تور کربلا
فروشگاه اینترنتی
مبلمان اداری کلاسیک
ثبت شرکت - ثبت برند
مبلمان اداری
خرید بک لینک
فروش جوجه بوقلمون
فروش جوجه بوقلمون
ساعت دیواری
برچسب دیواری
تور مالدیو پاییز 96
تور سیشل پاییز 96
تور موریس پاییز 96
تور استرالیا پاییز 96
تور آفریقای جنوبی پاییز 96
تور پوکت پاییز 96
تور آرژانتین پاییز 96
تور مراکش پاییز 96
تور تایلند پاییز 96
تور برزیل پاییز 96
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
ساخت وبلاگ
تشك طبى
تور پوکت
تور تایلند
فروش سايت آماده
تورهاي مسافرتي
درباره من
شادي سفر ارائه كننده تور هاي مسافرتي خارجي و داخلي شماره تماس:88993177-021
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی:
ورود اعضا
  نام کاربری:
  پسورد:
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۵:۱۳

كشور آفريقاي جنوبي همان طور كه از نامش پيداست در جنوبي‌ترين نقطه قاره آفريقا واقع شده است. كشوري كه در درون خود كشوري ديگر را جاي داده است.

جمهوري آفريقاي جنوبي در جنوب آفريقا و در سواحل دو اقيانوس اطلس و هند قرار دارد.

آفريقاي جنوبي با كشورهاي ناميبيا، بوتسوانا، زيمبابوه، موزامبيك، سوازيلند و لسوتو همسايه است و در حقيقت لسوتو را در درون خود جاي داده است.

تور آفريقاي جنوبي

بسياري از نواحي غربي نيمه كويري است, در حالي كه شرق اين سرزمين بيشتر پوشيده از علفزار استوايي (ولد) است. رودهاي مهم: اورانژ، ليموپو، وال. ولواس بي سرزميني محصور در ساحل ناميبيا است. آب و هوا: افريقاي جنوبي آب و هوايي نيمه بلندترين نقطه: اينجا سوتي، ۳۴۰۸ متر استوايي دارد كه تنوع منطقه‌اي آن بسيار زياد است، گرمترين مدت سال بين دسامبر و فوريه است. بالاترين ميزان بارندگي در ساحل شرقي روي مي‌دهد، ولي بيشتر اين سرزمين خشك است.

 

اين كشورتنها كشور در جهان است كه داراي سه پايتخت متفاوت مي باشد . قوهٔ مجريه در پرتوريا، قوه مقننه (پارلمان) در كيپ تاون و قوهٔ قضائيه در بلوم فونتين قرار دارد و پرجمعيت‌ترين شهر آن ژوهانسبورگ مي باشد .

شهرهاي مهم: بلوم فونتين (پايتخت قضايي) ،ژوهانسبورگ، دوربا، سووتو ، پورت

آفريقاي جنوبي تاريخ متفاوتي را نسبت به ديگر كشورهاي آفريقايي تجربه كرده است. مهاجرت اروپايي‌ها به آن و موقعيت استراتژيك دريايي آن سبب شد تاريخ پرفراز و نشيبي را داشته باشد.

 

رشد آفريقاي جنوبي به دو دليل متفاوت صورت پذيرفت . در ابتداي مهاجرت ، مهاجريني از اروپا بخاطر تاسيس شركت هند شرقي هلند ، مركزي در مكان امروزي كيپ تاون ايجاد نموده بودند و نكته دوم اهميت راهبردي آبراه كيپ و منابع معدني غني اين منطقه باعث اهميت بيشتر اين كشور در ميان كشورهاي غربي بخصوص در اواخر قرن نوزدهم گرديده بود .

در حال حاضر آفريقاي جنوبي از لحاظ نژادي داراي متنوع بسياري مي باشد . بزرگترين جمعيتهاي دورگه و اروپايي و هندي در آفريقا در اين كشور مستقر مي باشند . جمعيت سياه‌پوست آفريقاي جنوبي كمتر از ۸۰ درصد جمعيت اين كشور مي باشد .

اين كشور از معدود كشورهاي آفريقايي است كه در آن هيچ وقت كودتا صورت نگرفته و انتخابات منظم در طول يك سده اخير در آن برگزار شده‌است. با اين حال اكثريت سياهپوستان تا سال ۱۹۹۴ داراي حق راي نبودند . اين كشور از اعضاي بنيان‌گذار اتحاديه آفريقا است و بزرگترين اقتصاد را در ميان اعضاي آن دارد.

ورود اروپايي‌ها

تاريخ آفريقاي جنوبي با شرح دريانوردان اروپايي كه از راه‌هاي بازرگاني هند شرقي مي‌گذشتند آغاز مي‌شود. نخستين دريانورد اروپايي كه موفق شد از اين آبراه گذر كند، كاوشگر پرتقالي بارتلوميو دياس در سال ۱۴۸۸ ميلادي بود. او هنگام بازگشت به ليسبون مكاني را كه كشف كرده بود «دماغه طوفان‌ها» ناميد، اما هنري دريانورد، كه پشتيبان مالي دياس بود، نام آن را به «دماغه اميد نيك» كه اشاره‌اي به راهي براي رسيدن به سرزمين هند بود، تغيير داد.

فعاليت هلندي‌ها

پس از سال ۱۴۸۸ ميلادي به بعد تعدادي از گروه‌هاي ماهيگيري كه شامل دريانوردان پرتغالي مي‌شدند، در ساحل ساكن شدند ولي شرح كتبي از آنها باقي نمانده‌است. در سال ۱۶۵۳، جان ون ريسبك به نمايندگي كمپاني هند شرقي هلند محلي براي تهيه خواربار در دماغه اميد نيك (آرزوي خوب) تأسيس كرد. در سده‌هاي ۱۷ و ۱۸ ميلادي اين جمعيت هلندي به آرامي بيشتر شد و سرانجام ساكنين هلندي مردم شوسا واقع در منطقه رودخانه ماهي را ديدند و پس از آن جنگ هايي به نام جنگ هاي مرزي كيپ به دليل تصاحب زمين و دام شكل گرفت.

براي رفع كمبود نيروي كار كيپ از اندونزي، ماداگاسكار و هند بردگاني آورده شدند. علاوه بر اين، رهبران دردسر سازي كه اغلب از اشراف بودند از مستعمرات هلند به آفريقاي جنوبي تبعيد شدند.

اين گروه از بردگان سرانجام جمعيتي را تشكيل دادند كه اكنون به عنوان مالايي‌هاي كيپ شناخته مي‌شوند. آنها از سوي استعمارگران اروپايي اغلب داراي مقام اجتماعي بهتري محسوب و همچنين صاحب زمين نيز شدند ولي با توسعه آپارتايد، زمين‌هاي خود را از دست دادند.

بسياري از نوادگان اين برده‌ها كه اغلب با ساكنين هلندي ازدواج كردند بعدها با بازماندگان رنگين‌پوست كيپ در يك رده قرار گرفتند. با ادغام بيشتر در بين جمعيت رنگين پوستان كيپ و مردم شوسا و ديگر مردم آفريقاي جنوبي در حال حاضر آنها حدود ۵۰ درصد از كيپ غربي را دربرگرفته‌اند.

جنگ هاي بوئر

كشف الماس در سال ۱۸۶۷ و طلا در سال ۱۸۸۶ مشوق جدي رشد اقتصادي و مهاجرت گسترده و منجر به تضعيف وضعيت بوميان آفريقايي شد. بوئرها با موفقيت در مقابل دست‌ درازي هاي بريتانيا در طول جنگ اول بوئر (۱۸۸۰ تا ۱۸۸۱) مقاومت كردند و از تاكتيك‌هايي استفاده كردند كه مناسب با شرايط محلي بود. مثلاً بوئرها لباسهاي خاكي رنگي مي‌پوشيدند كه همرنگ با زمين بود و در حالي‌كه سربازان بريتانيايي يونيفرم‌هاي قرمز رنگ روشني مي‌پوشيدند كه آنها را هدف‌هاي آساني براي تيراندازان ماهر بوئري مي‌ساخت. بريتانيايي‌ها با تعداد نفرات بيشتر و بدون لباسهاي قرمز دوباره به جنگ برگشتند و در جنگ دوم بوئر (۱۸۹۹ تا ۱۹۰۲) شركت كردند. تلاش بوئرها براي اتحاد با آلماني‌هاي آفريقاي جنوب غربي بهانه‌اي ديگر دست بريتانيايي‌ها داد تا كنترل جمهوري بوئر را نهايتا به دست گيرند.

در جنگ دوم بوئر، بوئرها به شدت مقاومت كردند ولي عاقبت بريتانيا توانست نيروهاي آنها را شكست دهد و از تعداد نفرات بيشتر خود و كمك‌هاي خارجي و اردوگاههاي كار اجباري و همچنين تاكتيك جنجال برانگيز زمين سوخته به خوبي استفاده كند. قرارداد ورنيگينگ حاكميت مطلق بريتانيا بر جماهير آفريقاي جنوبي را تصريح كرد و دولت بريتانيا موافقت كرد تا بدهي سه ميليون پوندي دولت هاي آفريقايي را به كه به دليل جنگ تحميل شده بود را بپردازد. يكي از مفاد اصلي اين قرار داد كه جنگ را به اتمام مي‌رساند اين بود كه سياهان بجز در مستعمره كيپ، حق راي ندارند.

بعد از چهار سال مذاكره اتحاديه آفريقاي جنوبي از مستعمره كيپ و استان كوازولوناتال و همچنين جمهوري‌هاي منطقه آرنج فري و ترانسوال در ۳۱ ماه مي سال ۱۹۱۰ دقيقا ۸ سال پس از پايان جنگ دوم بوئر تشكيل شد. اين اتحاديه نوعي حكومت سلطنتي بود. در سال ۱۹۳۴ حزب آفريقاي جنوبي و حزب ملي آفريقاي جنوبي براي تشكيل حزب متحد آفريقاي جنوبي و به دنبال آشتي بين آفريقايي‌ها و سفيد پوستانِ انگليسي ‌زبان ادغام شدند. ولي اتحاديه به دليل ورود به جنگ جهاني دوم به عنوان متحد بريتانيا از هم پاشيد. حركتي كه حزب ملي به شدت مخالف آن بود.

آپارتايد در آفريقاي جنوبي

در سال ۱۹۴۸ حزب ملي آفريقاي جنوبي از طريق راي‌گيري به قدرت رسيد و شروع به انجام يك سري قوانين مبني بر جداسازي نژادي كه به نام «آپارتايد» شناخته مي‌شود، كرد. اين تبعيض در مورد ثروت به دست آمده از صنعتي سازي سريع دهه‌هاي ۵۰، ۶۰ و ۷۰ ميلادي نيز به كار مي رفت.

اقليت سفيدپوستان در حالي‌ كه از بالاترين استاندارد زندگي قاره آفريقا، كه برابر سطح زندگي در كشورهاي غربي جهان اول بود، برخوردار شده بودند، اكثريت سياه‌پوستان از لحاظ هرگونه استانداردي همچون درآمد، تحصيل و حتي ورود به ادارات دولتي مورد تبعيض قرار داشتند.

دولت برآمده از آپارتايد، ميان يك سياه‌پوست، هندي و يا رنگين پوست آفريقاي جنوبي به مانند مردم كشورهايي همچون غنا و تانزانيا فرقي قائل نبود و با تمامي آنها به عنوان شهروند درجه آخر رفتار مي‌كرد.

آپارتايد نژادي روز به روز در جهان باعث جنجال بيشتر و منجر به تحريم‌هاي خارجي كشورهاي غربي و شورش و سركوب‌هاي داخلي شد.

مدت مديدي از سركوب شديد توسط دولت متشكل از سفيدپوستان و مقاومت، اعتصاب، راهپيمايي، اعتراضات مختلف توسط احزاب ضد آپارتايد مخصوصاً كنگره ملي آفريقا (ANC) ادامه يافت.

در سال ۱۹۹۰ دولت حزب ملي اولين گام براي مذاكره كناره‌گيري از قدرت را با لغو ممنوعيت كنگره ملي آفريقا و ديگر موسسات سياسي چپ‌گرا برداشت .

آزادي ماندلا و انتخابات آزاد

 

آزادي نلسون ماندلا بعد از ۲۷ سال

 

قوانين آپارتايد به تدريج از كتاب‌هاي قانون حذف شدند و اولين انتخابات چند نژادي در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. حزب ANC با اكثريت آراء پيروز انتخابات شد و از آن زمان تاكنون قدرت را در دست داشته‌است.

ميليون‌ها نفر از مردم آفريقاي جنوبي كه اكثرا سياهپوست هستند، همچنان در فقر و حاشيه شهرها زندگي مي‌كنند. بسياري اين امر را ميراث رژيم آپارتايد مي‌دانند و همچنين بسياري اين فقر را ناشي از ناكامي دولت اخير در مقابله با موضوعات اجتماعي مي‌دانند. البته ديگر عوامل را از جمله ضعف در قوانين مالي و پولي دولت، براي تضمين تقسيم ثروت و رشد اقتصادي را نيز مقصر مي‌دانند. به هر حال سياست مسكن ANC در شرايط زندگي بسياري از طريق تغيير جهت هزينه‌هاي مالي و پيشرفت سيستم جمع آوري ماليات بهبود حاصل كرده‌است.

اغلب از آفريقاي جنوبي به‌عنوان ملت رنگين‌كمان ياد مي‌كنند، اين اصطلاح را اسقف اعظم دسموند توتو خلق كرد و بعدها رئيس‌جمهور آفريقاي جنوبي نلسون ماندلا از آن به عنوان استعاره‌اي براي توصيف پيشرفت‌هاي جديد تنوعات فرهنگي نشات گرفته از ايدئولوژي آپارتايد استفاده كرد.

سياست

آفريقاي جنوبي ۲ مجلس دارد : شوراي ملي استان‌ها (يا مجلس اعيان) با ۹۰ عضو و مجمع ملي آفريقاي جنوبي (يا مجلس عوام) با ۴۰۰ عضو. اعضاي مجلس عوام برحسب جمعيت انتخاب مي‌شوند. نصف اعضا از طريق ليست ملي و نصف ديگر از طريق ليست استان‌ها انتخاب مي‌شوند. ۱۰ عضو براي نمايندگي هر استان در شوراي انتخابات بدونن توجه به جمعيت آن استان انتخاب مي‌شود. هر دومجلس هر ۵ سال يك بار برگزار مي‌شود دولت در مجلس عوام تشكيل مي‌شود و رهبر حزب اكثريت در مجلس ملي رئيس جمهور مي‌شود.

