
شهرهاي مهم: طرابلس، صيدا، صور، نبطيه، زحله، بعلبك، جونيه

 

تور لبنان نوروز

اطلاعات عمومي
موقعيت:

لبنان كشوري كوچك و كوهستاني در غرب آسيا و خاورميانه و در كنار ساحل شرقي درياي مديترانه. لبنان از شمال و شرق با كشور سوريه، از جنوب با كشور اسرائيل و از غرب با درياي مديترانه همسايه‌است.

جغرافيا:

لبنان سرزميني بلند و كوهستاني است كه در كرانه شرقي درياي مديترانه قرار دارد. كرانه‌هاي لبنان ۲۵۵ كيلومتر درازا دارد. رودخانه‌هاي مهم لبنان عبارت‌اند از: عاصي (ألعاصي) و ليطاني (ألليطاني) در دره سهل‌البقاع، و كلب (ألكلب). رشته‌كوه‌هاي لبنان عبارت‌اند از: رشته‌كوه‌هاي لبنان شرقي و رشته‌كوه‌هاي لبنان غربي كه ميان اين دو رشته كوه، دره سهل‌البقاع قرار گرفته‌است. بسياري از مناطق آن كوهستاني است به جز مناطق ساحلي كم عرض و دره بقا كه بخش مهمي از صنعت كشاورزي لبنان را تشكيل مي‌دهد.

ويژگيهاي فرهنگي و اجتماعي
اديان و مذاهب:

دين 60 % لبناني ها ، مسلمان ( شيعه ، سني ، دروزي ، اسماعيلي و علوي ) و 40 % نيز مسيحي ( كاتوليك ماروني ، ارتدكس يوناني ، ارتدكس ارمني ، كاتوليك سوري ، كلداني ، آشوري و پروتستان) هستند.

اقتصاد:

كشاورزي و صنعت توريسم مهمترين منابع در آمد لبنان به حساب مي آيند. از مهمترين صادرات لبنان مي توان به جواهر آلات، مواد شيميايي غيرآلي، مركبات، تنباكو و منسوجات اشاره كرد. لبنان از اعضاي كشورهاي اتحاديه ي عرب است .

جاذبه هاي گردشگري:

قلعه ي سيدن، محل باستاني فنيقي ها، مكان تاريخي Baalbeck، محله مار الياس، خيابان قرمز، ساعت OTTOMANT، دره بقاء.

موزه ها: موزه ملي لبنان (در بيروت)، قصر هنري فرون، موزه Sursock

آب و هوا

وضيعت آب و هوايي:

داراي آب و هواي مديترانه اي است. تابستان طولاني و گرم وخشك، زمستاني خنك و باراني (معتدل و مرطوب) دارد. در طول سال دماي هوا بين 16 تا 38 درجه سانتي گراد است. قسمت هاي شرقي و شمالي لبنان كه در ميان رشته كوههاي لبنان ·و رشته كوههاي ضد لبنان ·واقع شده داراي آب و هوايي كوهستاني و سرد مي باشد.

 

تور لبنان

 

كد مخابراتي
كد تلفن: 00961

كد اينترنتي: lb.
موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۷:۱۸

سفري به ياد ماندني در دل تاريخ و هنر آميخته در دنياي مدرن امروزي با تور پاريس و فرانسه
پاريس، پايتخت افسانه و مشهور كشور فرانسه كه به دليل جاذبه ها و زيبايي هاي منحصر به فرد خود يكي از پر بازديد ترين پايتخت هاي دنيا به شمار مي آيد.
موزه لوور، بزرگترين موزه دنيا
حتي اگر هم نتوانيم لوور را بزرگترين موزه دنيا بناميم، اما مي توان آن را محوري در امتداد تاريخ بشريت ناميد. آثار متنوع و بي نظير موجود در اين موزه از تمدن ها و فرهنگ هاي سراسر دنيا، از عصر پيش از تاريخ تا امروز، كلكسيوني منحصر به فرد از عجايب را براي شگفت زده كردن هر گردشگري، در خود دارد.

ويزاي شينگن

موزه لوور اولين انتخاب در برنامه تور هر گردشگري است كه چه به صورت انفرادي و چه به صورت گروهي با تور فرانسه سفر مي كنند

كليساي نوتردام، جواهر معماري گوتيگكليساي نورتدام بايد شهرت خود را مديون نويسنده مشهور فرانسوي، ويكتورهوگو، بداند. او كه با نوشتن داستان بي نظير و پر احساس گوژپشت نتردام، به زيبايي هر چه تمام تر توانست، خواننده را همراه خود به ميان كوچه هاي پاريس و همچنين كليساي نوتردام، ببرد.اين اَبُر معماري قرون وسطايي، جايگاهي ثابت در ليست برنامه گردشگران فرانسه قرار دارد.

برج ايفيل، مكاني كه هركس آرزو دارد يك بار هم كه شده آن را از نزديك ببيند
به راستي پاريس بدون برج ايفيل چه مي شد؟


شايد كمي اغراق آميز باشد اما برج ايفيل با اينكه بعد از موزه لوور، ارگ پيروزي و حتي كليساي نوتردام، ساخته شد، اما به سرعت جايگاه خود را در صدر جاذبه هاي پاريس پيدا كرد، به طوري كه امروزه با بالا رفتن از اين برج منظره اي منحصر به فرد از كل پاريس و حتي اين سه بنا، با زاويه اي متفاوت و هيجان انگيز به گردشگران هديه مي دهد. محال است كه با تور پاريس به اين شهر سفر كنيد و از تماشاي اين برج منحصر به فرد شگفت زده نشويد . شايد در ابتدا بسيار ساده به نظر آيد اما بعد از كسب اطلاعاتي دقيق از اين برج ميتوانيد به منحصر به فرد بودن آن پي ببريد حقايقي از قبيل اين كه در ساخت اين برج عظيم تعداد 300 كارگر 18038 قطعه اين برج را به متصل كردند و همچنين 2.5 ميليون پيچ و پرچ در ساخت اين برج استفاده شده و جالب است بدانيد كه با وجود اينكه برج به شكل فضاي باز ساخته شده به علت رعايت نكات ايمني تنها يك كارگر در طي ساخت پل كشته شده ! 

كاخ لوكزامبورگ
اين بنا داستان جالبي در خود نهان دارد


ماريا دميچي، بيوه شاه هِنري (هانري) چهارم، به ياد قلعه پيتي (Pitti) در ايتاليا، در اين بنا تغييراتي ايجاد كرد تا بتواند كودكي خود را در لابلاي باغ هشت هكتاري قلعه لوكزامبورگ پيدا كند.
اكنون اين بنا مورد توجه بسياري از گردشگران است و اين استقبال را مديون زيبايي بصري باغ آن و دو فوراه معروف آن يعني دومديسيس و دو آبزرويتور است.

ارگ پيروزي و خيابان معروف شانزه ليزه

ارگ يا طاق پيروزي در بالاي خيابان مشهور شانزه ليزه قرار دارد. شايد اسم اين خيابان براي ايراني ها بيشتر از هر كس ديگري آشنا باشد


بنايي كه در افتخار فتوحات پادشاه مشهور فرانسوي، ناپلئون بنا پارت ساخته شد. شهرت اين بنا علاوه بر نام خودش مديون خيابان شانژه ليزه و شهرت ناپلئون و ژنرال دوگول،است. 


ژنرال دوگول كه بعد از جنگ جهاني دوم به رياست جمهوري فرانسه رسيد و فرانسه تمام پيشرفت و قدرت خود را مديون سياست هاي وي است، 
كليساي سَكرِه كُر، كليسايي از زمان بيزانس روم كليساي سَكرِه كُر، كليسايي از زمان بيزانس روم
اين كليسا كه به عقيده بسياري شباهت زيادي با تاج محل درهند و حتي كليساي نوتردام دارد!! 
رنگ كِرِم رنگ و خاص در ميان باغ سرسبز اين بنا، باعث شده است به يكي از پربازديدترين جاذبه هاي توريستي فرانسه تبديل شود
معبد پانتئون، عجايب معماري رومي
اين معبد در زمان هادريانوس رومي ساخته شد.


يكي از عواملي كه اين بنا را به پربازديدترين بناهاي فرانسه تبديل كرده است، سادگي معماري در عين پيچيدگي و بزرگي اين معبد است، 
خانه اُپراي گارنير
اين بنا مربوط به دوره ناپلئون سوم است و توسط معماري به نام چالرز گارنير ساخته شده است. 


اين بناي عظيم با 2000 صندلي هنوز هم پذيراي علاقه مندان به اُپرا است. بر روي سقف اين بنا يك نقاشي با شكوه از مارك شاگال است و همچنين يك لوستر بزرگ هفت تني در مركز سالن اصلي آن وجود دارد كه چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي كند.
لزانواليد ، مدفن ناپلئون بُناپارت يا جايي براي تامل؟!
براي معرفي اين بنا بايد كمي به عقب تر برگرديم و از داستان ناپلئون بازگو كنيم!


جنازه ناپلئون بعد از مرگش تا سال 1840 در انگليس در يك مكان بي نام و نشان مدفون شد تا سرانجام لوئي فيليپ پادشاه وقت فرانسه، توانست از دولت انگليس اجازه برگرداندن جنازه ناپلئون به فرانسه را بگيرد.
بقاياي جسد وي توسط يك كشتي نيروي دريايي فرانسه كه به اين مناسبت با رنگ سياه، رنگ شده بوده به فرانسه حمل شد و در ۲۹ نوامبر به بندر شربورگ رسيد. نهايتاً از طريق رود سن به پاريس حمل شد.

تور لبنان


مراسم تشيع رسمي در ۱۵ دسامبر برگذار شد. در سال ۱۸۶۱ بقاياي جسد ناپلئون به مقبره فعلي منتقل شد. اين مقبره كه از سنگ‌هاي آذرين ساخته شده، در سرداب زير گنبد بناي لز انواليد (به فرانسوي: Les Invalides) واقع شده است.

مركز پمپيدو
يك موزه پر بازديد و مدرن البته كمي عجيب!
اين مكان يكي از پر بازديدترين جاذبه هاي توريستي فرانسه است. تكنولوزي بالاي بكار رفته در اين سازه هر گردشگري را به سوي خود جذب مي كند.


در طبقه بالاي اين بنا يك منظره پاناروميك از سطح شهر پاريس براي علاقه مندان فراهم مي شود. البته به دليل نوع ساختار مدرن اين بنا، علاقه مندان خاصِ خود را به سمت خودش جلب مي كند و بسياري از طرفداران معماري سنتي و كهن فرانسه روي خوشي به اين بنا نشان نمي دهند.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۴۶:۱۱

شهر تفليس پايتخت جمهوري گرجستان بوده و در حدود 1500 سال قدمت دارد. وقتي در بالاي ارتفاعات Mtatsminda بايستيد و به شهر بنگريد، شما ميتوانيد مناظر خيره كننده شهر را كه به طور باشكوهي در ميان رودخانه Mtkvari قرار دارد و سايه اي از تاريخ گذشته و حال را در خود حفظ كرده را تماشا كنيد. تفليس اولين شهري است كه در قرن چهارم توسط جغرافي شناس رومانيايي "Castorisus" به روي نقشه نمايش داده شده است. افسانه زيبايي راجع به اينكه چرا تفليس به عنوان پايتخت براي Mtsheta انتخاب شد، وجود دارد.