 

مجلس آفريقاي جنوبي در شهر بلومفونتن پايتخت قوه قضائيه

كنگره ملي آفريقا (ANC) در سياست آفريقاي جنوبي پيشرو است و در آخرين انتخابات عمومي سال ۲۰۰۴ ۶۹٫۷ درصد آراء و ۶۶٫۳ درصد آراء انتخابات شهرداري ۲۰۰۶ را به دست آورد. مهم‌ترين چالش در مقابل ANC حزب متحد دمكرات‌ها است كه در انتخابات ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به ترتيب ۱۲٫۴ و ۱۴٫۸ درصد آرا را به دست آورد. رهبر اين حزب توني لئون است. حزب پيشرو قبلي يعني حزب ملي جديد كه آپارتايد را از طريق سلف خود به وجود آورد از سال ۱۹۹۴ تا بحال هميشه در انتخابات تحقير شده و سرانجام به انحلال كشيده شد. آنها تصميم گرفتند تا در ۹ آوريل ۲۰۰۵ با ANC ادغام شوند. ديگر احزاب سياسي اصلي در مجلس حزب آزادي اينكاتا كه نماينده مردم زولو است و دموكرات‌هاي مستقل كه به ترتيب ۶٫۹۷ و ۱٫۷ درصد آرا را در انتخابات ۲۰۰۴ به دست آوردند.

هنگامي كه آپارتايد در سال ۱۹۹۴ ملغي شد دولت ناچار شد تا بانتوسان‌هاي مستقل و نيمه‌مستقل قبلي را به ساختار سياسي آفريقاي جنوبي تبديل كند. به همين دليل چهار استان قبلي با نام‌هاي استان كيپ، استان كوازولو ناتال، ايالت آرنج فري و ترانس وال كنار گذاشته شدند و ۹ استان ديگر جايگزين آنها شدند. اين استان‌هاي جديد از استان‌هاي پيشين كوچك‌ترند كه براي تخصيص منابع بيشتر اين طور كوچك در نظر گرفته شده‌اند.

اين ۹ استان به ۵۲ بخش تقسيم مي‌شوند كه ۶ تاي آنها شهرداري كلان‌شهرها و ۴۶ تاي آنها شهرداري بخش‌ها هستند. ۴۶ بخش‌داري خود به ۲۳۱ شهرداري تقسيم مي‌شوند. بخش‌داري‌ها همچنين شامل ۲۰ بخش مديريتي (كه اغلب منطقه حفاظت‌شده هستند) هستند كه مستقيماً توسط بخش‌داري‌ها اداره مي‌شوند. ۶ شهرداري كلان‌شهر اعمال بخش‌ها و شهرداري‌هاي محلي را انجام مي‌دهند.

قدرت نظامي

نيروهاي مسلح آفريقاي جنوبي كه به نيروهاي دفاعي ملي آفريقاي جنوبي (SANDF) معروف هستند در سال ۱۹۹۴به وجود آمدند. قبلا نام آن‌ها نيروي دفاعي آفريقاي جنوبي (SADF) بود و نيروي جديد هم SADF و هم نيروي نظامي سازمان‌هاي مبارز براي آزادي كه به (MK) [Umkhonto we sizwe] معروفند ارتش آزادي خواهي مردمي آزانيان (APLA) و نيروهاي دفاعي سابق (سرزمين مادري) را دربرمي گيرد. SANDF به چهار شاخه ارتش آفريقاي جنوبي نيروي هوايي آفريقاي جنوبي نيروي دريايي آفريقاي جنوبي و خدمات بهداشتي نظامي آفريقاي جنوبي تقسيم مي‌شود. در سالهاي اخير SANDF به عنوان نيروي اصلي حافظ صلح قاره آفريقا تبديل شده و در عمليات‌هاي حفظ صلح سازمان ملل در جنگ‌هاي داخلي جمهوري دموكراتيك كنگو و بروندي شركت كرده‌است. اين ارتش بخشي از نيروهاي صلح‌بان چندمليتي سازمان ملل نيز مي باشد .

در دهه ۷۰ ميلادي آفريقاي جنوبي برنامهٔ توليد سلاح‌هاي هسته‌اي خود را آغاز كرد و گفته مي شود كه يك آزمايش هسته‌اي با نام واقعه Vela را در سال ۱۹۷۹ در اقيانوس اطلس اجرا كرده است ؛ اما پس از آن برنامه هسته‌اي خود را كنار گذاشته و پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي را در سال ۱۹۹۱ امضا و زرادخانه خود را نابود نمود.

آموزش

مقطع ابتدايي ۷ سال نخست آموزش و پرورش اين كشور را دارد. در عصر آپارتايد مدارس سياهان با بودجهٔ ناكافي روزگار سپري مي كردند.

آفريقاي جنوبي دانشگاههاي زياد و همچنين بزرگي دارد. آموزش‌ها به زبان آفريكانس مي باشد.

اين كشور در سال‌هاي 05-2002 ميزان 5.4% از توليد ناخالص كشور را ويژهٔ آموزش و پرورش خود كرده بود.

اقتصاد

اين كشور بزرگ‌ترين صادر كننده طلا , كه معمولا حدود ۴۰% صادرات افريقاي جنوبي را تشكيل مي‌دهد – در جهان است و از توليد كنندگام عمده اورانيوم، كروميت، سنگ سرمه، پلاتين و زغال سنگ (كه سه چهارم نياز كشور به انرژي را تأمين مي‌كند) است. بخش صنعتي شامل صنايع شيميايي، غذايي، نساجي، وسايل نقليه موتوري و مهندسي برق است. كشاورزي و دامداري يك سوم صادرات افريقاي جنوبي راتشكيل مي‌دهد و توليدات آن شامل ميوه، شراب، پشم و ذرت است. سطح زندگي در اين كشور در قاره افريقا بالاترين است ولي توزيع آن ميان سفيدپوستان و غير سفيدپوستان بسيار نابرابر است. انصراف بعضي از سرمايه گذاران خارجي تلاش به سوي خودكفايي را افزايش داده است.

مردم ، زبان‌ و فرهنگ

آفريقاي جنوبي ۱۱ زبان رسمي دارد: زبان آفريكانس و انگليسي آفريقاي جنوبي فهرست زبان‌هاي ملي هند از لحاظ تعداد زبان‌ها در رتبه اول است و پس از آن آفريقاي به خوبي قرار دارد. زبان انگليسي در سراسر جهان و از جمله آفريقاي جنوبي رواج بسياري دارد اما پر متكلم ترين زبان آفريقاي جنوبي به شمار نمي‌آيد. ۱۱ نام رسمي براي آفريقاي جنوبي وجود دارد كه به ازاي هر زبان يك نام مستقل در نظر گرفته شده‌است.

زبان فاناگالو، زبان خوئي, زبان لوبدو ، زبان خوسا، زبان نامازبان دبل شمالي, زبان فوتيزبان نس و زبان اشاره‌اي آفريقاي جنوبي . اين زبان‌ها گاهي در مقاله‌هاي رسمي به كار گرفته مي‌شوند. شهرت آنها و تعداد مكان‌هاي رسمي به كار گرفته مي‌شوند. شهرت آنها و تعداد گويش وران شان كم است.

بسياري از زبان‌هاي غيررسمي قبيله‌هاي سان و خوي خوي شامل لهجههاي محلي است كه به سمت شمال كشور يعني ناميبيا و بوتسوانا هم كشيده شده‌اند. مردم اين كشورها از لحاظ قبيله با بقيه آفريقايي تفاوت دارند و به عنوان جوامع شكارچي معروف هستند. آنها به حاشيه رانده شده‌اند. اغلب زبان‌هاي شان در حال تبديل شدن به زبان‌هاي انقراض يافته است.

بسياري از سفيد پوستان آفريقاي جنوبي به زبان‌هاي اروپايي مانند پرتغالي (كه سياه پوستان آنگولا و موزامبيك هم به آن سخن مي‌گويند) آلماني و يوناني صحبت مي‌كنند و بسياري از آسيايي‌هاي مقيم آفريقاي جنوبي و هندي‌ها به زبان‌هاي آسياي جنوبي مانند هنديگوجاراتي و زبان تاميل صحبت مي‌كنند.

به علت تنوع نژادي در كشور آفريقاي جنوبي، فرهنگ «واحدي» در اين كشور نمي‌توان يافت. امروزه تنوع غذايي در اين كشور كه متأثر از فرهنگ‌هاي مختلف حاضر در آن است.

پايتخت هاي آفريقاي جنوبي

ژوهانسبورگ

 

ژوهانْسبورگ يا يوهانسبورگ بزرگترين شهر كشور آفريقاي جنوبي و مركز استان گائوتنگ، ثروتمندترين استان آفريقاي جنوبي است.

بزرگترين و پر جمعيت ترين شهر آفريقاي جنوبي است. اين شهر داراي موزه ها و پاركها و گالري هاي نقاشي و ديدني هاي بسيار زياد و همچنين معادن عظيم طلا ميباشد. ژوهانسبورگ از قديم شهري ثروتمند و پر جمعيت بود. وجود معادن طلا از قديم در اين منطقه، خاك آن را بسيار با ارزش كرده است. به همين دليل امروزه اين شهر قوي ترين اقتصاد را در آفريقاي جنوبي دارد.

ژوهانسبورگ كه به عنوان ايگولي (مكان طلا) نيز مشهور است، به دليل قرار گرفتن دركمربند تپه هاي غني از منابع معدني ويت و اترزراند، منابع تجاري عظيمي از طلا و الماس را در خود جاي داده است. فرودگاه بين المللي تامبو بزرگترين فرودگاه آفريقا است .

پارك شيرها (Lion Park) در ژوهانسبورگ

 

پارك وحشي زيبايي است و در آنجا ميتوان از نزديك با زندگي شيرها آشنا شد

كيپ تان

 

نمائي از شهر كيپ تاون پايتخت قوه مقننه آفريقاي جنوبي

يكي از زيباترين شهرهاي جهان (عروس آفريقا) شهري ساحلي با چهره اي كاملا اروپايي - دريايي - مرجاني است با شنهاي سفيد و ساحل اقيانوس هند كه يكي از فراموش نشدني ترين صحنه ها را برايتان ايجاد ميكند. بيشتر ساكنين اين شهر سفيدپوست هاي آفريقايي هستند كه در ميان شان اروپايي نيز ديده ميشود كه در اين شهر ويلايي خريداري كرده اند. جمعيت مسلمانان در اين شهر نسبت به بقيه شهرها بيشتر است. كيپ تاون زيباترين شهر آفريقاي جنوبي است.

جاذبه هاي كيب تان

بوك آپ (Bo-Kaap)

 

اين منطقه كه بر روي تپه اي در جنوب غربي مركز شهر قرار دارد، منطقه اي تاريخي است كه اصالتا به برده هايي كه از جنوب شرق آسيا به اين منطقه آورده مي شدند اختصاص داشته است. با برچيده شدن نظام برده داري اين منطقه تا حدي حالت محله هاي قديمي و زندگي سنتي خود را حفظ كرده است. خانه هايي با معماري رنگي چشم اندازي عالي از اين شهر را بوجود آورده اند. مساجد متعدد يادآور حضور مسلمانان شرق آسيايي در اين قسمت هستند.

باغ طبيعي كريستين بوش (******stenbosch)

 

از جمله مكانهايي است كه كلكسيوني از گياهان و گل هاي ويژه آفريقاي جنوبي و كيپ تاون است. گياهان نادري از سراسر آفريقاي جنوبي در اين باغ گردآوري شده اند.

جزيره روبن يا روبن آيلند (Robben Island)

 

اين جزيره كه در نزديكي ساحل كيپ تاون واقع شده زندان آپارتايد براي مخالفان و شورشيان بوده است و مهم ترين زنداني آن، نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد تبعيض نژادي آفريقا بوده است.

آكواريوم دو اقيانوسي (Two Oceans Aquarium)

 

(Two Oceans Aquarium) اين آكواريوم كه در نزديكي واتر فرانت (Waterfront) قرار دارد، مكاني جالب براي ديدن جانوران دريايي اقيانوس هاي آرام و اطلس است. چرا كه كيپ تاون در نقطه تلاقي و ديدار اين دو اقيانوس قرار دارد.

پرتوريا


نمائي از شهر پرتوريا پايتخت قوه مجريه آفريقاي جنوبي

قديمي ترين و پايتخت اجرائي و اداري كشور آفريقاي جنوبي است. 480 كيلومتر از خيابانهاي اين شهر با درختان "بگونيا "تزئين يافته كه در مهرماه شكوفه هاي ارغواني منظره دلپذيري به آن مي بخشد. پرتوريا به معني عشق برادرانه است. داراي جمعيتي نزديك به يك ميليون نفر مي باشد. پايتخت اداري آفريقاي جنوبي پرتوريا مي باشد. پرتوريا ميزبان دولت ملي، دفاتر تجاري ،نوآوري و موسسات پژوهشي و داراي بيش از صد سفارتخانه است.

صاعقه هاي پرتوريا

 

صاعقه هاي پرتوريا از ويژگي هاي خاصي برخوردار است. اين صاعقه ها عوامل متعددي دارد. از جمله قرار داشتن آفريقاي جنوبي در نيم كره جنوبي زمين و نزديكي به قطب جنوب و نيز قرار گرفتن در منتهي اليه قاره آفريقا، در حد فاصل دو اقيانوس اطلس و هند با دو آب سرد و گرم. صاعقه ها از بهار در ماه اكتبر (مهر) آغاز مي شوند و تا اواخر پاييز در ماه ژوئن (خرداد) ادامه مي يابند. معمولا خوشه اي بزرگ، ممتد و با قدرت آزادسازي برق بسيار زياد هستند. به گونه اي كه در يك چشم به هم زدن مي توان تا هشت نقطه داراي صائقه هاي خوشه اي كوچك و بزرگ را در افق مشاهد كرد. از همين روست كه شهروندان و به ويژه گردشگران در اين كشور هنگام مشاهده چنين پديده اي كه به كرات نيز اتفاق مي افتد، با علم به قدرت تخريبي بالاي آن، حتما دقايقي توقف كرده به تماشاي زيبايي هاي آن مي پردازند.

منطقه "لوديوم" (Laudium) يكي از مناطق مسلمان نشين آفريقاي جنوبي است. اين منطقه در مركز شهر پرتوريا واقع در استان خائوتنگ است. مسلمانان اين شهر معمولا براي تهيه گوشت و مايحتاج پروتئيني خود به اين منطقه مي روند و نياز هاي خود را از رستوران ها و مغازه هاي اين منطقه تامين مي كنند. ارتفاع اين منطقه 1445 متر بالاتر از سطح درياست. با توجه به ساكنان مسلمان اين منطقه، لوديوم به منطقه هندي تبار هاي آفريقاي جنوبي معروف است. در سال 1961 رژيم آپارتايد هندي ها را از پرتوريا به منطقه لوديوم بيرون راند. البته پس از آپارتايد پاكستاني تبار ها هم در اين منطقه زياد شده اند. علاوه بر مسلمانان، هندو ها نيز در اين منطقه ساكن هستند. مساجد و معبد هاي لوديوم بيش از هر چيز خودنمايي مي كنند. "مسجد جامع"(PMT Jumma Masjid) از مهمترين اين مساجد است.