تور تفليس

يكبار كه شاه Kartli براي شكار با همراهانش بيرون رفته بود، شاهين دست آموزش كه دنبال طعمه او يعني يك قرقاول بود به طور اتفاقي در چشمه گوگرد كوچكي افتاد و سوخت. شاه دستور داد كه درست در همان محل شهري بسازند و بخاطر چشمه آبگرم گوگردي آن در زبان جرجيها نام آنرا Tblisi يعني گرم گذاشت. انتخاب Tblisi به عنوان پايتخت گرجستان اتفاقي نبود. به خاطر رونق زياد اين شهر Christian Georgia دائم در حال جنگ با شورشيان خارجي بود. خصوصاً بخش جنوب شرقي اين كشور دائماً در كشمكش قرار داشت. بخاطر موقعيت خاص، تفليس توانست از اراضي داخلي خود حمايت كند. تفليس يك محيط طبيعي با تعداد زيادي مناظر بكر، صخره هاي بلند اطراف رودخانه Mtkvari، سنگهاي سختي كه تمام شرق را در بر گرفته، و رشته كوههاي Trialeti كه از غرب تا دو طرف رودخانه را به صورت دژي محكم احاطه كرده و طبيعت منحصر بفردي ساخته است. بر اساس آخرين سرشماري (۱۹۸۹) جمعيت شهر تفليس ۹۳۶ ۲۴۶ ۱ تن بوده‌است.

 

هتل هاي برگزيده شهر تفليس

زپ پالاس

تفليس - گرجستان

 

هاليدي اين تفليس

تفليس - گرجستان

 

پريماورا

تفليس - گرجستان

 

راستاولي

تفليس - گرجستان

 

هتل فاند

تفليس - گرجستان

 

هتل شاين پالاس

تفليس - گرجستان

 

هتل‏كرن‏پالاس‏تف

تفليس - گرجستان

 

هتل كپالا

تفليس - گرجستان

 

هتل د'پلازا

تفليس - گرجستان

 

تيفليس پالاس

تفليس - گرجستان

 

هتل تفليس ماريوت

تفليس - گرجستان

 

اورين تفليس

تفليس - گرجستان

 

هتل آناتا

تفليس - گرجستان

 

هتل بتسيز

تفليس - گرجستان

 

هتل‏‏تفليس‏سنترا

تفليس - گرجستان

تفليس در هزاره چهارم تا سوم پيش از ميلاد مسكوني شد. براي اولين بار در سالنامه‌هاي قرن چهارم ميلادي از تفليس به عنوان قلعه ـ شهر نام برده شده‌است. تفليس به علت واقع شدن در محل تلاقي راههاي مهم هميشه داراي اهميت منطقه‌اي بوده و همين ويژگيها سبب گسترش و توسعه اين شهر از ديرباز تاكنون شده‌است. تفليس در گذشته‌هاي دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد كرد. بعدها با افزايش جمعيت ساخت و ساز به دامنه‌ها و تپه‌ها و فلاتهاي اطراف رودخانه كشيده شد كه اين فلاتها در شمال و شمال شرقي شهر واقع شده‌است. قسمتهاي جنوب شرقي شهر از خيابانهاي تنگ و خانه‌هاي قديمي دو يا سه طبقه تشكيل شده كه مجموعة قديمي شهر تفليس را تشكيل مي‌دهد.

شهر تفليس غير از بازار مركزي شهر، داراي چندين مركز خريد ديگر ميباشد از جمله مركز تجاري گرجستان، ميدان مرجانشويلي و خيابان پكيني. برخي ديگر از مراكز و فروشگاههاي معروف عباتند از: بازار فرش Cervin - عرضه كننده لباسهاي كتانه زنانه Fashion House Material - عرضه كننده لباسهاي ورزشي آقايان و خانمها JNBY - عرضه كننده البسه با جنسهاي كاملا طبيعي Kid Style - عرضه كننده لباسهاي مخصوص كودكان و اسباب بازي

جاذبه هاي گردشگري برگزيده شهر تفليس

ميدان آزادي و خي ...

تفليس/گرجستان

 

موزه پول

تفليس/گرجستان

 

درياچه ليسي

تفليس/گرجستان

 

موزه عروسك تفليس

تفليس/گرجستان

 

آتشكده تفليس

تفليس/گرجستان

 

نارين قلعه

تفليس/گرجستان

 

كوه متاتسميندا ي ...

تفليس/گرجستان

 

حمام سولفور

تفليس/گرجستان

حمل و نقل عمومي در تفليس شامل اتوبوس هاي زرد، مترو و تاكسي مي باشد. اتوبوس هاي زرد معمولا مسير آنها بر روي شيشه يا پنجره نوشته شده است. مترو از ساعت 6 صبح تا نيمه باز بوده و بليط آن در حدود 0.50 GEL است. جهت سهولت در استفاده از مترو ميتوانيد از كارت هاي اعتباري استفاده نمائيد. در هنگام استفاده از تاكسي حتما دقت كنيد كه تاكسي متر روشن باشد. از سوار شدن بر تاكسي هاي نا امن بپرهيزيد و هميشه بعد از پياده شدن پول خود را پرداخت نمائيد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۰:۳۳

بيروت شهري بندري است كه بر روي دماغه‌اي كوچك و دركنار درياي مديترانه قرار گرفته و بزرگ‌ترين شهر و پايتخت كشور لبنان است. جمعيت اين شهر در سال ۲۰۰۷ ميلادي ۲.۱ ميليون نفر بود. شهر بيروت در ميانهٔ كرانه مديترانه‌اي لبنان و بر روي يك شبه جزيره جاي گرفته‌است. اين شهر كانون فرهنگي منطقه خود است و از ديدگاه رسانه‌اي، تئاتر، فعاليت‌هاي فرهنگي و زندگي شبانه در جهان عرب نام‌دار است.

 

 

 بيروت را پاريس خاورميانه لقب داده اند؛ لقبي كه با سفر به آن متوجه مي شويد كه چندان هم اغراق آميز نيست؛مجسمه ها ، سنگ فرش هاي خيابان ، سبك متفاوت زندگي در كـنار يكديگر و تاريخي كه هزاران قصه از آن بيرون آمده، مي تواند كمي شباهت را توجيه كـند. به تمام اين ها هم جواري آب هاي مديترانه را هم اضافه كنيد.به هر حال اين شهر، پايتخـت لبنان است؛ كشوري كه هميشه عروس، بهار و يا بهشت شرق لقب گرفته است

 

 

 

 

بهــــار بيروت از بقيه فصل ها دوست داشتني تر است؛ روزهاي طولاني با آفتـــاب ملايـم و گلهاي رنگارنگ و شب هاي خنك با دريايي آرام. تابستان ها ميزان رطوبت و گرماي هـوا بالا ميرود و از پاييز بارندگي ها شروع ميشود.زمستان بيشترين ميزان سرما و بارندگي را دارد،اما از آخرين باري كه در بيروت برف آمده بيشتر از شـــــصت سال مي گــذرد.پـــــس خيال تان راحت باشد،در سردترين روزهاي سال هم به لباس هاي خيلي گرم احتياج نـدارد.

 

تور لبنان

 

 

حمل و نقل

لـبنان يــك فـــرودگـــاه بين المللي بيشتر ندارد كه آن هم در جنوب بيروت واقع شده است. فرودگاه بين المللي :«رفيق حريري» تا مركز شهر حدود 10دقيقه فاصله دارد و براي اين مسير يا بايدميني بوس هاي سفيد رنگ راسوار شدو يا تاكسي گرفت.بر روي درهاي جلوي تاكسي هاي اصلي ،طرح لوگوي فرودگاه هست و تعدادي باجه تاكسي راني هم در اطراف ترميتال شماره يك وجود دارد كه البته ممكن است كرايه بيشتري طلب كنند،در كل كرايه تاكسي در بيروت خيلي گران نيست مگر اين كه تاكسي تلفني رزرو كرده باشيد به خاطر ترافيك سنگين خيابان هابه خصوص در مكز شهر ، اگر براي مدت محدودي به بيروت سفر كرده ايد ،پيشنهاد ميكنيم به فكر اجاره ماشين نباشيد به جز وقتي كه بخـــــواهيد در در اطراف شهر بچرخيد و يا از هتل تا ساحل را رانندگي كنيد كه درآن صورت هــــــم فراموش نكنيد بدون گواهينامه بين المللي به شما ماشين اجازه نمي دهند.

 

يكي از معمول ترين و به صرفه ترين گزينه حمل و نقل در بيروت تاكسي هاي اشتراكي چهار نفره هستند كه سرويس ناميده مي شوند.سرويس ها در مسيرهاي مشخصي رفت و آمد دارند و شبيه به تاكسي هاي خطي ايران كار مي كنند.با اين حال شايد بد نباشد خـيلي از مسيرها را پياده طي كنيد وبا سبك زندگي بيروتي ها و كوچه و خيابان هايش بيشــتر آشنا شويد.

 

يكي از جاهايي كه احتمالا تعريفش را از كساني كه بيروت سفر كرده اند شنيده ايد منطقه «حريصا»ست. اينجا بهترين محل براي توريست هاست؛منطقه اي كه بالاي ارتــــفـاعات لبنان واقع شده و كافه ها و رستوران هاي آن هيچ وقت خالي نيست براي بالا رفـــــتن از صــــخره هاي «حريصا» بد نيست كه تله كابين سواري را در لبنان تجربه كنيد و يكي از زيباترين چشم اندازهاي جهان را ببينيد .

 

خياباني براي همه فصول

اگراهل گالري گردي و بازديد از موزه ها باشيد موزه ملي بيروت كه در جنوب خــيابـان «اشرفيه»پاتوقي دوست داشتني ساخته است اگر تصميم داريد هرشـــــب و روزي كه در لبنان هستيد خوش بگذرانيد و دسترسي خوبي هم به ديگر جاهاي ديدني شهر داشته باشيد خيابان «اشرفيه» باوجودقيمت هاي بالاي هتل هايش يكي ازبهترين انتخاب ها براي اقامت كردن است.

 

شگفتي هاي طبيعت

اگر ديدن شگفتي هاي طبيعت براي شما جذاب باشد بيروت حداقل دو تا ازمـعروف هـاي آن را دارد يكي صخره هاي«روشه» در غرب شهر كه مي توان گفت نماد بيروت به حـــساب مي آيد.و به آن ها «عشاق» نيزمي گويند؛يكي هم غار «جعيتا»كه درهجده كيلومتري شمال شهر واقع شده ، ولي براي رفتن به آن جا علاوه بر تورهاي روزانه اي كه برگزار مي شود امكان كرايه تاكسي و يا اتوبوس هم وجود دارد غار «جعيتا» در ميان كوه هاي زيبا قـــرار گرفته و دو طبقه است ؛غار بالا و غار پايين كه براي رفتن به غار بالا بايد سوار تله كابيني شد كه از ميان جنگلي زيبا مي گذرد

 

 

 

 

 

شهر شيك پوشان

بيروت امروزي مملو از فروشگاه هاي برندهاي معروفي است كه قيمت هايشان هم به خاطر اسم و رسمشان بالاست. به همين خاطر براي خريد لباس بيروت شهر شيك پوشان اســــت. با اين كه در بازارهاي محلي و سنتي مي توان لباس هاي ارزان قيمت هم پيدا كرد ولي كم تر مسافري پيدا مي شود كه يك بار سراغ فروشگاه هاي خيابان «حمرا» ويا مركزخريد СΑΒ نرفته باشد.براي ديدن بازارهاي قديمي بيـــــروت بدنيست سري به خيابان هـــــــاي «وردون» و «مارالياس» بزنيد.عطر، ادويه، پارچه و شال از سوغاتي هاي سنتي بيروت است

 

يكي از خوشمزه ترين شهرهاي دنيا

بيروت را مي توانيكي از خوشمزه ترين شهرهاي دنيا ناميد؛از لبنيات،ميوه و سبزيجات تازه آن كه بگذريم،غذاهاي اصلي مثل كباب ها و پيش غذاهاي لبناني از خوش طعم ترين غذاهاي خواهــد بود كه تا به حال خورده ايد با اين كه بيشتر رستوران هاي فست فود زنجيره اي دنيا زنجــــيره اي دنيا در بيروت هم شعبه دارند،شباهت ذائقه ي لبناني ها به غذا هاي ايراني و همين طور فراوانــي غذاي حلال باعث شده كم تر مسافر ايراني در اين شهر سراغ فست فود هاي زنجيره اي را بگيرد. پيشنهادمي كنيم بيشترمراقب سلامتي تان باشيد،غذاهاي لبناني آنقدرجذاب هستند كه درخوردن شان زياده روي كنيد؛بهتر است آب زياد بنوشيد،پياده روي كنيد و ميوه و سبزيجات را فراموش نكـنيد؛ اگر با اضافه وزن به خانه برگرديدهيچ مشكلي پيش نمي آيد،اما بهتراست كه خاطره تان ازعروس خاورميانه را با بيماري خراب نكنيد

 

پول

واحد رسمي پول لبنان لير لبناني است و به دليل نظام پولي اين كشور تبديل پولهاي خارجي به لير به سهولت امكان‌پذير است. همچنين با استفاده تسهيلات بانكي اين كشور مي‌توان از كارتهاي هوشمند اعتباري نيز استفاده نمود.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۰۷:۱۹

لبنان كشوري كوچك و كوهستاني در غرب آسيا و خاورميانه و در كنار كرانه خاوري درياي مديترانه است كه پايتخت آن شهر بندري بيروت است. لبنان از شمال و شرق با كشور سوريه، از جنوب با كشور اسراييل و از غرب با درياي مديترانههمسايه‌است و جزيره قبرس نيز در نزديكي سواحل اين كشور قرار دارند.

واژه لبنان از واژه سامي «لبن» كه اشاره به قله‌هاي سفيد كوهستان‌هاي لبنان دارد، گرفته شده‌است.

تا قبل از جنگ داخلي ۱۹۹۰-۱۹۷۵ لبنان كشوري متمول در منطقه و پايتخت بانكداري جهان عرب محسوب مي‌شد و تعداد زيادي توريست را جذب خود مي‌كرد تا حدي كه بيروت را به عنوان پاريس خاورميانه مي‌شناختند و همچنين به دليل قدرت مالي بسيار لبنان را به عنوان سوئيس خاورميانه مي‌شناختند. بلافاصله بعد از پايان جنگ تلاشهاي بسياري صورت گرفت تا اقتصاد را بهبود بخشند و زير ساختهاي كور را از نو بسازند كه نتايج مثبت آن در سالهاي اخير آشكار شده‌است. تا قبل از ابتداي سال ۲۰۰۶، كشور به ثبات و بازسازي لبنان به پايان رسيد و تعداد بسياري توريست به گردشگاههاي لبنان سرازير شدند. اما با شروع جنگ اسرائيل لبنان در ۱۲ ژوئيه ۲۰۰۶ تعداد بسياري نظامي و غير نظامي صدمه ديدند و خسارات بسياري به زير ساختهاي كشور وارد شد و جمعيت گسترده‌اي بي خانمان شدند. از سپتامبر ۲۰۰۶ دولت لبنان برنامه رسيدگي به اموال مخروبه بيروت، طير و ديگر دهات واقع در جنوب لبنان را شروع كرده‌است

ريشه شناسي

نام لبنان (لوبنان در زبان عربي استاندارد لِبنان در گويش محلي) از ريشه سامي "LBN" گرفته شده كه داراي معاني متعددي همچون «شير» و «سفيد» است كه شايد اشاره به كوه‌هاي سر پوشيده از برف لبنان دارد. در زبان انگليسي نام لبنان را با حروف معرف the به مانند سودان و اوكراين و گامبيا به كار مي‌برند. اطلاق حرف معرفه the شايد به اين خاطر باشد كه وقتي نام اين كشورها به وجود آيد به جاي ممالك مستقل تنها مناطقي جغرافيايي محسوب مي‌شدند.

تقسمات اداري كشور لبنان

از آنجا كه مردم لبنان در ۶۰ سال گذشته به شهرنشيني روي آورده‌اند، بيشتر جمعيت اين كشور در شهرها يه ويژه در پايتخت آن بيروت و اطراف آن سكني گزيده‌اند. بيش از نيمي از لبناني‌ها در بيروت زندگي مي‌كنند.

لبنان از شش استان (به عربي: ألمحافظة) تشكيل شده‌است.

استان بيروت

استان جبل لبنان

استان شمالي لبنان

استان بقاع

استان نبطيه

استان جنوبي لبنان

جغرافيا

لبنان سرزميني بلند و كوهستاني است كه در كرانه شرقي درياي مديترانه قرار دارد. كرانه‌هاي لبنان ۲۵۵ كيلومتر درازا دارد. رودخانه‌هاي مهم لبنان عبارت‌اند از: عاصي (ألعاصي) و ليطاني (ألليطاني) در دره سهل‌البقاع، و كلب (ألكلب). رشته‌كوه‌هاي لبنان عبارت‌اند از: رشته‌كوه‌هاي لبنان شرقي و رشته‌كوه‌هاي لبنان غربي كه ميان اين دو رشته كوه، درهسهل‌البقاع قرار گرفته‌است.

لبنان به عنوان يك كشور خاورميانه‌اي از غرب با درياي مديترانه حدود ۲۲۵ مرز ساحلي دارد و از شمال و شرق با سوريه و از جنوب با اسرائيل هم مرز است. مرز لبنان با سوريه ۳۷۵ كيلومتر است در حاليكه مرز لبنان با اسرائيل تنها ۷۹ كيلومتر است. لبنان يكي از كوچك‌ترين كشورهاي دنياست كه مساحتي حدود ۱۰۴۵۲ كيلومتر مربع (۴۰۳۵ مايل مربع) دارد. بسياري از مناطق آن كوهستاني است به جز مناطق ساحلي كم عرض و دره بقا كه بخش مهمي از صنعت كشاورزي لبنان را تشكيل مي‌دهد

آب و هوا

سرزمين لبنان آب‌وهواي مديترانه‌اي دارد، هواي سواحل در زمستان‌ها سرد و باراني‎ ‎و در تابستان‌ها گرم و ‏شرجي است. در نواحي بلندتر به ويژه كوهستان‌ها، زمستان‌ها با‎ ‎بارش برف همراه است و دماي هوا به زير ‏صفر مي‌رسد. بخشهاي ديگر اين كشور،‎ ‎تابستان‌هاي گرم و خشك دارد‎.‎.

اقليم

سرزمين لبنان آب‌وهواي مديترانه‌اي دارد، هواي سواحل در زمستان‌ها سرد و باراني و در تابستان‌ها گرم و شرجي است. در نواحي بلندتر به ويژه كوهستان‌ها، زمستان‌ها با بارش برف همراه است و دماي هوا به زير صفر مي‌رسد. بخش‌هاي ديگر اين كشور، تابستان‌هاي گرم و خشك دارد.

در مناطق ساحلي زمستانها كلاً سرد و باراني و تابستانها گرم و مرطوب هستند. در مناطق مرتفع تر در طول زمستان دما به زير صفر درجه مي‌رسد. تابستان‌ها از سوي ديگر گرم و خشك هستند. اگر چه اكثر مناطق لبنان سالانه شاهد بارانهاي بسياري است (در مقايسه با مناطق خشك كنارش) ولي در مناطق خاصي در شمال شرق لبنان به دليل وجود قله‌هاي مرتفع كوه‌هاي غرب كه راه ابرهاي باراني به وجود آمده از مديترانه را سد مي‌كنند باران زيادي نمي‌بارد.

مردم

مردم لبنان را گروه‌هاي نژادي و قومي گوناگوني تشكيل مي‌دهند. عربها ۶۰٪، آسوريان و سريانيها ۳۶٪ و ارمنيها ۴٪،كردها و يهوديان ۱٪ جمعيت را تشكيل مي‌دهند.

جمعيت‌شناسي

ميانگين سني مردم لبنان ۲۴٫۶ سال است.

زبان

زبان رسمي لبنان عربي است، اما هر يك از اقليتهاي نژادي به زبان خود سخن مي‌گويند. زبان فرانسه نيز كاربرد دارد.لهجه لبناني از شاخهٔ عربي شامي است، در كاربرد و تلفظ كلمات با ديگر شاخه‌هاي زبان عربي تفاوت دارد اما به عربي سوري، فلسطيني و مصري نزديك است .در تلفظ واج «ج»، «ژ» خوانده مي‌شود . به جاي «ق»، حرف «ئ» و به جاي «ث» نيز «ت» تلفظ مي‌شود . براي مثال كلمهٔ كثير به معناي زياد، كتير . قلب به معناي دل، ئلب و جديد به معناي تازه، ژديد ادا مي‌گردند.

تور لبنان

 

دين

برآوردي كه مردم لبنان را از نظر دين بررسي مي كند اين گونه است:

 • ۵۹٫۷٪ مسلمان

  • ۲۷٪ مسلمان اهل سنت/۲۷٪ مسلمان شيعه

 • ۳۹٪ مسيحي

  • ۲۱٪ ماروني/ ۸٪ ارتودكس يوناني/۵٪ دروز/۵٪ كاتوليك يوناني

 • ۱٫۳٪ پيروان اديان ديگر

موسسه بين‌المللي پژوهشي CIRI آمريكا در يك پژوهش نشان داد كه لبنان در صدر كشورهاي است كه محدوديت‌هايي را بر آزادي شهروندان در زمينه ديني، اعمال نمي‌كنند. [۱]

فرهنگ و هنر

امروزه فرهنگ و هنر اين ملت در آثار موسيقي آن ظاهر شده است[نيازمند منبع] كه بر ديگر ملل عرب نيز تأثير گذاشته است[نيازمند منبع]. خوانندگان مطرح جهان عرب اغلب از لبنان مي‌باشند[نيازمند منبع] : اليسا، نوال الزغبي، هيفا وهبي،نانسي عجرم، وائل كفوري، راغب علامه.