مذاهب موجود در آفريقاي جنوبي :

كليساي اصلاح شده هلندي، كليساهاي مستقل افريقايي و اقليتهاي انگليكن، متديست، كاتوليك رومي، هندو و اسلام.

اسلام

اولين گروههاى مسلمان، بردگان، محكومين و زندانيان سياسى بوند كه از سواحل شرقى و غربى افريقا، آسياى جنوب، جنوب شرقى توسط استعمارگران بين سالهاى 1652م تا 1834م آورده شده بودند. شمارى از آنها را كشتى ‏هاى انگليسى، فرانسوى و غيره منتقل نمودند. به عنوان مثال گروهى از آنان به مرديكرز (18) معروف بودند كه از مالزى به عنوان خدمتكاران هلندى به هلند مسافرت كرده و همراه با بوئرها (هلندى ‏ها) باين ناحيه آمده بودند. 5/26% اين بردگان از ميان افريقائى‏ها و بويژه ماداگاسكار كه محل تردد كشتى‏ ها و حمل بردگان بود، انتخاب گرديدند. 40% از آسياى جنوبى و 5/33% از آسياى شرقى و جنوب شرقى. بردگان افريقايى غالبا از مناطق زنگبار، جزيره ايبو و موزامبيك و نيز از غرب آفريقا (گينه، سنگال، گامبيا و بنين) خريدارى مى‏شدند. بردگان ماداگاسكارى نژاد دورگه اندونزى - افريقائى و آميخته‏اى از دو فرهنگ را داشتند.

در پايان قرن هيجدهم تقريبا كليه بردگان اين منطقه به اسلام گرويده بودند. در نزديكى كيپ تاون و در آبهاى اقيانوس اطلس، جزيره روبن (19) واقع است كه زندان بسيارى از مسلمانان و مبارزان براى آزادى افريقاى جنوبى بود. اين جزيره از سال 1652م كه سفيدپوستان باين سرزمين آمدند به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت. بسيارى از علماى اسلامى كه براى تبليغ به افريقاى جنوبى آمدند باين جزيره تبعيد مى‏شدند. سيد علوى 11 سال از عمر خود را در جزيره روبن گذراند. وى پس از آزاد شدن، اولين امام جماعت مسلمانان شهر كيپ‏تاون بود.

عبدالله بن عبدالسلام معروف به توان گورو به مدت 13 سال در جزيره مزبور تبعيد بود و در زمان بتعيد موفق شد كتاب معرفت الاسلام و الايمان را بنويسد. امام نورمان كه نقش مهمى در بيدارى مسلمين كيپ‏تاون داشت در اين جزيره تبعيد بود. در اين جزيره آرامگاهى قرار گرفته كه سمبل مسلمانانى است كه براى افريقاى جنوبى مبارزه كرده‏اند و تاريخ آن به 1960م مى‏رسد. عده‏اى عقيده دارند «توان ماتاره‏» كه شخصيتى اسلامى با تحصيلات عاليه بود در اينجا دفن است او آنقدر مقدس و محترم بود كه حتى زندانبان هاى غير مسلمان جزيره وى را در ديدار با ساير زندانيان آزاد گذاشته بودند.

نلسون ماندلا معروفترين مبارز افريقائى 27 سال از دوران عمر خود را در جزيره ياد شده زندانى بود.

مسلمانان اوليه، شافعى مذهب بودند و امروزه اقليتى با مذهب حنفى هم در ميان مسلمانان هستند.

از همان اواسط قرن هفدهم كه هلندي ها به سواحل افريقاى جنوبى آمدند، مسلمانان بومى، درگيرى را با آنان آغاز كردند اما با وجود مقاومت آنان، هلندى ‏ها كيپ‏تاون را به تصرف خود درآوردند.

علاوه بر افراد بومى 85% ديگر مسلمين كه منشاء هندى، اندونزيائى، مالاوى، زنگبارى و موزامبيكى دارند در افريقاى جنوبى به سر مى ‏برند كه اغلب در كاپ ناتال و ترانسوال اسكان يافته‏اند. آنان به امور بازرگانى، فنى و صنعتى و كارگرى اشتغال دارند. مسلمانان مجلس اسلامى دارند كه 150 مؤسسه اسلامى تحت پوشش آنان فعاليت مى ‏كند و تدريس اسلامى در 200 مسجد آن انجام مى ‏گيرد. مسلمانان، ضمن برپائى شعائر دينى با مسلمين جهان در ارتباطند. (20) اولين مدرسه اسلامى درسال 1791م در شهر كيپ‏تاون براى آموزش بردگان مسلمان و سياهان آزاد بوجود آمد و از آن سال تا 1832 ميلادى 12 مدرسه ديگر پديد آمد. با آموزشهاى اسلامى اين مدارس تا سال 1842م 35% مردم كيپ‏تاون مسلمان بودند. از نيمه‏ هاى قرن نوزدهم مسلمانان الفباى عربى را براى نوشتن زبان محاوره‏ اى «افريكانس‏» (21) (مخلوطى از هلندى، آسمانى و انگليسى هم دارد) برگزيدند و بعدا چندين كتاب دينى باين زبان نوشتند. تنها در خلال سالهاى 1868م تا 1910م، 74 جلد كتاب باين زبان تاليف شد. بهره بردارى از الفاى عربى در نوشتن زبان افريكانس نشان دهنده نسبت بالاى سواد در ميان بردگان مسلمان آورده شده باين منطقه و گوياى نقش مسلمين و غنى سازى زبان مذكور است.

ماه مبارك رمضان در آفريقاي جنوبي

ماه مبارك رمضان در آفريقاي جنوبي همچون اغلب كشورهاي اسلامي ماه جشن رمضان است و لذا بركات اين جشن هم متوجه مسلمانان و هم غير مسلمانان اين كشور مي شود.

همانگونه كه قبلا بيان گرديده آفريقاي جنوبي مجموعه اي از فرهنگ ها و اديان الهي و غيرالهي است و تقريباً همه اديان شناخته شده جهان در اين كشور پيرواني دارند و آزادي مذهب در قانون اساسي اين كشور نيز تضمين شده ، اما از ميان همه اين فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، مسلمانان از جايگاه اجتماعي خاصي برخوردار هستند ، به همين دليل همه مهاجران مسلمان آن نيز به نسبت كشور خاستگاه خود ، آداب و رسوم و به ويژه مراسم هاي ديني ماه مبارك رمضان را به سبك و سياق خود برگزار مي كنند.

در ماه مبارك رمضان علاوه بر انجام شعائر ديني همچون روزه داري، انجام كارهاي نيك، برپايي محافل انس با قرآن ، بخش مهمي از آذوقه و قوت روزانه خود را به غير مسلمانان فقير كشورشان اختصاص مي دهند.

دراين ماه با وجود روزه داري مسلمانان ‘ همه مساجد كشور پس از نماز عصر براي تهيه انواع غذا به منظوردادن افطاري به فقرا از جمله افراد غيرمسلمان فعال هستند .

بطور مثال مسجد الرحمن در پرتوريا از ساعت سه عصر تا بعد از شامگاه پذيراي حدود 500 تن از نيازمندان غير مسلمان است و همين موضوع خود نقش مهمي در نوع نگاه عمومي مردم اين كشور به مسلمانان دارد.

در بسياري از فروشگاه هاي اين كشور براحتي غذاهاي با مارك حلال يافت مي شود.

عشق مسلمانان آفريقاي جنوبي به رسول اكرم (ص)

هر از چند گاهي كه از سوي رسانه هاي غربي جسارتي به ساحت مقدس ختمي مرتبت صورت مي گيرد مسلمانان آفريقاي جنوبي با انجام تظاهرات مختلف انزجار خود را از اقدام غربي ها نشان مي دهند . در اواخر شهريور ماه 1391 نيز همزمان با جسارت غربي ها ؛ مسلمانان آفريقاي جنوبي در مراسم نماز جمعه مشترك مسلمانان شهرهاي پرتوريا و ژوهانسبورگ بر عليه اهانت به ساحت مقدس پيامبر اعظم (ص) دست به اعتراض زدند .

اعتراضات فوق در نماز جمعه مشترك "mass friday prayer" در مسجد الرحمن با مشاركت هزاران نفر از مسلمانان ايالت خاتنگ در مسجد الرحمان برگزار گرديد.

 

مسلمان با اجتماع در مسجد الرحمان واقع در منطقه مرابستات شهر پرتوريا پس از اقامه نمازجمعه با برگزاري تظاهرات و سر دادن شعار عليه آمريكا و رژيم صهيونيستي، خواستار برخورد با عوامل و دست‌اندركاران سازنده فيلم موهن به ساحت مقدس پيامبر اكرم (ص) شدند.

نمازگزاران با سر دادن شعارهاي ضد آمريكايي؛ پلاكاردهايي با خود حمل مي‌كردند كه بر روي آنها شعارهايي چون هولوكاست همان آپارتايد و نژادپرستي است، هولوكاست يك دروغ تاريخي است، صهيونيسم يك سرطان است، مرگ بر آمريكا، عشق ما محمد(ص) است، نوشته شده بود.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۰۵:۲۵

بيروت از آن دست شهرهايي است كه در ميان فرهنگ دوستان هم محبوبيت بالايي دارد، اما علاوه بر آن اگر به دنبال سواحل زيبا و شب زنده‌داري باشيد، باز هم با مقصدي جذاب روبرو خواهيد بود. با تمام اين جذابيت‌ها متاسفانه اين شهر از زيرساخت‌هاي مناسب گردشگري چنداني برخوردار نيست و اين موضوع مي‌تواند تا حدودي باعث نااميدي‌تان شود. همچنين قيمت‌ها در اين شهر معمولا از آنچه انتظار داريد، گران‌تر خواهد بود. با اين وجود همه‌ي اين مسائل باعث نمي‌شود تا نتوانيد با يك برنامه‌ريزي صحيح از سفر به يكي از جاذبه‌هاي خاورميانه و منطقه‌ي مديترانه لذت ببريد. مطلب پيش رو براي سفري ۳ روزه به اين شهر تهيه شده است.

تور لبنان

اطلاعات ضروري

اختلاف ساعت با تهران: ۱:۳۰-

زبان رسمي: عربي

واحد پول: ليره لبنان (LBP)

واحد پول استفاده شده در اين مطلب: دلار آمريكا (USD)

نوع برق شهري: ۲۲۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دوشاخه‌هاي نوع A, B, C, D, G)

نكته: كابل‌هاي برق نوع A يا  B كه در ولتاژ ۱۲۵ ولت مجاز هستند، ممكن است كمي خطر ايمني ايجاد كنند.

پيش شماره: (۰۱) ۹۶۱+

پليس: ۱۱۲

آمبولانس: ۱۴۰

آتشنشاني: ۱۷۵

جهت رانندگي: راست

فرودگاه: فرودگاه بين المللي رفيق حريري (BEY)

وضعيت آب و هوايي

بيروت به طور معمول در تمام طول سال آب و هوايي مطلوب دارد. از ماه جولاي تا سپتامبر هواي اين شهر كاملا داغ و شرجي مي‌شود، اما دست كم در اين مدت تقريبا شاهد بارش باران نخواهيم بود. بهار و پاييز اين ناحيه براي اغلب مردم، بهترين زمان براي سفر محسوب مي‌شود، چرا كه دماي هوا معتدل و بارش باران هم به ندرت اتفاق مي‌افتد. زمستان‌ها اما به مدت طولاني شاهد ريزش باران خواهيم بود. با اين وجود در اين مدت هم دماي هوا چندان سرد نمي‌شود.

بهترين زمان براي رزرو هتل

در بيروت، هتل‌ها تقريبا در همه‌ي سال قيمت‌هاي بالايي دارند. اوج افزايش قيمت را در فصل پيك يا اوج (ماه ژوئن تا سپتامبر) و همچنين اعياد بزرگ مذهبي تجربه خواهيد كرد. در بقيه‌ي سال مي‌توانيد گاهي تخفيف‌هاي خوبي را بيابيد.

هزينه‌‌هاي مرسوم

هاستل (خوابگاه)

هزينه‌ي يك شب اقامت در اتاقي اشتراكي حدود ۱۲ تا ۱۵ دلار مي‌شود.

 اقامت در هتل

هتل‌ها به خصوص در ماه‌هاي اوج تابستان قيمت‌هايي به مراتب بالاتر از انتظار ما دارند. البته تفرجگاه‌هاي ساحلي ارزاني هم وجود دارد كه مي‌توانيد روي آن‌ها حساب باز كنيد. در هر صورت ميانگين قيمت انواع هتل و تفرجگاه بر اساس كيفيت و تعداد ستاره به شرح زير است:

۱ ستاره          ۱۸ تا ۵۰ دلار

۲ ستاره          ۶۲ تا ۱۲۹ دلار

۳ ستاره          ۵۸ تا ۲۰۹ دلار

۴ ستاره          ۶۰ تا ۲۳۱ دلار

۵ ستاره           ۸۶ تا ۴۰۹ دلار

متوسط قيمت مواد غذايي

غذا  و نوشيدني در بيروت قيمت‌هايي بسيار منطقي به همراه تنوع بالايي دارند، بنابراين اگر محدوديت بودجه‌اي داريد، انتخاب‌هاي زيادي پيش رويتان خواهد بود.

 صبحانه: اگر هتلي كه در آن اقامت داريد اين وعده‌ي مغذي را به رايگان ارائه نمي‌داد، مي‌توانيد در غذاخوري‌هاي محلي ارزاني مانند Mankoushé (پيتزاي لبناني) آن را ميل كنيد (۱ تا ۲/۶۷ دلار).

ناهار : ساندويچ‌ها و كباب‌ها گزينه‌هاي ارزاني براي ناهار محسوب مي‌شوند. با اين وجود اگر به فست‌فودهاي غرب علاقه داريد مي‌توانيد روي آن‌ها هم حساب باز كنيد (۲ تا ۵/۳۴ دلار).

شام : اگر مي‌خواهيد در رستوران‌هاي نشستني توقف داشته باشيد، بهتر از مكان‌هاي توريستي شهر اجتناب كنيد تا ميزان هزينه‌تان كمتر شود (۳/۳۴ تا ۸/۰۱ دلار).

اگر دوست داريد خودتان آشپزي كنيد، بسته به اينكه به كدام سبك از غذاي غربي يا آسيايي علاقمند باشيد، مي‌توانيد مواد غذايي مورد نياز يك هفته‌تان را با پرداخت به ترتيب حدود ۵۶ و ۴۴ دلار تهيه كنيد. به ياد داشته باشيد محاسبه قيمت‌ها بر اساس ميزان كالري استاندارد و مواد غذايي مورد نياز يك انسان سالم و بالغ تنظيم شده است كه اقلامي چون نان تازه، برنج سفيد، گوشت قرمز گاوي، تخم مرغ، شير (سبك غربي)، سينه‌ي مرغ (پوست كنده و بدون استخوان)، پنير محلي (سبك غربي)، سيب درختي، موز، پرتقال، گوجه فرنگي، سيب زميني، پياز و كاهو مي‌شود. مسلم است كه اگر مواد بيشتري نياز داريد، بايد هزينه‌ي بيشتري بپردازيد.

حمل و نقل عمومي 

تاكسي از فرودگاه تا مركز شهر

۲۰ تا ۲۷ دلار

هر ۳ كيلومتر جابجايي توسط تاكسي در سطح شهر

۵.۳۴ تا ۸.۰۱ دلار

تاكسي اشتراكي در بيروت (هر كورس)

۱.۳۴ دلار

اتوبوس در بيروت

.۰.۳۳ تا ۰.۶۷ دلار

توصيه‌هايي براي صرفهجويي در هزينه‌ها

به صورت رايگان سرگرم شويد

گستره‌ي متنوعي از كنسرت‌ها، نمايشگاه‌هاي هنري، بازي‌ها و رويدادهاي ديگري به صورت رايگان يا ارزان وجود دارد كه مي‌توانيد آن‌ها را در برنامه‌ي سفرتان بگنجانيد. تنها چالش در اين كار، پيدا كردن آن‌ها است. خوشبختانه بيروت تقويم فوق‌العاده جذابي دارد كه مي‌توانيد در آن تاريخ همه‌ي رويدادهاي مهم شهر را مشاهده كنيد. از اين طريق مي‌توانيد بين ۱۰ تا ۲۰۰ دلار در هزينه‌هايتان صرفه‌جويي كنيد.

مهمان مردم محلي شويد

احتمالا با سايت كوچ‌سرفينگ آشنايي داريد. اگر نه، مي‌توانيد براي كسب اطلاعات لازم از اين صفحه ديدن كنيد. ارزان‌ترين اتاق‌ها در  بيروت  خوابگاه‌هاي اشتراكي هستند كه حدود  ۱۲ تا ۱۵ دلار  قيمت دارند. احتمالا دوست داريد از پرداخت چنين هزينه‌اي اجتناب كنيد. خب مشكلي نيست! سايت كوچ‌سرفينگ راهي عالي براي اين كار پيش روي شما قرار مي‌دهد. اين سايت فرصتي در اختيار شما مي‌گذارد تا به جاي رزرو هتل و هاستل، شب را كنار مردم بومي هر شهر و در خانه‌هايشان آن هم به صورت رايگان سپري كنيد! عالي نيست؟ تنها كافي است از قبل در اين سايت ثبت‌نام و درخواست خودتان را بفرستيد تا احتمالا به زودي توسط شخصي ديگر از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده شود. علاوه بر صرفه‌جويي در هزينه‌ها، مي توانيد دوست‌هايي از كشورها و فرهنگ‌هاي ديگري پيدا كنيد و به سادگي با سبك زندگي مردم آن منطقه آشنا شويد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۰۰:۳۸

شهر آنتاليا

آنتاليا از شهرهاي مهم و توريستي كشور تركيه محسوب مي شود كه شهر آنتاليا در غرب كشور تركيه و در شمال درياي مديترانه واقع شده است.

آب و هواي آنتاليا

آنتاليا تابستان هاي داغ و زمستان معتدل باراني دارد. آنتاليا در حدود 300 روز از سال آفتابي است و در فواصل ماه هاي آوريل تا نوامبر مي توان در آب هاي آنتاليا شنا كرد. در كنار تفريحات ساحلي، شنا و لذت بردن از آفتاب آنتاليا، مي توان در دامنه كوه هاي توروس به اسكي نيز پرداخت.

 تور آنتاليا

اگر قصد داريد در ماه آوريل به آنتاليا سفر كنيد، منتظر باران هاي كوتاه مدت شامگاهي آن باشيد، البته براي كساني كه قدم زدن در زير باران را دوست دارند، محيط فوق العاده ايست.

 

اقامت در آنتاليا

 

در شهر آنتاليا هتل هاي لوكس زيادي وجود دارد

 

هتل محل اقامت، يكي از اساسي ترين اجزا سفر محسوب مي شود، بنابراين با توجه به هدفتان از سفر، محل اقامت خود را انتخاب كنيد تا بتوانيد بيشترين استفاده را از لحظات خود در آنتاليا بكنيد. انواع اقامتگاه ها از پانسيون گرفته تا هتل هاي لوكس 5 ستاره، در آنتاليا وجود دارد.

 

هتل هاي آبي سلامتي شهر آنتاليا

هتل هايي كه به نوعي آب درماني طبيعي انجام مي دهند در دنيا به سپا و يا Salus Per Aquam معروف مي باشند. سپا براي تنظيم آب و نمك در بدن بسيار مفيد مي باشد. با سپا بدن انسان انرژي را دوباره سازي مي كند، از دردها دوري مي جويد و به عبارتي خستگي از وجود انسان رخت بر مي بندد.

 

هتل هايي كه اين نوع درمانهاي آبي را ارائه مي دهند به صورت هفتگي، ماهيانه و ساليانه مسافرين را مي پذيرند. امروزه هتل هاي ساپا در شهر آنتاليا خدماتي همچون ماساژ درماني، لجن درماني، آروما تراپي، خدمات زيبائي و ديگر خدماتي سلماتي را ارائه مي دهند. حوض هاي آبي سرد – گرم، درمانهاي انواع جوشهاي مضمن در تمامي نقاط بدن، آموزش روش هاي آب درماني به توريستها، خدمات استراحتي و … از امكانات ديگر اين نوع هتل ها مي باشند.

 

مراكز ديدني و تورهاي اختياري شهر آنتاليا

 

مكان هاي تفريحي آنتاليا نسبت به شهر هاي ديگر تركيه از تنوع بالاتري برخوردار است

 

• آبشار دودن Duden و كورشوفلي Kursunli كه در كنار هر كدام از آنها پاركهاي زيبايي وجود دارد.

 

• رافتينگ (رودخانه وحشي) در اين تور ابتدا پس از آموزشهاي لازم توسط مربيان حرفه اي و گرفتن تجهيزات لازم، به ارتفاعات كوهستان مي رويم.

 

• آكوالند، جايي است كه شما با عظمت آب آشنا خواهيد شد. درآكوالند حسهاي فراموش نشدني را تجربه خواهيد كرد.

 

• دلفين لند، دمره، ميرا و ككووا از ديگر تورهاي اختياري شهر آنتاليا مي باشد.

 

مهمترين شهرهاي آنتاليا عبارتند از :( مگر شهر خود شهر دارد )

منطقه بلك تركيه داراي بهترين و گرانترين هتل ها موجود مي باشند در اين منطقه بيش از ۹۹% هتل ها ۵ ستاره مي باشند.

 

*منطقه لارا كوند (Lara Kundu)

 

هتل هاي منطقه لارا كوندو آنتاليا تماماً ۵ ستاره مي باشند

 

جديدترين هتل هاي ساخته شده در اين منطقه از شهر آنتاليا را در خود جاي مي دهند. به سبب نزديكي به فرودگاه و مركز شهر هتل هاي اين منطقه از مشهوريت و نام آوري فراوان برخوردارند. علي رغم اينكه هتل هاي منطقه لارا كوندو تماماً ۵ ستاره مي باشند ولي به سبب تغيير فصول و ماهها هتل هاي با قيمت مناسب را نيز مي توان پيدا كرد.

 

*منطقه كمر (Kemer)

 

منطقه كمر آنتاليا يكي از سرسبزترين مناطق مي باشد

 

طبيعي ترين و سرسبزترين منطقه آنتاليا مي باشد. در اين منطقه هتل هايي با درجه بندي بين ۲ تا ۵ ستاره را مي توان يافت. به سبب وجود روستاهاي با امكانات توريستي، گردشگراني كه طبيعيت را مي پسندند نيز از روستاهاي آنتاليا براي اقامت خويش بهره مي جويند.

 

*شهر و منطقه آلانيا (Alanya)

 

شهر آلانيا از ديدني ترين و زيباترين مناطق آنتاليا مي باشد

 

شهر و منطقه آلانيا (Alanya) به علت مصافت 2 ساعته با شهر آنتاليا به خودي خود يك منطقه توريستي متفاوت و جذاب است. براي توريستها و مسافراني كه هم مي خواهند به مركز شهر و هم به ساحل دريا نزديك باشند شهر آلانيا بهترين گزينه خواهد بود. در شهر آلانيا در مركز شهر هتل هاي كوچك با قيمت مناسب وجود دارند. هتل هاي با دامنه 5 ستاره به بالاتر بين منطقه آنتاليا و آلانيا واقع شده اند.

 

موقعيت جغرافيايي و راههاي ارتباطي آنتاليا:

راههاي ارتباطي آنتاليا: ارتباط با اين شهر از طريق راههاي هوايي، دريايي و زميني امكانپذير است. فرودگاه آنتاليا آماده پذيرايي تمام پروازهاي بين المللي است.

 

موقعيت جغرافيايي آنتاليا: اين شهر در منطقه درياي مديترانه واقع شده، در شرق آنتاليا شهرهاي مرسين و كارامان، در شمالش قونيه، اسپارتا و بوردور، در غربش موغلا و در جنوبش درياي مديترانه مي باشد.

 

 مراكز خريد آنتاليا

 

آنتاليا نسبت به استانبول مراكز خريد كمتري دارد

 

آنتاليا به عنوان مركز تفريح و سرگرمي هاي آبي در تركيه شناخته مي شود. با آنكه مراكز خريد آن نسبت به شهري مانند استانبول كمتر است، اما در صورت آشنايي مسافرين با مراكز خريد، مي تواند نياز آنها را در سفر به اين منطقه زيبا مرتفع سازد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۴۸:۰۹

كوش‌آداسي با ديدني‌هاي تاريخي، سواحل زيبا و جنگل‌هاي كاج كناره‌ي دريا، براي خود ترك‌ها هم شهري ييلاقي و تفريحي به حساب مي‌آيد. تابستان‌هاي گرم و آفتابي و زمستان‌هاي معتدل و باراني، باعث شده سفر به كوش‌آداسي، هر موقع سال، جذابيت‌هاي خودش را داشته باشد؛ ولي با تمام اين‌ها، بهار اين شهر با وجود گل‌هاي كاغذي رنگارنگ و درياي آرام و خيابان‌هاي گل‌كاري‌شده، چيز ديگري است.
كوش‌آداسي فرودگاه ندارد، ولي رفتن به آن‌جا از طريق فرودگاه ازمير، كه در هشتادكيلومتري شهر واقع شده، امكان‌پذير است.
كوش‌آداسي، به سواحل شني و صخره‌ايش معروف است. يكي از پرطرفدارترين سواحل براي انواع ورزش‌هاي آبي مثل شنا، غواصي و اسكي روي آب  است.

 

 آدالند  پارك آبي كوش‌آداسي يكي از بزرگ‌ترين پارك‌هاي آبي اروپاست و دنيايي از بازي‌هاي آبي را در خودش دارد

تور كوش آداسي

 پاموك كاله ( پاموك قلعه ):  پاموك كاله يا قصر پنبه اي با teraverten هاي سفيد، آبهاي گرم و شهرهاي آنتيك، يك مركز بسيار مهم گردشگري بوده كه در استان دنيزلي قرار دارد و مي توان از طريق جاده زميني به پاموك كاله كه در 18 كيلومتري دنيزلي قرار دارد رفت و آمد نمود.ودر نزديكي بودروم و كوش آداسي واقع است

 

  جزيره‌ي كبوتر هم جزيره‌ي كوچكي است كه با يك جاده‌ي باريك به شهر وصل مي‌شود؛ در فصل مهاجرت پرندگان، خانه‌ي پرنده‌ها مي‌شود و يك‌جورهايي سمبل كوش‌آداسي است؛ ساحلي دنج و خلوت دارد و براي آدم‌هايي كه دنبال آرامش هستند و مي‌خواهند دور از هيجان باشند، جاي زيبايي است.

 

 

   افه‌سوس يكي از جاهايي كه هر سال مسافران زيادي را به كوش‌آداسي مي‌كشاند، تور افه‌سوس است. افه‌سوس، بازمانده‌هاي شهري است چندين‌ هزارساله از امپراطوري رُم شرقي كه بين ازمير و كوش‌آداسي قرار گرفته و رفتن به آن از هر دو شهر ممكن است. تور از صبح تا بعدازظهر طول مي‌كشد و ناهار را هم در يكي از رستوران‌هاي محلي صرف مي‌كنند. قبل از رسيدن به افه‌سوس، خانه‌اي قديمي وجود دارد كه حضرت مريم ده سال آخر عمرشان را اين‌جا گذرانده‌اند و امروز تبديل به زيارتگاه شده است، مي‌توانيد روي ديوارهاي بيرون خانه، شمع روشن كنيد يا از چشمه‌ي آرزوها بنوشيد و آرزو كنيد. بعد از آن شهر زيباي افه‌سوس است با ستون‌هاي سنگي بزرگ، ميدان نبرد گلادياتورها و بقايايي از آمفي‌تئاتر و دروازه‌هاي شهر. كوه‌هاي شمال افه‌سوس، جايي است كه مي‌گويند اصحاب‌كهف توي غاري در دامنه‌ي كوه نزديك به دويست سال خوابيده بودند.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۲۸:۳۶

استانبول

استانبول بزرگ‌ترين شهر كشور تركيه و مركز فرهنگي و اقتصادي آن است. استانبول در كنار تنگه بسفر و درياي مرمره واقع شده است. تنگه بسفردو قاره آسيا و اروپا را از هم جدا مي‌كند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است كه در دو قاره قرار دارد. بندر طبيعي شاخ طلايي يا خليج در اين شهر واقع است.اين كلان شهردر سال ۲۰۱۰ به عنوان  پايتخت فرهنگي اروپا شناخته شد. استانبول از لحاظ تعداد توريست سومين شهر توريستيجهان است.

تاريخچه شهر استانبول

اولين نشانه‌هاي سكونت انسان در استانبول مربوط به عصر مفرغ است نشانه‌هايي از سكونت انسان عهد مفرغ در فكرتپه واقع در قسمت آسيايي استانبول يافت شده‌است. همچنين نشانه‌هايي از سكونت فنيقي‌ها در كاديكوي وجود دارد.

آب و هواي شهر استانبول

تابستان‌هاي گرم و مرطوب و زمستان‌هاي سرد، باراني و برفي ويژگي آب و هواي استانبول است. ميزان بارش ساليانه استانبول به طور ميانگين ۸۷۰ ميلي‌متر است. ميزان رطوبت نيز اغلب زياد است. همچنين استانبول تا حدودي بادخيز است و به طور متوسط ميانگين سرعت بادي حدود ۱۷ كيلومتر در ساعت دارد.