لبنان براي هزاران سال محل عبور تمدن‌هاي مختلف بوده‌است. پس جاي تعجب نيست كه اين كشور كوچك داراي فرهنگي فوق العاده غني و زنده باشد. وجود گونه‌هاي بسيار قومي و مذهبي به رسوم پر بار موسيقي، آشپزي و جشنهاي لبنان كمك بسياري كرده‌است. مخصوصاً در بيروت داراي هنر غني است و نمايش‌ها و نمايشگاه‌ها و شوهاي مد و كنسرتهاي زيادي در طول سال در نگارخانه‌ها، موزه‌ها، تئاترها و اماكن عمومي برگزار مي‌شود. جامعه لبنان مدرن، تحصيلكرده و شايد قابل مقايسه با جوامع اروپايي مديترانه‌است. اكثر لبناني‌ها دو زبانه هستند و عربي و فرانسه صحبت مي‌كنند. به همين دليل لبنان عضو سازمان بين‌المللي كشورهاي فرانسوي زبان است. با اين حال زبان انگليسي مخصوصا بين دانشجويان لبناني رايج شده‌است. اين كشور نه تنها محل تلاقي مسيحيت با اسلام بلكه دروازه‌اي است كه جهان عرب را به اروپا متصل مي‌كند.

لبنان همچنين ميزبان دانشگاه‌هاي معتبر مختلفي همچون دانشگاه لبنان، دانشگاه آمريكايي بيروت، دانشگاه سنت جوزفو دانشگاه آمريكايي لبنان است.

فستيوالهاي بين‌المللي مختلفي در لبنان برگزار مي‌شوند كه هنرمندان پر آوازه جهان و مردم بسيار از لبنان و كشورهاي ديگر را به سوي خود جذب مي‌كنند. مهم‌ترين آن‌ها فستيوالهاي تابستاني در بعلبك[۲]، بيت الدين [۳] و بيبلوس [۴] است.

تاريخ

نخستين ساكنان شناخته شده لبنان، كنعاني‌ها، مردمي از نژاد سامي پوده‌اند كه به احتمال زياد با يونانيان دادوستد داشته‌اند، و يونانيان آنان را فنيقي مي‌ناميده‌اند. فنيقي‌ها قومي دريانورد و بازرگان بودند و قلمرو آنان شامل دولت-شهرهايي مستقل در شرق مديترانه و مهاجرنشين‌هايي در كرانه‌هاي مديترانه بود. كوروش بزرگ، فنيقيه را گشود، و به مدت دو سده، هخامنشيان فرمانرواي اين منطقه بوده‌اند. پس از آن، اسكندر مقدوني، شهر صور (پايتخت فنيقيه) را فتح نمود.

دولت‌ها و امپراتوري‌هاي گوناگوني بر لبنان فرمان رانده‌اند، از جمله شاهنشاهان هخامنشي و ساساني، يونانيان، امپراتوران روم و بيزانس، خلفاي مسلمان، صليبيان و خلفاي عثماني.

جنگ داخلي

در ماه آوريل ۱۹۷۵ (ميلادي) مردان مسلح به روي كليسايي در شرق بيروت آتش گشودند تا پير جميل موسس حزب فالانژ لبنان را ترور كنند.البته او جان سالم به در برد ولي اين سوءقصد باعث مجموعه‌اي از اقدامات متقابل شد كه در نهايت به جنگ داخلي ۱۵ ساله در لبنان منجر شد.

جاذبه‌هاي گردشگري

لبنان داراي نقاط زياد طبيعي است و سواحل خوبي دارد و زيباست بناهاي تاريخي رومي و مساجد لبنان نيز ديدني است

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۵:۱۳

كشور آفريقاي جنوبي همان طور كه از نامش پيداست در جنوبي‌ترين نقطه قاره آفريقا واقع شده است. كشوري كه در درون خود كشوري ديگر را جاي داده است.

جمهوري آفريقاي جنوبي در جنوب آفريقا و در سواحل دو اقيانوس اطلس و هند قرار دارد.

آفريقاي جنوبي با كشورهاي ناميبيا، بوتسوانا، زيمبابوه، موزامبيك، سوازيلند و لسوتو همسايه است و در حقيقت لسوتو را در درون خود جاي داده است.

تور آفريقاي جنوبي

بسياري از نواحي غربي نيمه كويري است, در حالي كه شرق اين سرزمين بيشتر پوشيده از علفزار استوايي (ولد) است. رودهاي مهم: اورانژ، ليموپو، وال. ولواس بي سرزميني محصور در ساحل ناميبيا است. آب و هوا: افريقاي جنوبي آب و هوايي نيمه بلندترين نقطه: اينجا سوتي، ۳۴۰۸ متر استوايي دارد كه تنوع منطقه‌اي آن بسيار زياد است، گرمترين مدت سال بين دسامبر و فوريه است. بالاترين ميزان بارندگي در ساحل شرقي روي مي‌دهد، ولي بيشتر اين سرزمين خشك است.

 

اين كشورتنها كشور در جهان است كه داراي سه پايتخت متفاوت مي باشد . قوهٔ مجريه در پرتوريا، قوه مقننه (پارلمان) در كيپ تاون و قوهٔ قضائيه در بلوم فونتين قرار دارد و پرجمعيت‌ترين شهر آن ژوهانسبورگ مي باشد .

شهرهاي مهم: بلوم فونتين (پايتخت قضايي) ،ژوهانسبورگ، دوربا، سووتو ، پورت

آفريقاي جنوبي تاريخ متفاوتي را نسبت به ديگر كشورهاي آفريقايي تجربه كرده است. مهاجرت اروپايي‌ها به آن و موقعيت استراتژيك دريايي آن سبب شد تاريخ پرفراز و نشيبي را داشته باشد.

 

رشد آفريقاي جنوبي به دو دليل متفاوت صورت پذيرفت . در ابتداي مهاجرت ، مهاجريني از اروپا بخاطر تاسيس شركت هند شرقي هلند ، مركزي در مكان امروزي كيپ تاون ايجاد نموده بودند و نكته دوم اهميت راهبردي آبراه كيپ و منابع معدني غني اين منطقه باعث اهميت بيشتر اين كشور در ميان كشورهاي غربي بخصوص در اواخر قرن نوزدهم گرديده بود .

در حال حاضر آفريقاي جنوبي از لحاظ نژادي داراي متنوع بسياري مي باشد . بزرگترين جمعيتهاي دورگه و اروپايي و هندي در آفريقا در اين كشور مستقر مي باشند . جمعيت سياه‌پوست آفريقاي جنوبي كمتر از ۸۰ درصد جمعيت اين كشور مي باشد .

اين كشور از معدود كشورهاي آفريقايي است كه در آن هيچ وقت كودتا صورت نگرفته و انتخابات منظم در طول يك سده اخير در آن برگزار شده‌است. با اين حال اكثريت سياهپوستان تا سال ۱۹۹۴ داراي حق راي نبودند . اين كشور از اعضاي بنيان‌گذار اتحاديه آفريقا است و بزرگترين اقتصاد را در ميان اعضاي آن دارد.

ورود اروپايي‌ها

تاريخ آفريقاي جنوبي با شرح دريانوردان اروپايي كه از راه‌هاي بازرگاني هند شرقي مي‌گذشتند آغاز مي‌شود. نخستين دريانورد اروپايي كه موفق شد از اين آبراه گذر كند، كاوشگر پرتقالي بارتلوميو دياس در سال ۱۴۸۸ ميلادي بود. او هنگام بازگشت به ليسبون مكاني را كه كشف كرده بود «دماغه طوفان‌ها» ناميد، اما هنري دريانورد، كه پشتيبان مالي دياس بود، نام آن را به «دماغه اميد نيك» كه اشاره‌اي به راهي براي رسيدن به سرزمين هند بود، تغيير داد.

فعاليت هلندي‌ها

پس از سال ۱۴۸۸ ميلادي به بعد تعدادي از گروه‌هاي ماهيگيري كه شامل دريانوردان پرتغالي مي‌شدند، در ساحل ساكن شدند ولي شرح كتبي از آنها باقي نمانده‌است. در سال ۱۶۵۳، جان ون ريسبك به نمايندگي كمپاني هند شرقي هلند محلي براي تهيه خواربار در دماغه اميد نيك (آرزوي خوب) تأسيس كرد. در سده‌هاي ۱۷ و ۱۸ ميلادي اين جمعيت هلندي به آرامي بيشتر شد و سرانجام ساكنين هلندي مردم شوسا واقع در منطقه رودخانه ماهي را ديدند و پس از آن جنگ هايي به نام جنگ هاي مرزي كيپ به دليل تصاحب زمين و دام شكل گرفت.

براي رفع كمبود نيروي كار كيپ از اندونزي، ماداگاسكار و هند بردگاني آورده شدند. علاوه بر اين، رهبران دردسر سازي كه اغلب از اشراف بودند از مستعمرات هلند به آفريقاي جنوبي تبعيد شدند.

اين گروه از بردگان سرانجام جمعيتي را تشكيل دادند كه اكنون به عنوان مالايي‌هاي كيپ شناخته مي‌شوند. آنها از سوي استعمارگران اروپايي اغلب داراي مقام اجتماعي بهتري محسوب و همچنين صاحب زمين نيز شدند ولي با توسعه آپارتايد، زمين‌هاي خود را از دست دادند.

بسياري از نوادگان اين برده‌ها كه اغلب با ساكنين هلندي ازدواج كردند بعدها با بازماندگان رنگين‌پوست كيپ در يك رده قرار گرفتند. با ادغام بيشتر در بين جمعيت رنگين پوستان كيپ و مردم شوسا و ديگر مردم آفريقاي جنوبي در حال حاضر آنها حدود ۵۰ درصد از كيپ غربي را دربرگرفته‌اند.

جنگ هاي بوئر

كشف الماس در سال ۱۸۶۷ و طلا در سال ۱۸۸۶ مشوق جدي رشد اقتصادي و مهاجرت گسترده و منجر به تضعيف وضعيت بوميان آفريقايي شد. بوئرها با موفقيت در مقابل دست‌ درازي هاي بريتانيا در طول جنگ اول بوئر (۱۸۸۰ تا ۱۸۸۱) مقاومت كردند و از تاكتيك‌هايي استفاده كردند كه مناسب با شرايط محلي بود. مثلاً بوئرها لباسهاي خاكي رنگي مي‌پوشيدند كه همرنگ با زمين بود و در حالي‌كه سربازان بريتانيايي يونيفرم‌هاي قرمز رنگ روشني مي‌پوشيدند كه آنها را هدف‌هاي آساني براي تيراندازان ماهر بوئري مي‌ساخت. بريتانيايي‌ها با تعداد نفرات بيشتر و بدون لباسهاي قرمز دوباره به جنگ برگشتند و در جنگ دوم بوئر (۱۸۹۹ تا ۱۹۰۲) شركت كردند. تلاش بوئرها براي اتحاد با آلماني‌هاي آفريقاي جنوب غربي بهانه‌اي ديگر دست بريتانيايي‌ها داد تا كنترل جمهوري بوئر را نهايتا به دست گيرند.

در جنگ دوم بوئر، بوئرها به شدت مقاومت كردند ولي عاقبت بريتانيا توانست نيروهاي آنها را شكست دهد و از تعداد نفرات بيشتر خود و كمك‌هاي خارجي و اردوگاههاي كار اجباري و همچنين تاكتيك جنجال برانگيز زمين سوخته به خوبي استفاده كند. قرارداد ورنيگينگ حاكميت مطلق بريتانيا بر جماهير آفريقاي جنوبي را تصريح كرد و دولت بريتانيا موافقت كرد تا بدهي سه ميليون پوندي دولت هاي آفريقايي را به كه به دليل جنگ تحميل شده بود را بپردازد. يكي از مفاد اصلي اين قرار داد كه جنگ را به اتمام مي‌رساند اين بود كه سياهان بجز در مستعمره كيپ، حق راي ندارند.

بعد از چهار سال مذاكره اتحاديه آفريقاي جنوبي از مستعمره كيپ و استان كوازولوناتال و همچنين جمهوري‌هاي منطقه آرنج فري و ترانسوال در ۳۱ ماه مي سال ۱۹۱۰ دقيقا ۸ سال پس از پايان جنگ دوم بوئر تشكيل شد. اين اتحاديه نوعي حكومت سلطنتي بود. در سال ۱۹۳۴ حزب آفريقاي جنوبي و حزب ملي آفريقاي جنوبي براي تشكيل حزب متحد آفريقاي جنوبي و به دنبال آشتي بين آفريقايي‌ها و سفيد پوستانِ انگليسي ‌زبان ادغام شدند. ولي اتحاديه به دليل ورود به جنگ جهاني دوم به عنوان متحد بريتانيا از هم پاشيد. حركتي كه حزب ملي به شدت مخالف آن بود.

آپارتايد در آفريقاي جنوبي

در سال ۱۹۴۸ حزب ملي آفريقاي جنوبي از طريق راي‌گيري به قدرت رسيد و شروع به انجام يك سري قوانين مبني بر جداسازي نژادي كه به نام «آپارتايد» شناخته مي‌شود، كرد. اين تبعيض در مورد ثروت به دست آمده از صنعتي سازي سريع دهه‌هاي ۵۰، ۶۰ و ۷۰ ميلادي نيز به كار مي رفت.

اقليت سفيدپوستان در حالي‌ كه از بالاترين استاندارد زندگي قاره آفريقا، كه برابر سطح زندگي در كشورهاي غربي جهان اول بود، برخوردار شده بودند، اكثريت سياه‌پوستان از لحاظ هرگونه استانداردي همچون درآمد، تحصيل و حتي ورود به ادارات دولتي مورد تبعيض قرار داشتند.

دولت برآمده از آپارتايد، ميان يك سياه‌پوست، هندي و يا رنگين پوست آفريقاي جنوبي به مانند مردم كشورهايي همچون غنا و تانزانيا فرقي قائل نبود و با تمامي آنها به عنوان شهروند درجه آخر رفتار مي‌كرد.

آپارتايد نژادي روز به روز در جهان باعث جنجال بيشتر و منجر به تحريم‌هاي خارجي كشورهاي غربي و شورش و سركوب‌هاي داخلي شد.

مدت مديدي از سركوب شديد توسط دولت متشكل از سفيدپوستان و مقاومت، اعتصاب، راهپيمايي، اعتراضات مختلف توسط احزاب ضد آپارتايد مخصوصاً كنگره ملي آفريقا (ANC) ادامه يافت.

در سال ۱۹۹۰ دولت حزب ملي اولين گام براي مذاكره كناره‌گيري از قدرت را با لغو ممنوعيت كنگره ملي آفريقا و ديگر موسسات سياسي چپ‌گرا برداشت .

آزادي ماندلا و انتخابات آزاد

 

آزادي نلسون ماندلا بعد از ۲۷ سال

 

قوانين آپارتايد به تدريج از كتاب‌هاي قانون حذف شدند و اولين انتخابات چند نژادي در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. حزب ANC با اكثريت آراء پيروز انتخابات شد و از آن زمان تاكنون قدرت را در دست داشته‌است.

ميليون‌ها نفر از مردم آفريقاي جنوبي كه اكثرا سياهپوست هستند، همچنان در فقر و حاشيه شهرها زندگي مي‌كنند. بسياري اين امر را ميراث رژيم آپارتايد مي‌دانند و همچنين بسياري اين فقر را ناشي از ناكامي دولت اخير در مقابله با موضوعات اجتماعي مي‌دانند. البته ديگر عوامل را از جمله ضعف در قوانين مالي و پولي دولت، براي تضمين تقسيم ثروت و رشد اقتصادي را نيز مقصر مي‌دانند. به هر حال سياست مسكن ANC در شرايط زندگي بسياري از طريق تغيير جهت هزينه‌هاي مالي و پيشرفت سيستم جمع آوري ماليات بهبود حاصل كرده‌است.

اغلب از آفريقاي جنوبي به‌عنوان ملت رنگين‌كمان ياد مي‌كنند، اين اصطلاح را اسقف اعظم دسموند توتو خلق كرد و بعدها رئيس‌جمهور آفريقاي جنوبي نلسون ماندلا از آن به عنوان استعاره‌اي براي توصيف پيشرفت‌هاي جديد تنوعات فرهنگي نشات گرفته از ايدئولوژي آپارتايد استفاده كرد.

سياست

آفريقاي جنوبي ۲ مجلس دارد : شوراي ملي استان‌ها (يا مجلس اعيان) با ۹۰ عضو و مجمع ملي آفريقاي جنوبي (يا مجلس عوام) با ۴۰۰ عضو. اعضاي مجلس عوام برحسب جمعيت انتخاب مي‌شوند. نصف اعضا از طريق ليست ملي و نصف ديگر از طريق ليست استان‌ها انتخاب مي‌شوند. ۱۰ عضو براي نمايندگي هر استان در شوراي انتخابات بدونن توجه به جمعيت آن استان انتخاب مي‌شود. هر دومجلس هر ۵ سال يك بار برگزار مي‌شود دولت در مجلس عوام تشكيل مي‌شود و رهبر حزب اكثريت در مجلس ملي رئيس جمهور مي‌شود.

 

مجلس آفريقاي جنوبي در شهر بلومفونتن پايتخت قوه قضائيه

كنگره ملي آفريقا (ANC) در سياست آفريقاي جنوبي پيشرو است و در آخرين انتخابات عمومي سال ۲۰۰۴ ۶۹٫۷ درصد آراء و ۶۶٫۳ درصد آراء انتخابات شهرداري ۲۰۰۶ را به دست آورد. مهم‌ترين چالش در مقابل ANC حزب متحد دمكرات‌ها است كه در انتخابات ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به ترتيب ۱۲٫۴ و ۱۴٫۸ درصد آرا را به دست آورد. رهبر اين حزب توني لئون است. حزب پيشرو قبلي يعني حزب ملي جديد كه آپارتايد را از طريق سلف خود به وجود آورد از سال ۱۹۹۴ تا بحال هميشه در انتخابات تحقير شده و سرانجام به انحلال كشيده شد. آنها تصميم گرفتند تا در ۹ آوريل ۲۰۰۵ با ANC ادغام شوند. ديگر احزاب سياسي اصلي در مجلس حزب آزادي اينكاتا كه نماينده مردم زولو است و دموكرات‌هاي مستقل كه به ترتيب ۶٫۹۷ و ۱٫۷ درصد آرا را در انتخابات ۲۰۰۴ به دست آوردند.

هنگامي كه آپارتايد در سال ۱۹۹۴ ملغي شد دولت ناچار شد تا بانتوسان‌هاي مستقل و نيمه‌مستقل قبلي را به ساختار سياسي آفريقاي جنوبي تبديل كند. به همين دليل چهار استان قبلي با نام‌هاي استان كيپ، استان كوازولو ناتال، ايالت آرنج فري و ترانس وال كنار گذاشته شدند و ۹ استان ديگر جايگزين آنها شدند. اين استان‌هاي جديد از استان‌هاي پيشين كوچك‌ترند كه براي تخصيص منابع بيشتر اين طور كوچك در نظر گرفته شده‌اند.

اين ۹ استان به ۵۲ بخش تقسيم مي‌شوند كه ۶ تاي آنها شهرداري كلان‌شهرها و ۴۶ تاي آنها شهرداري بخش‌ها هستند. ۴۶ بخش‌داري خود به ۲۳۱ شهرداري تقسيم مي‌شوند. بخش‌داري‌ها همچنين شامل ۲۰ بخش مديريتي (كه اغلب منطقه حفاظت‌شده هستند) هستند كه مستقيماً توسط بخش‌داري‌ها اداره مي‌شوند. ۶ شهرداري كلان‌شهر اعمال بخش‌ها و شهرداري‌هاي محلي را انجام مي‌دهند.

قدرت نظامي

نيروهاي مسلح آفريقاي جنوبي كه به نيروهاي دفاعي ملي آفريقاي جنوبي (SANDF) معروف هستند در سال ۱۹۹۴به وجود آمدند. قبلا نام آن‌ها نيروي دفاعي آفريقاي جنوبي (SADF) بود و نيروي جديد هم SADF و هم نيروي نظامي سازمان‌هاي مبارز براي آزادي كه به (MK) [Umkhonto we sizwe] معروفند ارتش آزادي خواهي مردمي آزانيان (APLA) و نيروهاي دفاعي سابق (سرزمين مادري) را دربرمي گيرد. SANDF به چهار شاخه ارتش آفريقاي جنوبي نيروي هوايي آفريقاي جنوبي نيروي دريايي آفريقاي جنوبي و خدمات بهداشتي نظامي آفريقاي جنوبي تقسيم مي‌شود. در سالهاي اخير SANDF به عنوان نيروي اصلي حافظ صلح قاره آفريقا تبديل شده و در عمليات‌هاي حفظ صلح سازمان ملل در جنگ‌هاي داخلي جمهوري دموكراتيك كنگو و بروندي شركت كرده‌است. اين ارتش بخشي از نيروهاي صلح‌بان چندمليتي سازمان ملل نيز مي باشد .

در دهه ۷۰ ميلادي آفريقاي جنوبي برنامهٔ توليد سلاح‌هاي هسته‌اي خود را آغاز كرد و گفته مي شود كه يك آزمايش هسته‌اي با نام واقعه Vela را در سال ۱۹۷۹ در اقيانوس اطلس اجرا كرده است ؛ اما پس از آن برنامه هسته‌اي خود را كنار گذاشته و پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي را در سال ۱۹۹۱ امضا و زرادخانه خود را نابود نمود.

آموزش

مقطع ابتدايي ۷ سال نخست آموزش و پرورش اين كشور را دارد. در عصر آپارتايد مدارس سياهان با بودجهٔ ناكافي روزگار سپري مي كردند.

آفريقاي جنوبي دانشگاههاي زياد و همچنين بزرگي دارد. آموزش‌ها به زبان آفريكانس مي باشد.

اين كشور در سال‌هاي 05-2002 ميزان 5.4% از توليد ناخالص كشور را ويژهٔ آموزش و پرورش خود كرده بود.

اقتصاد

اين كشور بزرگ‌ترين صادر كننده طلا , كه معمولا حدود ۴۰% صادرات افريقاي جنوبي را تشكيل مي‌دهد – در جهان است و از توليد كنندگام عمده اورانيوم، كروميت، سنگ سرمه، پلاتين و زغال سنگ (كه سه چهارم نياز كشور به انرژي را تأمين مي‌كند) است. بخش صنعتي شامل صنايع شيميايي، غذايي، نساجي، وسايل نقليه موتوري و مهندسي برق است. كشاورزي و دامداري يك سوم صادرات افريقاي جنوبي راتشكيل مي‌دهد و توليدات آن شامل ميوه، شراب، پشم و ذرت است. سطح زندگي در اين كشور در قاره افريقا بالاترين است ولي توزيع آن ميان سفيدپوستان و غير سفيدپوستان بسيار نابرابر است. انصراف بعضي از سرمايه گذاران خارجي تلاش به سوي خودكفايي را افزايش داده است.