آداب و فرهنگ شهر استانبول

استانبول مركز برگزاري فستيوالهاي و نمايشگاه هاي بين المللي در زمينه هنر و فرهنگ مي باشد. در تور استانبول همه ساله در ماههاي ژوئن و جولاي فستيوالهاي بسياري در زمينه هاي فرهنگي و هنري برگزار مي گردد. در اين فستيوالها كه اغلب در مركز فرهنگي آتاتورك برگزار مي گردد هنرمندان بزرگي از كشورهاي مختلف شركت مي كنند.

گردشگري و اماكن ديدني شهر استانبول

از جاذبه هاي گردشگري و توريستي استانبول ميتوان به مساجد، كاخ ها، موزه ها و بازارهاي تاريخيش  اشاره كرد كه در طي سال پذيراي توريست هايي از سراسر دنيا هستند. اكثر اين جاذبه ها حوالي منطقه سلطان احمد واقع شده اند و مناطقي مانند بي اوغلو و تاكسيم هم چيزي كم از منطقه سلطان احمد ندارند. مسجد سلطان احمد و مسجد اياصوفيه مكان هايي هستند كه هر توريستي حتما از آنها بازديد مي كند. غذا و خوراك يكي از اجزاي اصلي فرهنگ ترك هاست، پس بايد منوي غذاها با دقت نقشه خواني شوند. اگر وقت داشتيد به يك حمام ترك برويد و آب تني و ماساژ ترك را امتحان كنيد. ما حمام سليمانيه را پيشنهاد مي كنيم.
بيشتر مكان‌هاي عمومي براي تفريح و شنا كردن در شهر در باكركوي، كوجوك جكمجه سارييي و بسفروس واقع شده است. در خارج شهر جزاير پرينسس درياي مرمر، سيليوري و توزلا مانند كيليوس و سيله در درياي سياه وجود دارد. جزاير پرينسس، آدالاري، پرنس گروهي از جزاير درياي مرمر، جنوب كارتال و پنديك هستند. كاج و سبك نئوكلاسيك كاج سنگي (چوبي) و هنر عصر جديد روش عمارت‌هاي بزرگ تابستاني عصر عثماني از قرن‌هاي نوزدهم و بيستم، كالسكه‌هاي اسبي (وسايل نقليه موتوري مجاز نبودند) و رستوران‌هاي ماهي يك هدف عمومي را تشكيل مي‌دهند. آن‌ها مي‌توانند توسط معبر قايق‌ها و معبرهاي پر سرعت دنيز اوتوبوسو از امينونو و كارتال برسند. ۹ جزيره، در ۴ منطقه قرار گرفته‌است .

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۲۶:۱۰

كانادا كشوري است در شمال قاره آمريكاي شمالي، با مساحت ۹٬۹۸۴٬۶۷۰ كيلومتر مربع، دومين كشور پهناور جهان است. هرچند كانادا، دومين كشور بزرگ دنياست، اما تنها حدود ۳۵ ميليون نفر (در سال ۲۰۱۴) جمعيت دارد.

ساختار حكومت در كانادا از پادشاه يا ملكه بريتانياي كبير، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌هاي ايالتي و يك فرماندار كل كه به عنوان نماينده ملكه ايفاي نقش مي‌كند، تشكيل شده ‌است. رأي دهندگان كانادا و شهروندان نيز در قاعده اين هرم قرار مي‌گيرند. اين كشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در اين سال انگليس كنترل آن را در دست گرفت و در قرن نوزدهم كانادا استقلال يافت.

شخص اول كانادا ملكه اليزابت دوم است كه قانون به امضا و به نام او رسميت و ضمانت اجرايي مي‌يابد. پايتخت سياسي كانادا شهر اتاوا است، محلي كه در آن مجلس كشور و خانة فرماندار كل قرار دارد. او به صورت تشريفاتي رئيس مملكت است و به عنوان نماينده ملكه اليزابت دوم در كانادا، مستعمرة سابق بريتانياي كبير، زندگي مي‌كند.

اين كشور با دارا بودن ۱۰ استان و ۳ ناحيه توسط دولت‌ استاني و مستقل از هم اداره مي‌شود ولي در كل تحت پوشش دولت فدرال اداره ميشود. اين كشور از غرب و شرق به اقيانوس اطلس و اقيانوس آرام و از شمال به اقيانوس منجمد شمالي و قاره شمالگان محدود مي‌شود و از جنوب و شمال غرب با ايالات متحده آمريكا همسايه‌است. نزديك به ۹۰ درصد از جمعيت اين كشور تا فاصله ۲۰۰ كيلومتري مرز آمريكا زندگي مي‌كنند. با وجود وسعت بسيار زياد اين كشور، كانادا از نظر پراكندگي جمعيت چهارمين كشور دنياست. در هر كيلومتر مربع فقط ۳ نفر زندگي مي كنند و شش شهر كانادا كه جمعيتي بيش از يك ميليون نفر دارند عبارتند از : تورنتو، مونترآل، ونكوور، كلگري، ادمونتون و اتاوا

 ويزاي كانادا

پايتخت: شهر اتاوا پايتخت كشور كانادا بوده و حدود ۱ ميليون نفر جمعيت دارد. پرجمعيت ترين شهر كانادا تورنتو ميباشد كه جمعيت تورنتو بزرگ GTA حدود ۵.۵ ميليون نفراست. شهرهاي مونترال و ونكوور با  ۳.۴ و ۱.۹ ميليون نفر در رده هاي بعدي هستند.

 

مسافت: واحد اندازه گيري مسافت در كانادا كيلومتر ميباشد. كانادا بيشتر از ۷۰۰۰ كيلومتر پهنا دارد. سفر زميني از هاليفاكس (شرق كانادا) تا ونكوور (غرب كانادا) حدود ۷ روز به طول ميكشد و اين در حالي است كه همين مسير به صورت هوايي حدود ۷ ساعت به طول مي انجامد.

 

جمعيت: جمعيت كانادا بر طبق آخرين گزارش اداره آمار كانادا (۱۵ نوامبر ۲۰۱۴)  ۳۵٬۸۳۰٬۰۰۰ نفر است. حدود ۸۰٪ مردم كانادا در شهرهايي كه كمتر از ۲۵۰ كيلومتر تا مرزهاي آمريكا فاصله دارند زندگي ميكنند.

 

مهاجرت: مهاجرت به كانادا يكي از مهمترين بخشهاي اقتصاد و جمعيت كانادا محسوب ميشود. هر ساله هزاران نفر از مهاجرتهاي قانوني و كلاسهاي مختلف مهاجرتي وارد كانادا شده و در بازار كار كانادا مشغول به جذب و شروع زندگي جديد ميكنند. 

 

جمعيت فرانسوي زبان: زبان فرانسه زبان مادري حدود ۶.۶ ميليون كانادائي است. بيشتر فرانسوي زبانان در استان كبك زندگي مي‌كنند. مونترآل دومين شهر بزرگ فرانسوي زبان دنياست  اما در حدود يك ميليون نفر از آنها در استان‌هاي ديگر كانادا خصوصا انتاريو و نيوبرانزويك زندگي مي‌كنند. زبان فرانسه به همراه زبان انگليسي، دو زبان رسمي در كشور كانادا محسوب مي‌شوند.

 

نظام آموزشي: نظام آموزشي و ساختار كانادا در ايالات و قلمروهاي آن به كلي با يكديگر متفاوت اند. اما به طوركلي مي‌توان گفت نظام هاي آموزشي كشور كانادا از يك دوره پيش دبستاني با مدت زماني ۱ تا ۲ سال؛ مقطع آموزش ابتدايي با مدت زمان ۵ تا ۸ سال و مقطع آموزش متوسطه، تا پايان پايه ۱۲ تحصيلي، تشكيل شده ‌است.

 

اقتصاد كانادا: كانادا،‌ به عنوان يكي از اعضاي گروه هشت كشور صنعتي دنيا، داراي اقتصاد گسترده و گوناگوني است.

واحد پول كانادا، دلار است كه از نظر حجم مبادلات در سطح جهاني هفتمين واحد پول دنيا است. صنايع منابع طبيعي از قبيل جنگل داري، معدن داري، كشاورزي، صنايع نفت و گاز طبيعي، و ماهيگيري از مهمترين منابع توليد كار و درآمدهاي صادراتي ميباشند. كانادا همچنين رهبر جهان در زمينه ارتباط راه دور، بيوتكنولوژي، هوافضا و صنايع دارويي است. روز به روز تعداد كارونيروي انساني در خدمات و صنايع فن آوري اطلاعات افرايش ميابد.

كانادا كشوري نوين و داراي فناوري پيشرفته ‌است و توان تأمين انرژي سوختي خود از منابع درون‌مرزي را دارد. اين كشور داراي منابع گسترده طبيعي است، و برخي از استان‌هاي آن وابستگي شديدي به استفاده از اين منابع دارند.

اين كشور از نظر صنعت و فناوري، كشوري پيشرفته است كه سيستم اقتصادي آن به شدت به خصوص در بخش بازرگاني و دادوستد به ايالات متّحده وابسته است، به نحوي كه باعث شده اين كشور رابطه اقتصادي پيچيده و بلند مدتي را با اين كشور داشته باشد - وابستگي اين كشور به بخش منابع طبيعي گرانبهايش نيز بسيار زياد مي‌باشد.

نزديكي جغرافيايي اين كشور، به آمريكا سبب شده تا روابط اقتصادي كانادا و آمريكا بسيار گسترده باشد، به گونه‌اي كه آمريكا و كانادا بزرگترين رابطه اقتصادي را در جهان دارند و حجم معاملات اين دو كشور با هم از معاملات هر دو كشور ديگري در جهان بيشتر است.

تورنتو نيز كه از شهرهاي مهم اين كشور است از نظر فعاليتهاي بورسي در دنيا بين ۱۰ كشور مهم از نظر بورس است.

كانادا در كنار آمريكا و مكزيك اعضاي تشكيل دهنده پيمان تجارت آزاد آمريكاي شمالي NAFTA است.

 

آب و هوا

آب و هواي كانادا بطور كلي سرد است بجز در بخش جنوب غربي، جايي كه استان بريتيش كلمبيا و شهر ونكوور در آن قرار دارند، كه داراي آب و هواي معتدل است. پايتخت كانادا  شهر اتاوا ميباشد كه با ركورد شب هاي زمستاني  ٣٥ درجه ي سانتيگراد زير صفر دومين پايتخت سرد دنياست.

بيشتر كانادا چهار فصل بهار، تابستان، پائيز و زمستان را به شكل قابل تفكيك  تجربه مي كند. دماي هوا در كانادا از جايي به جاي ديگر مي تواند بسيار متفاوت با شد.

بهار: بهار فصل باراني در بسياري از نقاط كانادا است. دماي هوا در طول روز به تدريج بالا مي رود ولي شب ها خنك است. ميانگين دماي هوا در ماههاي مارس، آوريل و اوايل مي در حدود ١۲ درجه سانتي گراد بالاي صفر است. 

تابستان: تابستان رسماً از ۲١ ژوئن آغاز مي شود. ولي براي اغلب كانادايي ها  ماه هاي جولاي و آگوست تابستان محسوب مي شود. در قسمت هاي جنوبي كانادا دماي هوا به طور معمول بالاي ۲۰ درجه سانتي گراد است و گاهي اوقات به بالاي ۳۰ درجه نيز مي رسد. 

پائيز: فصل پائيز از ماه سپتامبر آغاز مي شود. هوا خنك مي شود و برگهاي درختان زرد مي شوند و مي ريزند. معمولاً در اين موقع  از سال باران زيادي مي بارد. در برخي مناطق كانادا بخصوص در مناطق شمالي و يا كوهستاني اين كشور بارش برف از نيمه دوم اكتبر آغاز مي شود. ميانگين دماي هوا در طول روز درحدود ١۰ تا ١۲ درجه سانتي گراد مي باشد. ماههاي پائيز عبارتند از سپتامبر، اكتبر و نوامبر. 

زمستان: در طول ماههاي زمستان (دسامبر، ژانويه و فوريه) دماي هوا در بيشتر نقاط كشور در طول روز و شب زير صفر است. دماي برخي مناطق گاهاً به ۲۵- درجه زير صفر مي رسد و اين در حالي است كه سواحل غربي كانادا به ندرت دماي زير صفر را تجربه مي كنند. در بيشتر مناطق كانادا از اواسط دسامبر تا اواسط ماه مارس برف بر روي زمين ديده مي شود. هر چه قدر كه ارتفاع منطقه بيشتر باشد و يا به شمال كانادا نزديكتر باشد زمستان هاي سختتري نيز در آنجا وجود دارد. 

 

استان‌ها و نواحي

كشور كانادا داراي ۱۰ استان و   ۳ قلمرو و كلا به ۵ منطقه اصلي به نامهاي Atlantic، Prairies, North, Central  و West Coast تشكيل شده است. فرهنگ و جمعيت هر يك از اين بخشهاي كانادا متفاوت بوده و چهره اي زيبا از چند فرهنگي كانادا ترسيم كرده است.

- Atlantic يا منطقه آتلانتيك: ازمجوعه استانهاي Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island و Lanrador & NewFounland  تشكيل شده و ماهيگيري،‌ كشاورزي، جنگلداري، استخراج معدن و توريست از مهمترين فعاليت هاي منطقه آتلانتيك به شمار ميرود.

- Central Canada يا كاناداي مركزي: از مجموعه استانهاي Ontario و Quebec تشكيل گشته است. اين منطقه پرجمعيت ترين ناحيه در كشور كانادا است. انتاريو و كبك مجموعا بيشترين سهم از توليد محصولات كانادا را دارا هستند.

- Prairies يا منطقه فلات: از مجموعه استانهاي Manitoba، Saskatchewan و Alberta تشكيل شده است. بيشتر زمينهاي اين ناحيه صاف و بارور ميباشند و براي كشاورزي ايده آل هستند. همچنين اين مناطق  غني از منابع انرژي ميباشند. اين منطقه از كوههاي راكي آغاز شده و در غرب آلبرتا به پايان ميرسد. سلسله جبال راكي شامل بلندترين قلل آمريكاي شمالي ميباشند.

- West Coast يا سواحل غربي: شامل استان British Columbia است كه به دليل دامنه ها و جنگل هاي بسار زببايش مشهور ميباشد. منابع طبيعي اين استان از قبيل چوب و ماهيگيري براي اقتصاد كشور بسيار مهم ميباشد. ميوه كاري و توريسم از ديگر فعاليتهاي مهم اين استان ميباشد.

- North يا منطقه شمال: اين منطقه از مجموعه سه سرزمين كانادا تشكيل شده و شامل Yukon ، Northwest Territories و Nunavut است. اين منطقه يك سوم از زمينهاي كانادا را تشكيل ميدهد. از منابع مهم اين منطقه ميتوان به نفت، گاز طبيعي، طلا، روي و سرب اشاره كرد.

 

استانهاي كانادا استقلال بيشتري نسبت به نواحي دارند و مسئوليت­ برنامه­ هاي اجتماعي از قبيل برنامه ­هاي بهداشتي، آموزشي و رفاهي را بر عهده دارند. در كل كانادا شرايط اقتصادي مطلوبش را مديون همين استانهاست به طوريكه درآمد اين ۱۰ استان با هم از درآمد دولت مركزي (فدرال) بيشتر است. اگرچه استان ها هر يك براي خود سياست­گذاري مي­كنند اما همگي تحت نظارت دولت فدرال هستند. به طور مثال با نظارت دولت طرح يكسان­سازي حقوق و درآمدها در تمامي استانها به اجرا درآمده به طوريكه ميزان ماليات در هر استان با ميزان درآمد در همان استان همخواني دارد و عدالت بين استانهاي ثروتمندتر و استانهاي كم ­درآمدتر برقرار شود.

 

ده استان كانادا عبارتند از:

۱. آلبرتا

٢. بريتش كلمبيا

٣. مانيتوبا

٤. نيوبرانزويك

٥. نيوفالند و لابرادور

٦. نوا اسكوشيا

٧. انتاريو

٨. جزيره پرينس ادوارد

٩. كبك

١٠. ساسكچووان

 

و سه ناحيه كانادا عبارتند از:

۱. ناحيه شمال غربي

٢. نوناووت

٣. يوكان

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۲۲:۴۷

لبنان

اين شهر براي هركسي چيزي براي پيشكش كردن دارد: دوست‌داران طبيعت، خريد، فرهنگ و يك صحنه‌ي حزبي پررونق. فاصله‌ي هوايي تهران تا بيروت ۲ ساعت و ۲۰ دقيقه است و يك پرواز مستقيم شما را به سمت يك تعطيلات زيبا به بيروت مي‌برد. اگر انگليسي بلد باشيد مشكلي در ارتباط برقرار كردن نخواهيد داشت، همه جا به زبان انگليسي صحبت مي‌كنند. زماني كه به بيروت فكر مي‌كنيم، اگر بخواهيم صادقانه بگوييم، طبيعت و ساحل اولين چيزهايي نيست كه به ذهن ما مي‌رسد. بيروت بسيار باشكوه است و اين كلمه براي توصيف آن بي‌جا استفاده نشده است. 

تور لبنان

بيروت منطقه‌اي كوهستاني دارد كه انتهاي آن به سواحل خيره كننده و دره‌هاي سرسبز و انبوه ختم مي‌شود. اگر ۱۱ مايل به سمت شمال بيروت رانندگي كنيد، در اطراف يكي از سواحل كوهستاني پيچ در پيچ به غار «جعيتا گروتو» مي‌رسيد كه يك جاي بسيار تماشايي است و از پيوند دو غار آهكي تشكيل شده است. غار پاييني به آب‌هاي تيره‌ي يك غار نامعين وصل مي‌شود اما در غار بالايي مي‌توان به معناي واقعي ماجراجويي كرد. در اين غار يك راهروي دست ساز انسان وجود دارد كه سنگ‌ها تراشيده‌اند و امكان عبور از غار را فراهم كرده است. در اين مسير استالاكتيت‌هاي معلق با اندازه‌هاي مختلف وجود دارد كه به  ۳ محفظه‌‌ي (اتاق) طبيعي جداگانه مي‌رسد. بزرگ‌ترين استالاكتيت جهان با ارتفاع ۸.۵ متر در بالاترين قسمت غار قرار دارد. سراسر غار با نورافكن روشن شده است و صداي انعكاس آب از دور به گوش مي‌رسد و تمامي اين‌ها تجربه‌اي است كه نبايد در زندگي از دست داد.

 

صخره‌ي «روشه» يا «صخره‌ي كبوتر» كه در واقع از پيوستن دو صخره‌ي بسيار بزرگ تشكيل شده، يك گذرگاه طاقدار بسيار ديدني به‌وجود آورده است. اين شگفتي طبيعي دقيقا در سواحل محله‌ي اعيان نشين «روشه» قرار دارد و به خاطر داشتن كافه‌هاي متعدد و گردشگاه ساحلي «خيابان پاريس»، بوتيك‌هاي شيك و هتل‌هاي مجلل در منطقه‌ي كورنيش شهرت دارد. شما مي‌توانيد از غذاي رستوران‌ها كه با ماهي تازه صيد شده از خليج لذت ببريد.

 

اگر از خريد كردن لذت مي‌بريد، بيروت مقصد مناسبي براي شما است. «بازار بيروت» يا به زبان عربي «سوق بيروت» در ساختمان‌هاي قديمي و سنتي مانند ديگر بازارهاي خاورميانه قرار ندارد. اين بازار يك مركز خريد بزرگ و تازه ساخت است كه بيش از ۲۰۰ مغازه دارد و گل سر سبد مغازه‌ها خرده فروشان اعياني هستند كه اجناس مارك‌دار مي‌فروشند و بخش ديگر آن بازار جواهرفروشان است.

 

اگر به دنبال خريد از بازارهاي سنتي لبنان هستيد به خيابان «حمرا» برويد، جايي كه اكثر مغازه‌هاي آن خوانوادگي اداره مي‌شوند. اين بازار تا چند خيابان ادامه دارد و در نزديكي آن نيز سه دانشگاه وجود دارد كه يكي از آن‌ها دانشگاه آمريكايي بيروت است. اين جا همان جايي است كه مي‌توانيد پرنيان هنري و فرهنگي را پيدا كنيد. 

 

اگر به فرهنگ علاقه داريد بيروت چيزي است كه شايد اصلا انتظارش را نداريد.لبنان به عنوان يك كشور عربي شناخته شده است اما در واقع بخشي از سرزمين مقدس است.  بسياري از مسيحيان براي زيارت «زيارتگاه بانوي ما»، يكي از زيارتگاه‌هاي مورد احترام در جهان، به لبنان مي‌آيند. در بالاي تپه‌اي به ارتفاع يك مايل از سطح دريا مجسمه‌اي ۲۰ متري قرار دارد كه با دستاني باز نظاره‌گر بيروت است. در صيدا، حدود ۱۱ مايلي جنوب بيروت، كنار كليساي سنت نيكلاس ارتدكس يوناني، مقبره‌ي سنت پيتر و پائول قرار دارد كه گفته مي‌شود بعد از مرگ مسيح، اين دو نفر از حواريون  مخفيانه همديگر را در اين مكان ملاقات مي‌كردند.  كمي آن طرف‌تر از مقبره‌هاي مسيحي، به مسجد باب السراي، قديمي‌ترين مسجد لبنان مي‌رسيد كه قدمت آن به سال ۱۲۰۱ بعد از ميلاد مسيح برمي‌گردد. لبنان تلفيقي از فرهنگ مسيحي و هويت عرب است. 

 

در ۲۴ مايلي شمال بيروت، شهر «جبيل» قرار دارد. اين شهر يك بندرگاه دارد و توسط «فرانك سيناترا» آباد شده است و از ۵۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح تا به امروز مردم در اين شهر زندگي مي‌كنند و امروزه يكي از ميراث جهاني يونسكو به شمار مي‌رود. اين شهر خيابان‌هاي سنگ فرش و سواحل شني دارد و ديوار محكمي دور شهر قديمي كشيده شده است. هتل‌هاي شهر جبيل بسيار شيك و قيمت آن‌ها بسيار معقول است و براي گذراندن تعطيلات در كنار دريا گزينه‌ي مناسبي است. حتما از معابد فنيقي بازديد كنيد كه ۲۷۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح ساخته شده‌اند. از بازار تاريخي سوغاتي بخريد و حتما طعم غذاهاي درياي مشهور جبيل را بچشيد.

 

قرار نيست اگر به يك منطقه‌ي نا آرام مي‌رويد، حتما قرباني حملات تروريستي شويد! اجازه ندهيد افكار منفي درباره‌ي بيروت شما را فريب دهد تا به اين جواهر در خاورميانه سفر نكنيد.

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۱۴:۴۵

كيش جزيره اي 90 كيلومتري در خليج فارس كه بسياري از گردشگران ايراني هرساله خود را به آن مي رسانند در روزگاران قديم نيز به عنوان يك منطقه تجاري بين چين، ايران و اروپا بوده است. اين جزيره با امكانات فراواني كه دراد و همچنين طبيعت زيبا، ساحل هاي مرجاني و بازارهاي مختلف همه از دلايلي هستند كه مي توان براي جايگزيني اين جزيره به جاي سفر به خارج كشور آورد.

جاذبه هاي گردشگري كيش بسيار زياد هستند كه برخي از آن ها بيش از ديگر جاذبه ها براي گردشگران آماده سازي شده اندو البته تبليغات گسترده اي نيز روي آن ها انجام شده است. اين درحالي است كه برخي از محل هاي آن همچنان بكر و يا كمتر دست خورده باقي مانده است. 

جاذبه هاي باستاني 

** شهر باستاني حريره 


اسم اي نشهر باستاني را شايد شينده باشد كه به عنوان يكي از مجموعه هاي جذاب باستان شناسي اين روزها در معرض ديد بازديد كنندگان قرار گرفته است. اين شهر كه در دل غار و كوه هاي مختلف ساخته شده است به عنوان يكي از زيباترين اثار باستان شناسي دنيا شناخته مي شود و البته چند سال بيشتر از پيدا كردن آن نمي گذرد. سكه هاي تاريخي، ظروف مسي، سنگ قبر و يك عراده توپ از جمله اشيايي است كه از اين شهر كشف شده است. عمليات هاي باستان شناسي همچنان نيز در اين شهر جريان دارد.

**خانه اعياني


خانه اعيني يكي ديگر از جاذبه هاي كيش است كه كمتر به آن پرداخته مي شود و اسم زيادي از آن برده نمي شود. اين خانه يادآور خانه هاي چند خانواري و باستاني است كه در گذشته بيشتر در يزد و كاشان ديده مي شده است. وسعت خانه بسيار زياد است و همچنين آثاري كه از اين خانه بدست آمده است به نظر مربوط به دوره ايلخاني است. 

** روستاي باغو

باغو از ابادي هاي قديمي كيش است كه در جنوب غربي جزيره قرار گرفته است. اين روستا البته بسيار محروم مانده است و كسي به آن توجهي ندارد و اين روزها به جز چند خانوار كوچك كس ديگري در آن زندگي نمي كند. خاك اين منطقه بسيار حاصلخيز است و به همين علت انبوهي از درختان متفاوت را مي توان در آن ديد كه برخي از آن ها بسيار قديمي و كهنسال هستند و زيبايي چشمگيري دارند. 

** شهر زيرزميني كاريز


شهر زير زميني كاريز يكي از شگفت انگيزترين شهرهاي زيرزميني است كه تا به حال كشف شده است. اين شهر با 2500 سال قدمت داراي قنات هاي شگفت انگيزي است كه در آن زمان هم مي توانسته است آب شيرين را هميشه در اختيار ساكنين قرار دهد. اين شهر نزديك به 10 هزار مترمربع وسعت دارد و در فاز يك آن شامل غرفه هاي صنايع دستي و رستوران هاي مختلفي مخصوص گردشگران است. اين شهر همچنين شامل حمام هاي باستاني با صحن و حصاري 500 متري است كه بيار زبيا و جالب است. 

** كشتي يوناني 


در غرب جزيره كيش كشتي بزرگي به گل نشسته است كه ديگر نيازبه معرفي ندارد چرا كه به عنوان يكي از نمادهاي گردشگري كشور به حساب مي آيد اما بهتر است بگوييم كه نامش كشتي يوناني است. اين كشتي در سال 1345 راهي يونان بود كه بنا به شرايط به گل نشست و 80 روز تلاش براي در آوردن آن به هيچ نتيجه اي نرسيد تا اين كشتي براي هميشه در آنجا بماند و به نماد جزيره كيش تبديل شود.

جاذبه هاي تفريحي

** سواحل كيش


ساحل و دريا هميشه يكي از جاذبه هاي گردشگري در تمام دنيا بوده است و سواحل كيش نيز داراي خصوصياتي بيشتر از يك ساحل معمولي هستند. سواحلي مرجاني با رنگ نقره اي كه زير آفتاب درخشنده ميشوند  و همچنين اب زلال خليج فارس همه از جمله زيبايي هاي كيش هستند. كيش شايد اندازه اي بسيار كوچك داشته باشد اما بخش زيادي از ساحل آن قابل استفاده است. ماهي هاي بسياري از تزئيني و كوچك تا خوراكي و ماهي هاي بزرك در آب هاي اين منطقه پيدا مي شود.

** نمايشگاه خزندگان 


در اين نمايشگاه بيش از 100 گونه خزنده از خانواده هاي مختلف و مارها به نمايش گذاشته شده است. مارهاي عظيم بوآ، پيتونآفريقا و سوسمارهاي ماداگاسكار از جمله حيواناتي هستند كه مي توان در اين نمايشگاه ديد. بازديد از اين نمايشگاه براي آن افرادي كه علاقه خاصي به حيوانات دارند حتما توصيه مي شود. 

** ورزش هاي دريايي


يكي از جاذبه هاي كيش انواع ورزش ها و تفريحات آبي است كه مي توان در آن انجام داد. آب هاي آرام اين امكان را مي دهد تا بسياري از ورزش ها از جت اسكي تا غواصي در آن انجام شود. افرادي كه دوست دارند كمي درياهارا در اختيار خودشان بگيرند بايد اين ورزش ها را امتحان كنند چرا كه تجربه آن در نقاط ديگر امكان پذير نيست. البته اين نكته را نيز بايد بگوييم كه ورزش هاي دريايي كيش كمي از باقي تفريحات آن گران تر است. 

** آكواريوم هاي پهناور 

خليج فارس زيستگاهي براي ماهي هاي بسيار زيبا است كه به مانند آكواريومي پهناور گونه هاي مختلف را در خود نگه مي دارد. افرادي كه براي گردش به كيش سفر مي كنند بهتر است سري هم به اسكله بزنند و از آنجا زيستگاه ماهي هاي زياد را در اب زلال خليج فارس ببينند.  غواصي و قايق هاي شيشه اي نيز از ديگر راه هاي آشنايي با تمامي آنچه است كه بايد از دنياي زير آب بدانيد. 

** بوستان آهوان 


اگر علاقه به باغ وحش داريد مي تونيد سري به بوستان آهوان بزنيد. جايي كه بوستاني 2 هكتاري با فضاي سبز خوب و البته انواع حيوانات مختلف نگهداري مي شود. در اين بوستان همه حيوانات به جز اهوها در قفس نگهداري مي شوند. اهوهايي كوچ و بزرگ به صورت آزادنه در سرتاسر جزيره حركت مي كنند و با كودكان بازي مي كنند. 

 

جهت رزرو اطلاع از بهترين قيمت ها با كارشناسان ما تماس بگيريد.

 

شماره تماس:88993177

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۱۱:۵۳

حرم علي بن موسي الرضا، كه با نام مرسوم حرم امام رضا (ع) شناخته مي‌شود، دربرگيرنده آرامگاه هشتمين امام شيعيان در شهر مشهد، ايران است. اين مجموعه در سال ۱۳۹۲ خورشيدي ۷۰ هكتار مساحت داشته و داراي ۲۶ رواق (بناي سرپوشيده) و ۹ صحن (فضاي باز) و ۶ مدخل ورودي به نام بست است.
نگاهي به جاذبه‌هاي گردشگري مشهد
علي بن موسي الرضا در ۱۱ ذيقعده سال ۱۴۸ قمري در مدينه متولد شد و در سن ۵۵ سالگي به دست مامون عباسي كشته شد. در ادب فارسي روضه به معني باغ و گلستان و گلزار است و محل مضجع و در برگيرنده پيكر علي بن موسي‌الرضا را روضه منوره مي‌خوانند. اين مكان شامل فضايي مربع شكل كه مساحت آن ۱۸۹٫۰۳ متر مربع بوده كه از اين فضا ۱۷٫۱۵ متر مربع آن مساحت ضريح مي‌باشد. روضه منوره از طريق چهار صفه بزرگ در چهار جانب به داخل و خارج حرم مرتبط مي‌شود.
سد كارده

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين سد در فاصله 40 كيلومتري شمال مشهد و از كيلومتر 16 جاده كلات به سمت چپ منشعب مي‌گردد. سد از نوع بتني دو قوسي متقارن مخزن و متشكل از 15 بلوك 10 متري با ارتفاع 67 متر از پي و حجم 32 هزار مترمكعب بتن‌ريزي مي‌باشد. حجم آب آن معادل 36 ميليون مترمكعب مي‌باشد. رودخانه كارده با آب دائمي و مناظر زيباي كوهستاني و مجموعه تفريحي دنياي آبي در ساحل سد، يكي از بهترين تفريحگاه‌هاي خوش آب و هواي مشهد مي‌باشد.
غار كارده
روستاي «كارده» در فاصلة 48 كيلومتري شمال مشهد واقع گرديده و غار كارده در 3 كيلومتري آن قرار دارد. در محل مذكور كه موسوم به دره آل است دو غار در دو سمت دره قرار دارند. 
غار شرقي موسوم به غار اسكلت و غار غربي موسوم به غار كارده است. دهانة غار به صورت يك شكاف سنگي است كه عرض تقريبي آن 1 تا 3 متر و طول آن حدود 100 متر مي‌باشد. 
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين غار كاملاً خشك است و پرتگاه‌ةايي خطرناك دارد. كوهنوردان، اسكلت‌هايي از انسان مربوط به زمان‌هاي قديم را در درون اين غار مشاهده كرده‌اند.
 از مشخصه هاي اين غار تعداد زياد راه هاي فرعي است كه هر راه فرعي خود به ۲ تا ۵ شاخه فرعي ديگر منتهي مي شود. همچنين اغلب راه هاي فرعي و اصلي داراي يك ارتفاع هستند و گاها راه اصلي ارتفاع و ورودي كوچكتري از راه هاي فرعي اطراف دارد٬ لذا باتوجه به عدم وجود نشانه گذاري در داخل غار احتمال گم كردن مسير اصلي وجود دارد. 
روستاي مج

اين روستا در دامنه كوههاي بلند واقع و از اطراف به روستاهاي مغان، ازغد، مايانات و طرقبه و از سوي ديگر به روستاي تجر، سربرج و سد طرق منتهي مي شود و در ديگر سو به روستاهاي پيوه ژن، زشك و روستاي ديزباد راه مي يابد.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
جاده اصلي روستا از طرف سيدي مشهد به مسافت ۲۸ كيلومتر در منطقه كوهستاني و روستاي شلگرد عبور مي كند كه در فصل بهار پذيراي جشنواره گل هاي وحشي، شقايق ها و انواع گياهان دارويي است و انبوه مشتاقان طبيعت را به سوي خود مي كشاند. روستاي مج در منطقه اي كوهستاني واقع شده و تپه ماهور و دره هاي زيادي كه در دامنه اين تپه آثار بجا مانده تاريخي روستا بيانگر سكونت مردمان در ساليان دور مي باشد. و همچنين گورستاني قديمي در منطقه وجود دارد كه حكايت از زندگي مردماني قبل از اسلام و بعد از آن مي كند.
روستاي دهسرخ
روستاي دهسرخ در كيلومتر 45 جاده مشهد- نيشابور در 17كيلومتري شهر ملك آباد در مسير عبور امام هشتم حضرت علي ابن موسي الرضا عليه السلام از نيشابور به سمت توس واقع شده است.اين روستا بيش از2هزار سال قدمت تاريخي دارد و هم اكنون جمعيتي نزديك به هزار نفر دارد. اين روستا متبرك به قدوم حضرت علي ابن موسي الرضا عليه السلام است.ابوالصلت روايت كرده: كه چون امام رضا عليه السلام به دهسرخ رسيدند در زماني كه به نزد مأمون مي رفت گفتند: يابن رسول الله ظهر شده است نماز نمي كنيد پس فرو آمد و آب طلبيد گفتند آب همراه نداريم پس به دست مبارك خود زمين را كاويد آنقدر آب جوشيد كه آنحضرت و هر كه با آن حضرت بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقي است.اكنون مؤمنان و شيفتگان حضرت از اين آب به عنوان تبرك و شفا استفاده مي كنند و باعث شفاي بيماران زيادي شده است.و آن چشمه نام زمزم رضوي را تاج افتخار خود نهاده است.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
در نزديك آن چشمه محلي به نام مصلاي امام وجود دارد كه محل نماز گذاردن امام رضا عليه السلام و يارانشان بوده است. (لازم به ذكر است اين مصلا نزديك يك متر بالاتر از سطح زمين واقع شده است كه مردم منطقه اين پديده را معجزه اي مي دانند كه كه اين محل متمايز از زمينهاي اطراف مصلاست)
در فاصله سيصد متري چشمه و مصلاي امام رضا عليه السلام مرقد مطهرامامزاده سيد عبد العزيز كه از نوادگان سيد الساجدين امام العارفين حضرت علي ابن حسين عليه السلام است؛ واقع شده است كه اخيرا باز سازي شده و زائران زيادي را به خود جذب كرده است. اين بقعه مطهر در بلنداي روستا واقع شده است كه چشم انداز بسيار زيباي به طبيعت دارد.
مجتمع زيست خاور

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اولين مجتمع و برج تجاري مشهد داراي معماري داخلي منحصر به فرد با تلفيقي زيبا از معماري ايراني و مدرن با سقف ها و گچ بريهاي بي نظير مي باشد. مساحت زمين 10000 متر مربع مي باشد كه در سه طرف آن خيابان واقع شده است و داراي ورودي از سه طرف مي باشد. آپارتمانها و قسمتهاي تجاري چنان طرح ريزي گرديده است تا در آنها براي زندگي و كسب و كار محيط خوش آيندي ايجاد گردد . آپارتمانهاي وسيع و جادار بر روي يك پي چند طبقه اي بنا گرديده اند كه شامل انواع مغازه ها ، رستورانها ي شيك ، مراكز تفريح و پاركينگ مي باشد . تركيب اين مظاهر مختلف در يك مجتمع ، از لحاظ كيفيت ، محيط زيبا و دلپذيري بوجود آورده است كه نسبت به سبك و شيوه موجود كاملا جديد و جالب است .
آرامگاه كلنل محمد تقي خان پسيان

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
آرامگاه محمد تقي خان پسيان اولين خلبان ايراني در مجاورت آرامگاه نادرشاه افشار و در باغچه شمالي باغ آرامگاه قرار دارد و لوحي سنگي بر آب نصب شده است. محمد تقي خان پسيان از ميهن پرستان جوان و پر شور ايران بود.در سال 1309 هجري شمسي در تبريز متولد شدو در سال 1324 به تهران آمدو پس از پنج سال تحصيل در مدرسه نظام به درجه سلطاني رسيد و پس از آن در جنگ معروف به مصلي،روس ها را شكست فاحشي دادو صيت شهرت ولياقت او از مرزهاي ايران گذشت.در سال 1335 هجري به آلمان رفت و در سال 38 پس از بازگشت به فرماندهي ژاندارمري خراسان در دولت مشير الدوله رسيد. در ذيحجه سال 1339 آزاديخواهان خراسان به رهبري كلنل قيام كردند.اين قيام كه براي كسب استقلال ايران بود،توسط روساي عشاير و به تحريك قوام السلطنه و سپاهيان دولتي ايران مورد هجوم قرار گرفتو كلنل پسيان كه او را در شمارمرداني چون جلال الدين خوارزمشاه و لطفعلي خان زند مي دانند در زد و خورد با اكراد بجنورد در جعفر آباد قوچان به خدعه كشته شد.
مصلي مشهد

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد

بناي مصلي با قدمتي بيش از 350 سال در فاصله يك كيلومتري ضلع شرقي ميدان پنجراه پائين خيابان معروف به نواب صفوي در كنار بلوار مصلي واقع است ظاهرا در گذشته اين بنا از نظر موقعيت در مكاني قرار داشته كه نظر هر مسافر يا زائر تازه وارد در عزيمت به مشهد مقدس را از بيرون حصار شهر به سوي دروازه پائين خيابان بخود جلب مي‌نموده است. مصلي از نظر نقشه وطرح كلي ساختمان شامل ايواني مرتفع و دو ايوانچه منتهي به فضاهاي چهار ضلعي در طرفين بصورت قرينه است كه ايوان آن رو به قبله و بر فراز فضاهاي مربع يا رواق گنبدهايي كم خيز بنا شده است. تنها محراب بنا در ديوار انتهايي ايوان رو به قبله ايجاد شده و علاوه بر دارابودن تزئينات متنوع نام معمار حاجي شجاع‌بناي اصفهان در كتيبه پيشاني آن نقش شده است در بخش انتهايي تزئينات لبه طاق ايوان ودر دو سوي آن اشعاري به فارسي با قلم شيواي نستعليق به رنگ زرد بر زمينه آبي نگارش يافته كه ماده تاريخ ايجاد بنا در ابيات آن نهفته است. به استناد اين كتيبه بناي مصلي در زمان شاه سليمان از سلاطين صفويه در سنه 1087 ه. ق بنيان گرديده است.
سد چاليدره

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين منطقه از دره هاي فرعي منطقه طرقبه بوده و يك محيط تفريحي و گردشگري كاملا مجزا را به وجود آورده است. جداره غربي آن، دره اي با قنات خصوصي و باغ مي باشد و اراضي آن منابع طبيعي بوده و شمال آن نيز دره ها و ارتفاعات باير و بكر است. در جداره شرقي نيز علاوه بر جاده نغندر، مجموعه مسكوني فرهنگيان و اراضي تپه ماهوري بكر قرار دارد. شاخص جاذبه گردشگري آن سد خاكي است كه براي آبياري باغ‌هاي اطراف طرقبه استفاده مي شود و داراي امكانات تفريحي مانند قايق پدالي، قايق سواري، ماهيگيري، رستوران و آلاچيق مي باشد. سد چاليدره يك سد خاكي رس است كه بوسيله رودخانه جاغرق پر آب مي شود. اين سد در ابتداي جاده روستاي نغندر و در سمت چپ جاده در دره اي با همين نام ساخته شده است.
روستاي پاژ

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
روستاي پاژ زادگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي در پانزده كيلومتري شمال شهر مشهد در تقاطع جاده كارده به كلات نادري واقع شده است به استناد متون تاريخي و ادبي بر جاي مانده اين روستا زادگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي است بطوريكه نگاشته‌اند حكيم حماسه سراي ايران در سال 329 يا 330 هجري قمري در همين روستا چشم به جهان گشود و در سن 30 سالگي نظم شاهنامه را آغاز و پس از صرف 35 سال اشعار حماسي خود را بنام شاهنامه به پايان رسانيد و به روايت مشهور سال 416 ه. ق به ديار باقي شتافت روستاي فعلي پاژ دااري 800 هكتار مساحت است كه از مجموع آن حدوداً 4 هكتار به بخش مسكوني اختصاص يافته است بخشي از فضاي مسكوني روستا در ميان آن و بقيه بر وراي تپه‌اي موسوم به قلعه بلند مكاني كه بنظر مي‌رسد در گذشته محل اصلي و هسته مركزي دهكده پاژ بوده زيرا پيرامون آن تا چندي قبل خندقي وجود داشت كه جهت ممانعت از پيشروي مهاجمين آن را پر از آب مي‌تموده‌اند بجز تپه موجود در فاصله تقريبي پانصد متر از پشته اوليه بلندديگري نمايان است كه در نزد اهالي به قلعه كهنه پاژ معروف است سفالهاي رنگارنگ و لعابدار پراكنده بر روي اين بلندي نشانه اي از تداوم مدنيت پاژ در سدهاي اوليه بعد از اسلام تا قرن نهم و دهم هجري است.

بازار جنت مشهد
اين راسته بازار در گذشته جزيي از محله‌اي بزرگ به شمار مي‌آمد كه در قسمت مرتفع و بلند شهر شامل ارگ شهر و محله حكومتي و اعياني چهار باغ قرار داشت. وضعيت اقتصادي شهر مشهد موجب گرديده تا خانه‌هاي اين راسته به مراكز تجاري تغيير نمايد. امروزه اين مكان يكي از مراكز مهم تهيه پوشاك در اين شهر مي‌باشد.
تركيب قديمي اين بازار بسيار براي عابرين اين بازار خوشايند و لذت بخش است و لوكيشن مناسبي براي فيلم برداري است به طور مثال قسمتي از فيلم هرشب تنهايي در اين راسته بازار فيلم برداري شده است.
فرهنگسراي بهشت ( بوستان مفاخر )
ساختمان اين فرهنگسرا متعلق به دوره پهلوي اول ميباشد و در سال 1310 ساخته شده و اولين كاربري آن دبيرستان مستوفي و بعد آن تالار عروسي بوده است.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
عمارت فرهنگسراي بهشت در غرب بولوار مدرس يا دروازه طلايي و در ضلع جنوبي آن،همچنان استوار است.
آرامگاه ميرزا ابراهيم رضوي
اين آرامگاه متعلق به ميرزا ابراهيم اوّل، دومين و بزرگترين واقف سادات رضوي است كه در سال 1042 ق وفات نمود و هم اينك اين ارامگاه در محله كوهسنگي انتهاي خيابان شهيد بهشتي واقع شده است .وي از اجله‌ي سادات رضوي خراسان در زمان صفويه بوده و نسب شريفش با بيست و يك واسطه به امام‌زاده «ابو جعفر موسي مبرقع»‌ فرزند حضرت جواد (ع) مي‌رسد.مقبره ميرزا ابراهيم واقع در ملك شخصي خود وي در مجاورت مجموعه فرهنگي‌– تفريحي كوهسنگي در دامنه كوه و انتهاي خيابان بهشتي، با منظر ايواني كاشي‌كاري شده جلب‌نظر مي‌نمايد.در صحن مقبره تعدادي از علماي قرن اخير خراسان مدفون هستند. اين فضاي تاريخي ـ فرهنگي بر جاذبه هاي كوهسنگي مشهد افزوده است. مقبره و باغ آن به سادات رضوي مشهد تعلق دارد و ايشان عموماً به زيارت جدّ واقف خود ميروند. بازديد از مقبره ميرزا ابراهيم براي عموم آزاد است.
ميرزا ابراهيم در سال 1038 قمرى موقوفات مهمى را در شهرهاى مشهد و رادكان و تربت جام وقف بر اولاد ذكور و اناث خاندان خويش و عامه سادات رضوى ساكن شهر مشهد ( ارض اقدس ) كرده است.
موقوفه وى بسيار فعّال است و حدود بيست هزار نفر ( در سال 1381 خورشيدى ) از آن بهره مند مى شوند. اين موقوفه توسط متولى يى از اعقاب خود ميرزا ابراهيم اداره مى شود و درآمد سالانه آن ميان سهم بران توزيع مى گردد.
موقوفه ميرزا ابراهيم سبب شده است تا چند هزار خانوار از سادات رضوى ساكن مشهد و اعقاب خاندان واقف در سراسر كشور شجره نسب خويش را تا كنون حفظ نمايند، لذا اقدام وى يكى از پديده هاى فرهنگى مهم شهر مشهد است. 
نغندر

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
روستاي نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله 10 كيلومتري آن واقع شده است . اين روستاي سرسبز و آباد با چشم اندازهاي طبيعي شگرف در دامنه هاي شمالي بينالود قرار گرفته است .
جاغرق
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
روستايي ييلاقي جاغرق در 21 كيلومتري شمال غربي مشهد و در فاصله ي 7 كيلومتري جنوب غربي طرقبه واقع شده است . جاغرق داراي آب و هواي معتدل كوهستاني، باغ هاي ميوه و دره هاي سرسبز و پرآب مي باشد . اين ناحيه اقامتگاههاي موقت و رستوران هايي براي استراحت و تفريح گردشگران دارد.
طرقبه
طرقبه يكي ديگر از گردشگاهها بزرگ و طبيعي مشهد است كه از غرب به كوههاي بينالود و از شمال به كوه تخت رستم محدود مي شود . وجود چشمه سارها و درختان فراوان آن را به صورت نقطه اي بسيار خوش آب و هوا و تفريحي مشهد تبديل نموده است . اين منطقه ييلاقي داراي تابستانهايي با آب و هواي دلپذير و مطبوع است.
سد طرق

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين سد در 14 كيلومتري جنوب شرقي مشهد بر روي رودخانه طرق و در نزديكي بند قديمي طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتوني دو قوسي متقارن است.
آندرخ
روستايي خوش آب و هوا از حومه تبادكان است كه در 32 كيلومتري شمال شرقي مشهد و در مسير كلات نادري واقع شده است . اين مكان يكي از تفرجگاهها و پايگاههاي ورزشي ، ويژه كوهنوردان و صخره نوردان اطراف مشهد است . دره اندروخ با ديواره هاي سنگي بلند احاطه شده و داراي غادي با دهان بزرگ است .
باغ وحش وكيل آباد

در جنوب غربي مشهد و هم جوار با پارك جنگلي وكيل آباد ، باغ وحش وكيل آباد ، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوي قرار دارد . اين باغ وحش داراي حيوانات گوشتخوار ، علف خوار ، آبزي ، خزنده و پرندگان مختلف است.
موزه مردم شناسي و حمام مهدي قلي بيك
موزه مردم شناسي و حمام مهدي قلي‌بيك مشهد در كنار مقبره امير غياث‌الدين ملكشاه در ضلع غربي حرم مطهر واقع درخيابان اندرزگو، در مجموعه تاريخي حمام مهدي قلي‌بيك قرار دارد. اين حمام ،يكي از حمام‌هاي زيباي به جاي مانده از دوره صفوي است كه با قرار گرفتن در كنار مقبره امير ملكشاه (مسجد شاه) و آب‌انبار سرسنگ و راسته بازار سرشور، يك مجموعه تأسيسات شهري را تشكيل داده است.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
حمام مهدي قلي بيك، از قديمي‌ترين و با ارزش‌ترين حمام‌هاي شهر مشهد و از موقوفات آستان قدس رضوي است كه در مجاورت مقبره امير ملكشاه در محله قديمي سرسنگ، بين بازار سرشور و بازار بزرگ واقع شده و كوچه مجاور آن به كوچه «حمام‌شاه» مشهور است. نام اصلي آن «حمام مهدي قلي‌بيك» بوده، ولي به‌دليل مجاورتش با مقبره امير ملكشاه به «حمام‌شاه» شهرت يافته است كه پس از پيروزي انقلاب نيز به «حمام رضوي» تغيير نام پيدا كرد.
براساس وقف‌نامه اين حمام، تاريخ ساخت آن، سال 1027هـ.ق است و واقف آن مهدي قلي‌بيك، ميرآخور شاه‌عباس صفوي، از بازماندگان خانواده امير ارغون اويرات (از نخستين حكام ايران شرقي و خراسان در دوره مغول) بوده است. از اين بنا هيچ كتيبه‌اي برجاي نمانده است و از معمار و سازنده آن خبري در دست نيست.
واقف اين حمام، يك قنات نيز براي آن احداث كرده است، با اين شرط كه مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند و اضافه بر آن را صرف امور خيريه كنند و اضافات آن را درنهايت، در زمين‌هاي خارج شهر جاري سازند. بناي اين حمام با گذشت زمان و همچنين دخالت‌هاي غيراصولي، مانند افزودن يك قسمت زنانه جديد به قسمت‌هاي قديمي آن در سال1350 دچار دگرگوني شد و چهره اصلي خود را از دست داد. بناي ياد شده از سال1369 به‌تدريج متروكه شد تا اينكه در سال1376 در فهرست بناهاي تاريخي كشور به ثبت رسيد.
بناي حمام مهدي قلي بيك(حمام‌شاه)، پيش از آغاز عمليات مرمتي، شامل بخش‌هاي ورودي، سربينه(رخت‌كن)، گرم‌خانه و سرويس‌ها بود. اما با شروع عمليات باستان‌شناسي و مرمت، فضاهاي جديدي چون هشتي ورودي، شاه‌نشين شمالي(حاكم‌نشين)، حوض هشت ضلعي سربينه، لايه‌هاي زيباي نقاشي (در قسمت سربينه)، كاشي‌هاي ازاره سربينه (از نوع زيررنگي)، هشتي يا ميان در، حوض كف هشتي، خزينه، حوضچه‌هاي تصفيه آب، استخر آب سرد و تنبوشه‌ها (لوله‌هاي سفالي آب‌رساني در معماري سنتي) پيدا شد و طي اين عمليات، مساحت حمام از حدود 400مترمربع قبلي به هزار و 875 مترمربع رسيد. محوطه ورودي حمام به‌وسيله يك پله، همراه با يك انحناي ملايم، به هشتي كوچكي وصل مي‌شود. با عبور از پنج پله با همان انحنا به سربينه يا رخت‌كن مي‌رسيم كه زيباترين بخش حمام است.
در وسط هشتي، حوض كوچكي به چشم مي‌خورد كه به احتمال زياد، مسير برگشت از گرم‌خانه به رخت‌كن بوده و افراد پس از بيرون آمدن از گرم‌خانه، پاي خود را آب مي كشيدند و سپس وارد سربينه مي‌شدند.
پس از هشتي وارد گرم‌خانه مي‌شويم. فضاي گرم‌خانه، مربع شكل و داراي چهار ستون در وسط است كه پوشش گنبدي‌شكل سقف، شامل نورگيرها بر روي اين ستون‌ها قرار دارد. در اطراف گرم‌خانه، غرفه‌ها و در قسمت غربي آن، خزينه حمام قرار دارد كه سطح همه آن‌ها كمي از كف گرم‌خانه بلندتر است. در كف خزينه، ديگ‌هاي مسي بزرگي براي گرم كردن آب ديده مي‌شود. در دو طرف خزينه دو اتاق وجود دارد كه يكي از آن‌ها مربوط به حوضچه‌هاي تصفيه آب بوده و طي عمليات بازسازي برداشته شده است.
بناي حمام مهدي قلي‌بيك كه با گذشت چهار قرن از ساخت اين گنجينه هنري، هنوز اصالت آن محفوظ مانده است، با گذشت زمان و نبود مراقبت و همچنين دخالت‌هاي غيراصولي، دچار آسيب‌هاي جدي شده بود كه در سال1378 توسط معاونت فني و عمراني موقوفات آستان قدس رضوي، زيرنظر كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي و با اعتبار سازمان عمران و توسعه حريم حرم امام رضا(ع) بازسازي شد و درنهايت در اختيار سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي قرار گرفت و به موزه مردم‌شناسي تغيير كاربري داد. 

 

 

شادي سفر برگذاركننده تور هاي داخلي و خارجي مي باشد.

 

تور كيش / تور لبنان / تور بلاروس / تور مشهد/تور آنتاليا و............

 

جهت رزرو و اطلاعات بيشتر با ما تماس بگيريد .

 

تلفن:88993177

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۰۶:۵۵

قدمت شهر كاپادوكيا به زمان HITTIE  (بيش از 4000سال پيش) مي رسد و زماني از ايالت هاي امپراطوري روم بوده است.اين شهر پهناور در مركزكشور تركيه  ميان AKSARAY  در غرب،KAYSERI  در شرق و NIDGE در جنوب قرار دارد.كاپادوكياي امروزي با دره ها محاصره و با بناهاي سنگي فوق العاده زينت داده شده است.با هر سبك و يا سطح توقعي به اين شهر سفر كنيد،نااميد نمي شويد.جديدترين تورهاي تركيه به خصوص تورهاي كاپادوكيا را در بخش تورهاي مسافرتي هاي هاليدي ببينيدكه آژانس هاي مسافرتي، تورهاي لحظه آخري و آفرهاي ويژه خود را قرار مي دهند .

GOREME روستايي در قلب كاپادوكيا است كه بيشتر گردشگران و راهنمايان تور تركيه براي اقامت انتخاب مي كنند.

cappadocia

از تمام مناطق تركيه به راحتي مي توانيد به كاپادوكيا و GOREME سفر كنيد.پيشنهاد ما تور تركيبي تركيه است كه تور استانبول،تور كاپادوكيا و ساير مناطق ديدني و جاذبه هاي گردشگري تركيه راشامل مي شود.
يكي از جاذبه هاي گردشگري كاپادوكيا،عبور با بالون از فراز زمين هاي كشاورزي است كه به زيبايي شياربندي شده اند.يكي از بهترين مكان هاي دنيا براي پرواز با بالون،باغ هاي كاپادوكياست كه بين ساختارهاي سنگي FAIRY CHIMNEY و دره هايي است كه زمين هاي كشاورزي بي نظير درآن قراردارند.سپس,مانند اروپاييان قديم و صحرانشينان سكايي در دره ها اسب سواري و يا ميان روستاهاي كاپادوكيا پياده روي كنيد.

چگونگي پيدايش كاپادوكيا

cappadocia

هزاران سال پيش،چندين كوه آتشفشان باستاني:كوه ERCIYES، كوه HASAN و كوه MELENDIZ , فوران كردند به طوري كه لايه ضخيمي از مواد مذاب را تا مايل ها پراكندند.در طول قرن ها، باد و باران روي صخره ها اثر كردند و دره هاي منحني زيبايي را ساختند كه به طرز زيبايي تا قله كوه تراش خورده است.

جذابيت كاپادوكيا فقط به مناظر زيبا نيست.انسان ها هم آثار گرانبهايي را به وجود آوردند:انبارها،اصطبل ها و خانه هاي سنگي و حتي شهرهاي تماما زيرزميني سنگي.امروزه، بسياري از اين خانه ها هنوز مسكوني و انبارهاي سنگي آن مملو از ذخايرزمستاني است.

cappadocia

در زمان هاي بسيار قديم،مسيحياني در كاپادوكيا ساكن بودند كه هزاران كليسا و صومعه سنگي ساختند.بسياري از اين كليساها با نقاشي هاي روحانيون قرون وسطايي تزيين شده است كه هنوز بقاياي آنها روي ديوارها باقي مانده است.در قرن 21، اين كليساهاي باستاني يكي از برجسته ترين جاذبه هاي گردشگري كاپادوكيا شناخته شده است.

FAIRY CHIMNEY

cappadocia

در گذشته،مردم بومي مخروط هاي سنگي عجيبي كه كاپادوكيا را محاصره كرده است را KALES يا CASTLE مي ناميدند. امروزه، اين ساختار هاي جذاب را عموماPERIBACALARI ياFAIRY CHIMNEY مي نامند.FAIRY CHIMNEY ها اشكال و اندازه هاي متفاوتي دارند ولي بيشتر آنها بلند و كشيده هستند كه سنگي بزرگ در فراز آنها قرارگرفته است. اين سنگ سخت،از فرسايش سنگ هاي نرمتر پاييني جلوگيري مي كند.

مهمترين جاذبه هاي گردشگري كاپادكيا:

 • سايت موزه GOREME: كليساهاي سنگي با نقاشي هاي ديواري
 • سايت موزه ZELVE: شهر سنگي متروك با كليساها
 • شهر زيرزميني KAYMALKI: بزرگترين شهر زيرزميني
 • شهر زيرزميني DERINKUYU: عميق ترين شهر زير زميني
 • دره IHLARA: ترين دره ANATOLIA
 • UCHISAR: قلعه سنگي رومي
 • AVANOS: مركز سفال از زمان HITTIE ها
 • PASABAG:سازه هايFAIRY CHIMNEY قارچي شكل، دره راهبه ها
 • DEVRENT:سازه هاي FAIRY CHIMNEY كه شبيه حيوانات هستند، دره imagination
 • HACI BEKTAS : مركز فرقه BEKTASI اسلام
 • GULSEHIRاولين محل سكونت در كاپادوكيا
 • كليساهاي سنگي فراموش شده: كليساهاي بنا شده در دره ها
 • كاروانسراها: هتل هاي قرن 13 در مسير جاده ابريشم

 

 

 

شادي سفر برگذاركننده تور هاي خارجي و داخلي با بهترين كيفيت و قيمت ها مي باشد .

 

تور كيش / تور بلاروس / تور لبنان / تور مشهد / تور آنتاليا و...........

 

جهت رزرو و اطلاعات بيشتر با ما تماس بگيريد .

 

شماره تماس: 88993177

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]