مردم ، زبان‌ و فرهنگ

آفريقاي جنوبي ۱۱ زبان رسمي دارد: زبان آفريكانس و انگليسي آفريقاي جنوبي فهرست زبان‌هاي ملي هند از لحاظ تعداد زبان‌ها در رتبه اول است و پس از آن آفريقاي به خوبي قرار دارد. زبان انگليسي در سراسر جهان و از جمله آفريقاي جنوبي رواج بسياري دارد اما پر متكلم ترين زبان آفريقاي جنوبي به شمار نمي‌آيد. ۱۱ نام رسمي براي آفريقاي جنوبي وجود دارد كه به ازاي هر زبان يك نام مستقل در نظر گرفته شده‌است.

زبان فاناگالو، زبان خوئي, زبان لوبدو ، زبان خوسا، زبان نامازبان دبل شمالي, زبان فوتيزبان نس و زبان اشاره‌اي آفريقاي جنوبي . اين زبان‌ها گاهي در مقاله‌هاي رسمي به كار گرفته مي‌شوند. شهرت آنها و تعداد مكان‌هاي رسمي به كار گرفته مي‌شوند. شهرت آنها و تعداد گويش وران شان كم است.

بسياري از زبان‌هاي غيررسمي قبيله‌هاي سان و خوي خوي شامل لهجههاي محلي است كه به سمت شمال كشور يعني ناميبيا و بوتسوانا هم كشيده شده‌اند. مردم اين كشورها از لحاظ قبيله با بقيه آفريقايي تفاوت دارند و به عنوان جوامع شكارچي معروف هستند. آنها به حاشيه رانده شده‌اند. اغلب زبان‌هاي شان در حال تبديل شدن به زبان‌هاي انقراض يافته است.

بسياري از سفيد پوستان آفريقاي جنوبي به زبان‌هاي اروپايي مانند پرتغالي (كه سياه پوستان آنگولا و موزامبيك هم به آن سخن مي‌گويند) آلماني و يوناني صحبت مي‌كنند و بسياري از آسيايي‌هاي مقيم آفريقاي جنوبي و هندي‌ها به زبان‌هاي آسياي جنوبي مانند هنديگوجاراتي و زبان تاميل صحبت مي‌كنند.

به علت تنوع نژادي در كشور آفريقاي جنوبي، فرهنگ «واحدي» در اين كشور نمي‌توان يافت. امروزه تنوع غذايي در اين كشور كه متأثر از فرهنگ‌هاي مختلف حاضر در آن است.

پايتخت هاي آفريقاي جنوبي

ژوهانسبورگ

 

ژوهانْسبورگ يا يوهانسبورگ بزرگترين شهر كشور آفريقاي جنوبي و مركز استان گائوتنگ، ثروتمندترين استان آفريقاي جنوبي است.

بزرگترين و پر جمعيت ترين شهر آفريقاي جنوبي است. اين شهر داراي موزه ها و پاركها و گالري هاي نقاشي و ديدني هاي بسيار زياد و همچنين معادن عظيم طلا ميباشد. ژوهانسبورگ از قديم شهري ثروتمند و پر جمعيت بود. وجود معادن طلا از قديم در اين منطقه، خاك آن را بسيار با ارزش كرده است. به همين دليل امروزه اين شهر قوي ترين اقتصاد را در آفريقاي جنوبي دارد.

ژوهانسبورگ كه به عنوان ايگولي (مكان طلا) نيز مشهور است، به دليل قرار گرفتن دركمربند تپه هاي غني از منابع معدني ويت و اترزراند، منابع تجاري عظيمي از طلا و الماس را در خود جاي داده است. فرودگاه بين المللي تامبو بزرگترين فرودگاه آفريقا است .

پارك شيرها (Lion Park) در ژوهانسبورگ

 

پارك وحشي زيبايي است و در آنجا ميتوان از نزديك با زندگي شيرها آشنا شد

كيپ تان

 

نمائي از شهر كيپ تاون پايتخت قوه مقننه آفريقاي جنوبي

يكي از زيباترين شهرهاي جهان (عروس آفريقا) شهري ساحلي با چهره اي كاملا اروپايي - دريايي - مرجاني است با شنهاي سفيد و ساحل اقيانوس هند كه يكي از فراموش نشدني ترين صحنه ها را برايتان ايجاد ميكند. بيشتر ساكنين اين شهر سفيدپوست هاي آفريقايي هستند كه در ميان شان اروپايي نيز ديده ميشود كه در اين شهر ويلايي خريداري كرده اند. جمعيت مسلمانان در اين شهر نسبت به بقيه شهرها بيشتر است. كيپ تاون زيباترين شهر آفريقاي جنوبي است.

جاذبه هاي كيب تان

بوك آپ (Bo-Kaap)

 

اين منطقه كه بر روي تپه اي در جنوب غربي مركز شهر قرار دارد، منطقه اي تاريخي است كه اصالتا به برده هايي كه از جنوب شرق آسيا به اين منطقه آورده مي شدند اختصاص داشته است. با برچيده شدن نظام برده داري اين منطقه تا حدي حالت محله هاي قديمي و زندگي سنتي خود را حفظ كرده است. خانه هايي با معماري رنگي چشم اندازي عالي از اين شهر را بوجود آورده اند. مساجد متعدد يادآور حضور مسلمانان شرق آسيايي در اين قسمت هستند.

باغ طبيعي كريستين بوش (******stenbosch)

 

از جمله مكانهايي است كه كلكسيوني از گياهان و گل هاي ويژه آفريقاي جنوبي و كيپ تاون است. گياهان نادري از سراسر آفريقاي جنوبي در اين باغ گردآوري شده اند.

جزيره روبن يا روبن آيلند (Robben Island)

 

اين جزيره كه در نزديكي ساحل كيپ تاون واقع شده زندان آپارتايد براي مخالفان و شورشيان بوده است و مهم ترين زنداني آن، نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد تبعيض نژادي آفريقا بوده است.

آكواريوم دو اقيانوسي (Two Oceans Aquarium)

 

(Two Oceans Aquarium) اين آكواريوم كه در نزديكي واتر فرانت (Waterfront) قرار دارد، مكاني جالب براي ديدن جانوران دريايي اقيانوس هاي آرام و اطلس است. چرا كه كيپ تاون در نقطه تلاقي و ديدار اين دو اقيانوس قرار دارد.

پرتوريا


نمائي از شهر پرتوريا پايتخت قوه مجريه آفريقاي جنوبي

قديمي ترين و پايتخت اجرائي و اداري كشور آفريقاي جنوبي است. 480 كيلومتر از خيابانهاي اين شهر با درختان "بگونيا "تزئين يافته كه در مهرماه شكوفه هاي ارغواني منظره دلپذيري به آن مي بخشد. پرتوريا به معني عشق برادرانه است. داراي جمعيتي نزديك به يك ميليون نفر مي باشد. پايتخت اداري آفريقاي جنوبي پرتوريا مي باشد. پرتوريا ميزبان دولت ملي، دفاتر تجاري ،نوآوري و موسسات پژوهشي و داراي بيش از صد سفارتخانه است.

صاعقه هاي پرتوريا

 

صاعقه هاي پرتوريا از ويژگي هاي خاصي برخوردار است. اين صاعقه ها عوامل متعددي دارد. از جمله قرار داشتن آفريقاي جنوبي در نيم كره جنوبي زمين و نزديكي به قطب جنوب و نيز قرار گرفتن در منتهي اليه قاره آفريقا، در حد فاصل دو اقيانوس اطلس و هند با دو آب سرد و گرم. صاعقه ها از بهار در ماه اكتبر (مهر) آغاز مي شوند و تا اواخر پاييز در ماه ژوئن (خرداد) ادامه مي يابند. معمولا خوشه اي بزرگ، ممتد و با قدرت آزادسازي برق بسيار زياد هستند. به گونه اي كه در يك چشم به هم زدن مي توان تا هشت نقطه داراي صائقه هاي خوشه اي كوچك و بزرگ را در افق مشاهد كرد. از همين روست كه شهروندان و به ويژه گردشگران در اين كشور هنگام مشاهده چنين پديده اي كه به كرات نيز اتفاق مي افتد، با علم به قدرت تخريبي بالاي آن، حتما دقايقي توقف كرده به تماشاي زيبايي هاي آن مي پردازند.

منطقه "لوديوم" (Laudium) يكي از مناطق مسلمان نشين آفريقاي جنوبي است. اين منطقه در مركز شهر پرتوريا واقع در استان خائوتنگ است. مسلمانان اين شهر معمولا براي تهيه گوشت و مايحتاج پروتئيني خود به اين منطقه مي روند و نياز هاي خود را از رستوران ها و مغازه هاي اين منطقه تامين مي كنند. ارتفاع اين منطقه 1445 متر بالاتر از سطح درياست. با توجه به ساكنان مسلمان اين منطقه، لوديوم به منطقه هندي تبار هاي آفريقاي جنوبي معروف است. در سال 1961 رژيم آپارتايد هندي ها را از پرتوريا به منطقه لوديوم بيرون راند. البته پس از آپارتايد پاكستاني تبار ها هم در اين منطقه زياد شده اند. علاوه بر مسلمانان، هندو ها نيز در اين منطقه ساكن هستند. مساجد و معبد هاي لوديوم بيش از هر چيز خودنمايي مي كنند. "مسجد جامع"(PMT Jumma Masjid) از مهمترين اين مساجد است.

مذاهب موجود در آفريقاي جنوبي :

كليساي اصلاح شده هلندي، كليساهاي مستقل افريقايي و اقليتهاي انگليكن، متديست، كاتوليك رومي، هندو و اسلام.

اسلام

اولين گروههاى مسلمان، بردگان، محكومين و زندانيان سياسى بوند كه از سواحل شرقى و غربى افريقا، آسياى جنوب، جنوب شرقى توسط استعمارگران بين سالهاى 1652م تا 1834م آورده شده بودند. شمارى از آنها را كشتى ‏هاى انگليسى، فرانسوى و غيره منتقل نمودند. به عنوان مثال گروهى از آنان به مرديكرز (18) معروف بودند كه از مالزى به عنوان خدمتكاران هلندى به هلند مسافرت كرده و همراه با بوئرها (هلندى ‏ها) باين ناحيه آمده بودند. 5/26% اين بردگان از ميان افريقائى‏ها و بويژه ماداگاسكار كه محل تردد كشتى‏ ها و حمل بردگان بود، انتخاب گرديدند. 40% از آسياى جنوبى و 5/33% از آسياى شرقى و جنوب شرقى. بردگان افريقايى غالبا از مناطق زنگبار، جزيره ايبو و موزامبيك و نيز از غرب آفريقا (گينه، سنگال، گامبيا و بنين) خريدارى مى‏شدند. بردگان ماداگاسكارى نژاد دورگه اندونزى - افريقائى و آميخته‏اى از دو فرهنگ را داشتند.

در پايان قرن هيجدهم تقريبا كليه بردگان اين منطقه به اسلام گرويده بودند. در نزديكى كيپ تاون و در آبهاى اقيانوس اطلس، جزيره روبن (19) واقع است كه زندان بسيارى از مسلمانان و مبارزان براى آزادى افريقاى جنوبى بود. اين جزيره از سال 1652م كه سفيدپوستان باين سرزمين آمدند به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت. بسيارى از علماى اسلامى كه براى تبليغ به افريقاى جنوبى آمدند باين جزيره تبعيد مى‏شدند. سيد علوى 11 سال از عمر خود را در جزيره روبن گذراند. وى پس از آزاد شدن، اولين امام جماعت مسلمانان شهر كيپ‏تاون بود.

عبدالله بن عبدالسلام معروف به توان گورو به مدت 13 سال در جزيره مزبور تبعيد بود و در زمان بتعيد موفق شد كتاب معرفت الاسلام و الايمان را بنويسد. امام نورمان كه نقش مهمى در بيدارى مسلمين كيپ‏تاون داشت در اين جزيره تبعيد بود. در اين جزيره آرامگاهى قرار گرفته كه سمبل مسلمانانى است كه براى افريقاى جنوبى مبارزه كرده‏اند و تاريخ آن به 1960م مى‏رسد. عده‏اى عقيده دارند «توان ماتاره‏» كه شخصيتى اسلامى با تحصيلات عاليه بود در اينجا دفن است او آنقدر مقدس و محترم بود كه حتى زندانبان هاى غير مسلمان جزيره وى را در ديدار با ساير زندانيان آزاد گذاشته بودند.

نلسون ماندلا معروفترين مبارز افريقائى 27 سال از دوران عمر خود را در جزيره ياد شده زندانى بود.

مسلمانان اوليه، شافعى مذهب بودند و امروزه اقليتى با مذهب حنفى هم در ميان مسلمانان هستند.

از همان اواسط قرن هفدهم كه هلندي ها به سواحل افريقاى جنوبى آمدند، مسلمانان بومى، درگيرى را با آنان آغاز كردند اما با وجود مقاومت آنان، هلندى ‏ها كيپ‏تاون را به تصرف خود درآوردند.

علاوه بر افراد بومى 85% ديگر مسلمين كه منشاء هندى، اندونزيائى، مالاوى، زنگبارى و موزامبيكى دارند در افريقاى جنوبى به سر مى ‏برند كه اغلب در كاپ ناتال و ترانسوال اسكان يافته‏اند. آنان به امور بازرگانى، فنى و صنعتى و كارگرى اشتغال دارند. مسلمانان مجلس اسلامى دارند كه 150 مؤسسه اسلامى تحت پوشش آنان فعاليت مى ‏كند و تدريس اسلامى در 200 مسجد آن انجام مى ‏گيرد. مسلمانان، ضمن برپائى شعائر دينى با مسلمين جهان در ارتباطند. (20) اولين مدرسه اسلامى درسال 1791م در شهر كيپ‏تاون براى آموزش بردگان مسلمان و سياهان آزاد بوجود آمد و از آن سال تا 1832 ميلادى 12 مدرسه ديگر پديد آمد. با آموزشهاى اسلامى اين مدارس تا سال 1842م 35% مردم كيپ‏تاون مسلمان بودند. از نيمه‏ هاى قرن نوزدهم مسلمانان الفباى عربى را براى نوشتن زبان محاوره‏ اى «افريكانس‏» (21) (مخلوطى از هلندى، آسمانى و انگليسى هم دارد) برگزيدند و بعدا چندين كتاب دينى باين زبان نوشتند. تنها در خلال سالهاى 1868م تا 1910م، 74 جلد كتاب باين زبان تاليف شد. بهره بردارى از الفاى عربى در نوشتن زبان افريكانس نشان دهنده نسبت بالاى سواد در ميان بردگان مسلمان آورده شده باين منطقه و گوياى نقش مسلمين و غنى سازى زبان مذكور است.

ماه مبارك رمضان در آفريقاي جنوبي

ماه مبارك رمضان در آفريقاي جنوبي همچون اغلب كشورهاي اسلامي ماه جشن رمضان است و لذا بركات اين جشن هم متوجه مسلمانان و هم غير مسلمانان اين كشور مي شود.

همانگونه كه قبلا بيان گرديده آفريقاي جنوبي مجموعه اي از فرهنگ ها و اديان الهي و غيرالهي است و تقريباً همه اديان شناخته شده جهان در اين كشور پيرواني دارند و آزادي مذهب در قانون اساسي اين كشور نيز تضمين شده ، اما از ميان همه اين فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، مسلمانان از جايگاه اجتماعي خاصي برخوردار هستند ، به همين دليل همه مهاجران مسلمان آن نيز به نسبت كشور خاستگاه خود ، آداب و رسوم و به ويژه مراسم هاي ديني ماه مبارك رمضان را به سبك و سياق خود برگزار مي كنند.

در ماه مبارك رمضان علاوه بر انجام شعائر ديني همچون روزه داري، انجام كارهاي نيك، برپايي محافل انس با قرآن ، بخش مهمي از آذوقه و قوت روزانه خود را به غير مسلمانان فقير كشورشان اختصاص مي دهند.

دراين ماه با وجود روزه داري مسلمانان ‘ همه مساجد كشور پس از نماز عصر براي تهيه انواع غذا به منظوردادن افطاري به فقرا از جمله افراد غيرمسلمان فعال هستند .

بطور مثال مسجد الرحمن در پرتوريا از ساعت سه عصر تا بعد از شامگاه پذيراي حدود 500 تن از نيازمندان غير مسلمان است و همين موضوع خود نقش مهمي در نوع نگاه عمومي مردم اين كشور به مسلمانان دارد.

در بسياري از فروشگاه هاي اين كشور براحتي غذاهاي با مارك حلال يافت مي شود.

عشق مسلمانان آفريقاي جنوبي به رسول اكرم (ص)

هر از چند گاهي كه از سوي رسانه هاي غربي جسارتي به ساحت مقدس ختمي مرتبت صورت مي گيرد مسلمانان آفريقاي جنوبي با انجام تظاهرات مختلف انزجار خود را از اقدام غربي ها نشان مي دهند . در اواخر شهريور ماه 1391 نيز همزمان با جسارت غربي ها ؛ مسلمانان آفريقاي جنوبي در مراسم نماز جمعه مشترك مسلمانان شهرهاي پرتوريا و ژوهانسبورگ بر عليه اهانت به ساحت مقدس پيامبر اعظم (ص) دست به اعتراض زدند .

اعتراضات فوق در نماز جمعه مشترك "mass friday prayer" در مسجد الرحمن با مشاركت هزاران نفر از مسلمانان ايالت خاتنگ در مسجد الرحمان برگزار گرديد.

 

مسلمان با اجتماع در مسجد الرحمان واقع در منطقه مرابستات شهر پرتوريا پس از اقامه نمازجمعه با برگزاري تظاهرات و سر دادن شعار عليه آمريكا و رژيم صهيونيستي، خواستار برخورد با عوامل و دست‌اندركاران سازنده فيلم موهن به ساحت مقدس پيامبر اكرم (ص) شدند.

نمازگزاران با سر دادن شعارهاي ضد آمريكايي؛ پلاكاردهايي با خود حمل مي‌كردند كه بر روي آنها شعارهايي چون هولوكاست همان آپارتايد و نژادپرستي است، هولوكاست يك دروغ تاريخي است، صهيونيسم يك سرطان است، مرگ بر آمريكا، عشق ما محمد(ص) است، نوشته شده بود.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۰۵:۲۵

بيروت از آن دست شهرهايي است كه در ميان فرهنگ دوستان هم محبوبيت بالايي دارد، اما علاوه بر آن اگر به دنبال سواحل زيبا و شب زنده‌داري باشيد، باز هم با مقصدي جذاب روبرو خواهيد بود. با تمام اين جذابيت‌ها متاسفانه اين شهر از زيرساخت‌هاي مناسب گردشگري چنداني برخوردار نيست و اين موضوع مي‌تواند تا حدودي باعث نااميدي‌تان شود. همچنين قيمت‌ها در اين شهر معمولا از آنچه انتظار داريد، گران‌تر خواهد بود. با اين وجود همه‌ي اين مسائل باعث نمي‌شود تا نتوانيد با يك برنامه‌ريزي صحيح از سفر به يكي از جاذبه‌هاي خاورميانه و منطقه‌ي مديترانه لذت ببريد. مطلب پيش رو براي سفري ۳ روزه به اين شهر تهيه شده است.

تور لبنان

اطلاعات ضروري

اختلاف ساعت با تهران: ۱:۳۰-

زبان رسمي: عربي

واحد پول: ليره لبنان (LBP)

واحد پول استفاده شده در اين مطلب: دلار آمريكا (USD)

نوع برق شهري: ۲۲۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دوشاخه‌هاي نوع A, B, C, D, G)

نكته: كابل‌هاي برق نوع A يا  B كه در ولتاژ ۱۲۵ ولت مجاز هستند، ممكن است كمي خطر ايمني ايجاد كنند.

پيش شماره: (۰۱) ۹۶۱+

پليس: ۱۱۲

آمبولانس: ۱۴۰

آتشنشاني: ۱۷۵

جهت رانندگي: راست

فرودگاه: فرودگاه بين المللي رفيق حريري (BEY)

وضعيت آب و هوايي

بيروت به طور معمول در تمام طول سال آب و هوايي مطلوب دارد. از ماه جولاي تا سپتامبر هواي اين شهر كاملا داغ و شرجي مي‌شود، اما دست كم در اين مدت تقريبا شاهد بارش باران نخواهيم بود. بهار و پاييز اين ناحيه براي اغلب مردم، بهترين زمان براي سفر محسوب مي‌شود، چرا كه دماي هوا معتدل و بارش باران هم به ندرت اتفاق مي‌افتد. زمستان‌ها اما به مدت طولاني شاهد ريزش باران خواهيم بود. با اين وجود در اين مدت هم دماي هوا چندان سرد نمي‌شود.

بهترين زمان براي رزرو هتل

در بيروت، هتل‌ها تقريبا در همه‌ي سال قيمت‌هاي بالايي دارند. اوج افزايش قيمت را در فصل پيك يا اوج (ماه ژوئن تا سپتامبر) و همچنين اعياد بزرگ مذهبي تجربه خواهيد كرد. در بقيه‌ي سال مي‌توانيد گاهي تخفيف‌هاي خوبي را بيابيد.

هزينه‌‌هاي مرسوم

هاستل (خوابگاه)

هزينه‌ي يك شب اقامت در اتاقي اشتراكي حدود ۱۲ تا ۱۵ دلار مي‌شود.

 اقامت در هتل

هتل‌ها به خصوص در ماه‌هاي اوج تابستان قيمت‌هايي به مراتب بالاتر از انتظار ما دارند. البته تفرجگاه‌هاي ساحلي ارزاني هم وجود دارد كه مي‌توانيد روي آن‌ها حساب باز كنيد. در هر صورت ميانگين قيمت انواع هتل و تفرجگاه بر اساس كيفيت و تعداد ستاره به شرح زير است:

۱ ستاره          ۱۸ تا ۵۰ دلار

۲ ستاره          ۶۲ تا ۱۲۹ دلار

۳ ستاره          ۵۸ تا ۲۰۹ دلار

۴ ستاره          ۶۰ تا ۲۳۱ دلار

۵ ستاره           ۸۶ تا ۴۰۹ دلار

متوسط قيمت مواد غذايي

غذا  و نوشيدني در بيروت قيمت‌هايي بسيار منطقي به همراه تنوع بالايي دارند، بنابراين اگر محدوديت بودجه‌اي داريد، انتخاب‌هاي زيادي پيش رويتان خواهد بود.

 صبحانه: اگر هتلي كه در آن اقامت داريد اين وعده‌ي مغذي را به رايگان ارائه نمي‌داد، مي‌توانيد در غذاخوري‌هاي محلي ارزاني مانند Mankoushé (پيتزاي لبناني) آن را ميل كنيد (۱ تا ۲/۶۷ دلار).

ناهار : ساندويچ‌ها و كباب‌ها گزينه‌هاي ارزاني براي ناهار محسوب مي‌شوند. با اين وجود اگر به فست‌فودهاي غرب علاقه داريد مي‌توانيد روي آن‌ها هم حساب باز كنيد (۲ تا ۵/۳۴ دلار).

شام : اگر مي‌خواهيد در رستوران‌هاي نشستني توقف داشته باشيد، بهتر از مكان‌هاي توريستي شهر اجتناب كنيد تا ميزان هزينه‌تان كمتر شود (۳/۳۴ تا ۸/۰۱ دلار).

اگر دوست داريد خودتان آشپزي كنيد، بسته به اينكه به كدام سبك از غذاي غربي يا آسيايي علاقمند باشيد، مي‌توانيد مواد غذايي مورد نياز يك هفته‌تان را با پرداخت به ترتيب حدود ۵۶ و ۴۴ دلار تهيه كنيد. به ياد داشته باشيد محاسبه قيمت‌ها بر اساس ميزان كالري استاندارد و مواد غذايي مورد نياز يك انسان سالم و بالغ تنظيم شده است كه اقلامي چون نان تازه، برنج سفيد، گوشت قرمز گاوي، تخم مرغ، شير (سبك غربي)، سينه‌ي مرغ (پوست كنده و بدون استخوان)، پنير محلي (سبك غربي)، سيب درختي، موز، پرتقال، گوجه فرنگي، سيب زميني، پياز و كاهو مي‌شود. مسلم است كه اگر مواد بيشتري نياز داريد، بايد هزينه‌ي بيشتري بپردازيد.

حمل و نقل عمومي 

تاكسي از فرودگاه تا مركز شهر

۲۰ تا ۲۷ دلار

هر ۳ كيلومتر جابجايي توسط تاكسي در سطح شهر

۵.۳۴ تا ۸.۰۱ دلار

تاكسي اشتراكي در بيروت (هر كورس)

۱.۳۴ دلار

اتوبوس در بيروت

.۰.۳۳ تا ۰.۶۷ دلار

توصيه‌هايي براي صرفهجويي در هزينه‌ها

به صورت رايگان سرگرم شويد

گستره‌ي متنوعي از كنسرت‌ها، نمايشگاه‌هاي هنري، بازي‌ها و رويدادهاي ديگري به صورت رايگان يا ارزان وجود دارد كه مي‌توانيد آن‌ها را در برنامه‌ي سفرتان بگنجانيد. تنها چالش در اين كار، پيدا كردن آن‌ها است. خوشبختانه بيروت تقويم فوق‌العاده جذابي دارد كه مي‌توانيد در آن تاريخ همه‌ي رويدادهاي مهم شهر را مشاهده كنيد. از اين طريق مي‌توانيد بين ۱۰ تا ۲۰۰ دلار در هزينه‌هايتان صرفه‌جويي كنيد.

مهمان مردم محلي شويد

احتمالا با سايت كوچ‌سرفينگ آشنايي داريد. اگر نه، مي‌توانيد براي كسب اطلاعات لازم از اين صفحه ديدن كنيد. ارزان‌ترين اتاق‌ها در  بيروت  خوابگاه‌هاي اشتراكي هستند كه حدود  ۱۲ تا ۱۵ دلار  قيمت دارند. احتمالا دوست داريد از پرداخت چنين هزينه‌اي اجتناب كنيد. خب مشكلي نيست! سايت كوچ‌سرفينگ راهي عالي براي اين كار پيش روي شما قرار مي‌دهد. اين سايت فرصتي در اختيار شما مي‌گذارد تا به جاي رزرو هتل و هاستل، شب را كنار مردم بومي هر شهر و در خانه‌هايشان آن هم به صورت رايگان سپري كنيد! عالي نيست؟ تنها كافي است از قبل در اين سايت ثبت‌نام و درخواست خودتان را بفرستيد تا احتمالا به زودي توسط شخصي ديگر از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده شود. علاوه بر صرفه‌جويي در هزينه‌ها، مي توانيد دوست‌هايي از كشورها و فرهنگ‌هاي ديگري پيدا كنيد و به سادگي با سبك زندگي مردم آن منطقه آشنا شويد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۰۰:۳۸

شهر آنتاليا

آنتاليا از شهرهاي مهم و توريستي كشور تركيه محسوب مي شود كه شهر آنتاليا در غرب كشور تركيه و در شمال درياي مديترانه واقع شده است.

آب و هواي آنتاليا

آنتاليا تابستان هاي داغ و زمستان معتدل باراني دارد. آنتاليا در حدود 300 روز از سال آفتابي است و در فواصل ماه هاي آوريل تا نوامبر مي توان در آب هاي آنتاليا شنا كرد. در كنار تفريحات ساحلي، شنا و لذت بردن از آفتاب آنتاليا، مي توان در دامنه كوه هاي توروس به اسكي نيز پرداخت.

 تور آنتاليا

اگر قصد داريد در ماه آوريل به آنتاليا سفر كنيد، منتظر باران هاي كوتاه مدت شامگاهي آن باشيد، البته براي كساني كه قدم زدن در زير باران را دوست دارند، محيط فوق العاده ايست.

 

اقامت در آنتاليا

 

در شهر آنتاليا هتل هاي لوكس زيادي وجود دارد

 

هتل محل اقامت، يكي از اساسي ترين اجزا سفر محسوب مي شود، بنابراين با توجه به هدفتان از سفر، محل اقامت خود را انتخاب كنيد تا بتوانيد بيشترين استفاده را از لحظات خود در آنتاليا بكنيد. انواع اقامتگاه ها از پانسيون گرفته تا هتل هاي لوكس 5 ستاره، در آنتاليا وجود دارد.

 

هتل هاي آبي سلامتي شهر آنتاليا

هتل هايي كه به نوعي آب درماني طبيعي انجام مي دهند در دنيا به سپا و يا Salus Per Aquam معروف مي باشند. سپا براي تنظيم آب و نمك در بدن بسيار مفيد مي باشد. با سپا بدن انسان انرژي را دوباره سازي مي كند، از دردها دوري مي جويد و به عبارتي خستگي از وجود انسان رخت بر مي بندد.

 

هتل هايي كه اين نوع درمانهاي آبي را ارائه مي دهند به صورت هفتگي، ماهيانه و ساليانه مسافرين را مي پذيرند. امروزه هتل هاي ساپا در شهر آنتاليا خدماتي همچون ماساژ درماني، لجن درماني، آروما تراپي، خدمات زيبائي و ديگر خدماتي سلماتي را ارائه مي دهند. حوض هاي آبي سرد – گرم، درمانهاي انواع جوشهاي مضمن در تمامي نقاط بدن، آموزش روش هاي آب درماني به توريستها، خدمات استراحتي و … از امكانات ديگر اين نوع هتل ها مي باشند.

 

مراكز ديدني و تورهاي اختياري شهر آنتاليا

 

مكان هاي تفريحي آنتاليا نسبت به شهر هاي ديگر تركيه از تنوع بالاتري برخوردار است

 

• آبشار دودن Duden و كورشوفلي Kursunli كه در كنار هر كدام از آنها پاركهاي زيبايي وجود دارد.

 

• رافتينگ (رودخانه وحشي) در اين تور ابتدا پس از آموزشهاي لازم توسط مربيان حرفه اي و گرفتن تجهيزات لازم، به ارتفاعات كوهستان مي رويم.

 

• آكوالند، جايي است كه شما با عظمت آب آشنا خواهيد شد. درآكوالند حسهاي فراموش نشدني را تجربه خواهيد كرد.

 

• دلفين لند، دمره، ميرا و ككووا از ديگر تورهاي اختياري شهر آنتاليا مي باشد.

 

مهمترين شهرهاي آنتاليا عبارتند از :( مگر شهر خود شهر دارد )

منطقه بلك تركيه داراي بهترين و گرانترين هتل ها موجود مي باشند در اين منطقه بيش از ۹۹% هتل ها ۵ ستاره مي باشند.

 

*منطقه لارا كوند (Lara Kundu)

 

هتل هاي منطقه لارا كوندو آنتاليا تماماً ۵ ستاره مي باشند

 

جديدترين هتل هاي ساخته شده در اين منطقه از شهر آنتاليا را در خود جاي مي دهند. به سبب نزديكي به فرودگاه و مركز شهر هتل هاي اين منطقه از مشهوريت و نام آوري فراوان برخوردارند. علي رغم اينكه هتل هاي منطقه لارا كوندو تماماً ۵ ستاره مي باشند ولي به سبب تغيير فصول و ماهها هتل هاي با قيمت مناسب را نيز مي توان پيدا كرد.

 

*منطقه كمر (Kemer)

 

منطقه كمر آنتاليا يكي از سرسبزترين مناطق مي باشد

 

طبيعي ترين و سرسبزترين منطقه آنتاليا مي باشد. در اين منطقه هتل هايي با درجه بندي بين ۲ تا ۵ ستاره را مي توان يافت. به سبب وجود روستاهاي با امكانات توريستي، گردشگراني كه طبيعيت را مي پسندند نيز از روستاهاي آنتاليا براي اقامت خويش بهره مي جويند.

 

*شهر و منطقه آلانيا (Alanya)

 

شهر آلانيا از ديدني ترين و زيباترين مناطق آنتاليا مي باشد

 

شهر و منطقه آلانيا (Alanya) به علت مصافت 2 ساعته با شهر آنتاليا به خودي خود يك منطقه توريستي متفاوت و جذاب است. براي توريستها و مسافراني كه هم مي خواهند به مركز شهر و هم به ساحل دريا نزديك باشند شهر آلانيا بهترين گزينه خواهد بود. در شهر آلانيا در مركز شهر هتل هاي كوچك با قيمت مناسب وجود دارند. هتل هاي با دامنه 5 ستاره به بالاتر بين منطقه آنتاليا و آلانيا واقع شده اند.

 

موقعيت جغرافيايي و راههاي ارتباطي آنتاليا:

راههاي ارتباطي آنتاليا: ارتباط با اين شهر از طريق راههاي هوايي، دريايي و زميني امكانپذير است. فرودگاه آنتاليا آماده پذيرايي تمام پروازهاي بين المللي است.

 

موقعيت جغرافيايي آنتاليا: اين شهر در منطقه درياي مديترانه واقع شده، در شرق آنتاليا شهرهاي مرسين و كارامان، در شمالش قونيه، اسپارتا و بوردور، در غربش موغلا و در جنوبش درياي مديترانه مي باشد.

 

 مراكز خريد آنتاليا

 

آنتاليا نسبت به استانبول مراكز خريد كمتري دارد

 

آنتاليا به عنوان مركز تفريح و سرگرمي هاي آبي در تركيه شناخته مي شود. با آنكه مراكز خريد آن نسبت به شهري مانند استانبول كمتر است، اما در صورت آشنايي مسافرين با مراكز خريد، مي تواند نياز آنها را در سفر به اين منطقه زيبا مرتفع سازد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ]