در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
تورهاي مسافرتي
درباره من
شادي سفر ارائه كننده تور هاي مسافرتي خارجي و داخلي شماره تماس:88993177-021
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی:
ورود اعضا
  نام کاربری:
  پسورد:
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۱۴:۴۵

كيش جزيره اي 90 كيلومتري در خليج فارس كه بسياري از گردشگران ايراني هرساله خود را به آن مي رسانند در روزگاران قديم نيز به عنوان يك منطقه تجاري بين چين، ايران و اروپا بوده است. اين جزيره با امكانات فراواني كه دراد و همچنين طبيعت زيبا، ساحل هاي مرجاني و بازارهاي مختلف همه از دلايلي هستند كه مي توان براي جايگزيني اين جزيره به جاي سفر به خارج كشور آورد.

جاذبه هاي گردشگري كيش بسيار زياد هستند كه برخي از آن ها بيش از ديگر جاذبه ها براي گردشگران آماده سازي شده اندو البته تبليغات گسترده اي نيز روي آن ها انجام شده است. اين درحالي است كه برخي از محل هاي آن همچنان بكر و يا كمتر دست خورده باقي مانده است. 

جاذبه هاي باستاني 

** شهر باستاني حريره 


اسم اي نشهر باستاني را شايد شينده باشد كه به عنوان يكي از مجموعه هاي جذاب باستان شناسي اين روزها در معرض ديد بازديد كنندگان قرار گرفته است. اين شهر كه در دل غار و كوه هاي مختلف ساخته شده است به عنوان يكي از زيباترين اثار باستان شناسي دنيا شناخته مي شود و البته چند سال بيشتر از پيدا كردن آن نمي گذرد. سكه هاي تاريخي، ظروف مسي، سنگ قبر و يك عراده توپ از جمله اشيايي است كه از اين شهر كشف شده است. عمليات هاي باستان شناسي همچنان نيز در اين شهر جريان دارد.

**خانه اعياني


خانه اعيني يكي ديگر از جاذبه هاي كيش است كه كمتر به آن پرداخته مي شود و اسم زيادي از آن برده نمي شود. اين خانه يادآور خانه هاي چند خانواري و باستاني است كه در گذشته بيشتر در يزد و كاشان ديده مي شده است. وسعت خانه بسيار زياد است و همچنين آثاري كه از اين خانه بدست آمده است به نظر مربوط به دوره ايلخاني است. 

** روستاي باغو

باغو از ابادي هاي قديمي كيش است كه در جنوب غربي جزيره قرار گرفته است. اين روستا البته بسيار محروم مانده است و كسي به آن توجهي ندارد و اين روزها به جز چند خانوار كوچك كس ديگري در آن زندگي نمي كند. خاك اين منطقه بسيار حاصلخيز است و به همين علت انبوهي از درختان متفاوت را مي توان در آن ديد كه برخي از آن ها بسيار قديمي و كهنسال هستند و زيبايي چشمگيري دارند. 

** شهر زيرزميني كاريز


شهر زير زميني كاريز يكي از شگفت انگيزترين شهرهاي زيرزميني است كه تا به حال كشف شده است. اين شهر با 2500 سال قدمت داراي قنات هاي شگفت انگيزي است كه در آن زمان هم مي توانسته است آب شيرين را هميشه در اختيار ساكنين قرار دهد. اين شهر نزديك به 10 هزار مترمربع وسعت دارد و در فاز يك آن شامل غرفه هاي صنايع دستي و رستوران هاي مختلفي مخصوص گردشگران است. اين شهر همچنين شامل حمام هاي باستاني با صحن و حصاري 500 متري است كه بيار زبيا و جالب است. 

** كشتي يوناني 


در غرب جزيره كيش كشتي بزرگي به گل نشسته است كه ديگر نيازبه معرفي ندارد چرا كه به عنوان يكي از نمادهاي گردشگري كشور به حساب مي آيد اما بهتر است بگوييم كه نامش كشتي يوناني است. اين كشتي در سال 1345 راهي يونان بود كه بنا به شرايط به گل نشست و 80 روز تلاش براي در آوردن آن به هيچ نتيجه اي نرسيد تا اين كشتي براي هميشه در آنجا بماند و به نماد جزيره كيش تبديل شود.

جاذبه هاي تفريحي

** سواحل كيش


ساحل و دريا هميشه يكي از جاذبه هاي گردشگري در تمام دنيا بوده است و سواحل كيش نيز داراي خصوصياتي بيشتر از يك ساحل معمولي هستند. سواحلي مرجاني با رنگ نقره اي كه زير آفتاب درخشنده ميشوند  و همچنين اب زلال خليج فارس همه از جمله زيبايي هاي كيش هستند. كيش شايد اندازه اي بسيار كوچك داشته باشد اما بخش زيادي از ساحل آن قابل استفاده است. ماهي هاي بسياري از تزئيني و كوچك تا خوراكي و ماهي هاي بزرك در آب هاي اين منطقه پيدا مي شود.

** نمايشگاه خزندگان 


در اين نمايشگاه بيش از 100 گونه خزنده از خانواده هاي مختلف و مارها به نمايش گذاشته شده است. مارهاي عظيم بوآ، پيتونآفريقا و سوسمارهاي ماداگاسكار از جمله حيواناتي هستند كه مي توان در اين نمايشگاه ديد. بازديد از اين نمايشگاه براي آن افرادي كه علاقه خاصي به حيوانات دارند حتما توصيه مي شود. 

** ورزش هاي دريايي


يكي از جاذبه هاي كيش انواع ورزش ها و تفريحات آبي است كه مي توان در آن انجام داد. آب هاي آرام اين امكان را مي دهد تا بسياري از ورزش ها از جت اسكي تا غواصي در آن انجام شود. افرادي كه دوست دارند كمي درياهارا در اختيار خودشان بگيرند بايد اين ورزش ها را امتحان كنند چرا كه تجربه آن در نقاط ديگر امكان پذير نيست. البته اين نكته را نيز بايد بگوييم كه ورزش هاي دريايي كيش كمي از باقي تفريحات آن گران تر است. 

** آكواريوم هاي پهناور 

خليج فارس زيستگاهي براي ماهي هاي بسيار زيبا است كه به مانند آكواريومي پهناور گونه هاي مختلف را در خود نگه مي دارد. افرادي كه براي گردش به كيش سفر مي كنند بهتر است سري هم به اسكله بزنند و از آنجا زيستگاه ماهي هاي زياد را در اب زلال خليج فارس ببينند.  غواصي و قايق هاي شيشه اي نيز از ديگر راه هاي آشنايي با تمامي آنچه است كه بايد از دنياي زير آب بدانيد. 

** بوستان آهوان 


اگر علاقه به باغ وحش داريد مي تونيد سري به بوستان آهوان بزنيد. جايي كه بوستاني 2 هكتاري با فضاي سبز خوب و البته انواع حيوانات مختلف نگهداري مي شود. در اين بوستان همه حيوانات به جز اهوها در قفس نگهداري مي شوند. اهوهايي كوچ و بزرگ به صورت آزادنه در سرتاسر جزيره حركت مي كنند و با كودكان بازي مي كنند. 

 

جهت رزرو اطلاع از بهترين قيمت ها با كارشناسان ما تماس بگيريد.

 

شماره تماس:88993177

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۱۱:۵۳

حرم علي بن موسي الرضا، كه با نام مرسوم حرم امام رضا (ع) شناخته مي‌شود، دربرگيرنده آرامگاه هشتمين امام شيعيان در شهر مشهد، ايران است. اين مجموعه در سال ۱۳۹۲ خورشيدي ۷۰ هكتار مساحت داشته و داراي ۲۶ رواق (بناي سرپوشيده) و ۹ صحن (فضاي باز) و ۶ مدخل ورودي به نام بست است.
نگاهي به جاذبه‌هاي گردشگري مشهد
علي بن موسي الرضا در ۱۱ ذيقعده سال ۱۴۸ قمري در مدينه متولد شد و در سن ۵۵ سالگي به دست مامون عباسي كشته شد. در ادب فارسي روضه به معني باغ و گلستان و گلزار است و محل مضجع و در برگيرنده پيكر علي بن موسي‌الرضا را روضه منوره مي‌خوانند. اين مكان شامل فضايي مربع شكل كه مساحت آن ۱۸۹٫۰۳ متر مربع بوده كه از اين فضا ۱۷٫۱۵ متر مربع آن مساحت ضريح مي‌باشد. روضه منوره از طريق چهار صفه بزرگ در چهار جانب به داخل و خارج حرم مرتبط مي‌شود.
سد كارده

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين سد در فاصله 40 كيلومتري شمال مشهد و از كيلومتر 16 جاده كلات به سمت چپ منشعب مي‌گردد. سد از نوع بتني دو قوسي متقارن مخزن و متشكل از 15 بلوك 10 متري با ارتفاع 67 متر از پي و حجم 32 هزار مترمكعب بتن‌ريزي مي‌باشد. حجم آب آن معادل 36 ميليون مترمكعب مي‌باشد. رودخانه كارده با آب دائمي و مناظر زيباي كوهستاني و مجموعه تفريحي دنياي آبي در ساحل سد، يكي از بهترين تفريحگاه‌هاي خوش آب و هواي مشهد مي‌باشد.
غار كارده
روستاي «كارده» در فاصلة 48 كيلومتري شمال مشهد واقع گرديده و غار كارده در 3 كيلومتري آن قرار دارد. در محل مذكور كه موسوم به دره آل است دو غار در دو سمت دره قرار دارند. 
غار شرقي موسوم به غار اسكلت و غار غربي موسوم به غار كارده است. دهانة غار به صورت يك شكاف سنگي است كه عرض تقريبي آن 1 تا 3 متر و طول آن حدود 100 متر مي‌باشد. 
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين غار كاملاً خشك است و پرتگاه‌ةايي خطرناك دارد. كوهنوردان، اسكلت‌هايي از انسان مربوط به زمان‌هاي قديم را در درون اين غار مشاهده كرده‌اند.
 از مشخصه هاي اين غار تعداد زياد راه هاي فرعي است كه هر راه فرعي خود به ۲ تا ۵ شاخه فرعي ديگر منتهي مي شود. همچنين اغلب راه هاي فرعي و اصلي داراي يك ارتفاع هستند و گاها راه اصلي ارتفاع و ورودي كوچكتري از راه هاي فرعي اطراف دارد٬ لذا باتوجه به عدم وجود نشانه گذاري در داخل غار احتمال گم كردن مسير اصلي وجود دارد. 
روستاي مج

اين روستا در دامنه كوههاي بلند واقع و از اطراف به روستاهاي مغان، ازغد، مايانات و طرقبه و از سوي ديگر به روستاي تجر، سربرج و سد طرق منتهي مي شود و در ديگر سو به روستاهاي پيوه ژن، زشك و روستاي ديزباد راه مي يابد.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
جاده اصلي روستا از طرف سيدي مشهد به مسافت ۲۸ كيلومتر در منطقه كوهستاني و روستاي شلگرد عبور مي كند كه در فصل بهار پذيراي جشنواره گل هاي وحشي، شقايق ها و انواع گياهان دارويي است و انبوه مشتاقان طبيعت را به سوي خود مي كشاند. روستاي مج در منطقه اي كوهستاني واقع شده و تپه ماهور و دره هاي زيادي كه در دامنه اين تپه آثار بجا مانده تاريخي روستا بيانگر سكونت مردمان در ساليان دور مي باشد. و همچنين گورستاني قديمي در منطقه وجود دارد كه حكايت از زندگي مردماني قبل از اسلام و بعد از آن مي كند.
روستاي دهسرخ
روستاي دهسرخ در كيلومتر 45 جاده مشهد- نيشابور در 17كيلومتري شهر ملك آباد در مسير عبور امام هشتم حضرت علي ابن موسي الرضا عليه السلام از نيشابور به سمت توس واقع شده است.اين روستا بيش از2هزار سال قدمت تاريخي دارد و هم اكنون جمعيتي نزديك به هزار نفر دارد. اين روستا متبرك به قدوم حضرت علي ابن موسي الرضا عليه السلام است.ابوالصلت روايت كرده: كه چون امام رضا عليه السلام به دهسرخ رسيدند در زماني كه به نزد مأمون مي رفت گفتند: يابن رسول الله ظهر شده است نماز نمي كنيد پس فرو آمد و آب طلبيد گفتند آب همراه نداريم پس به دست مبارك خود زمين را كاويد آنقدر آب جوشيد كه آنحضرت و هر كه با آن حضرت بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقي است.اكنون مؤمنان و شيفتگان حضرت از اين آب به عنوان تبرك و شفا استفاده مي كنند و باعث شفاي بيماران زيادي شده است.و آن چشمه نام زمزم رضوي را تاج افتخار خود نهاده است.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
در نزديك آن چشمه محلي به نام مصلاي امام وجود دارد كه محل نماز گذاردن امام رضا عليه السلام و يارانشان بوده است. (لازم به ذكر است اين مصلا نزديك يك متر بالاتر از سطح زمين واقع شده است كه مردم منطقه اين پديده را معجزه اي مي دانند كه كه اين محل متمايز از زمينهاي اطراف مصلاست)
در فاصله سيصد متري چشمه و مصلاي امام رضا عليه السلام مرقد مطهرامامزاده سيد عبد العزيز كه از نوادگان سيد الساجدين امام العارفين حضرت علي ابن حسين عليه السلام است؛ واقع شده است كه اخيرا باز سازي شده و زائران زيادي را به خود جذب كرده است. اين بقعه مطهر در بلنداي روستا واقع شده است كه چشم انداز بسيار زيباي به طبيعت دارد.
مجتمع زيست خاور

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اولين مجتمع و برج تجاري مشهد داراي معماري داخلي منحصر به فرد با تلفيقي زيبا از معماري ايراني و مدرن با سقف ها و گچ بريهاي بي نظير مي باشد. مساحت زمين 10000 متر مربع مي باشد كه در سه طرف آن خيابان واقع شده است و داراي ورودي از سه طرف مي باشد. آپارتمانها و قسمتهاي تجاري چنان طرح ريزي گرديده است تا در آنها براي زندگي و كسب و كار محيط خوش آيندي ايجاد گردد . آپارتمانهاي وسيع و جادار بر روي يك پي چند طبقه اي بنا گرديده اند كه شامل انواع مغازه ها ، رستورانها ي شيك ، مراكز تفريح و پاركينگ مي باشد . تركيب اين مظاهر مختلف در يك مجتمع ، از لحاظ كيفيت ، محيط زيبا و دلپذيري بوجود آورده است كه نسبت به سبك و شيوه موجود كاملا جديد و جالب است .
آرامگاه كلنل محمد تقي خان پسيان

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
آرامگاه محمد تقي خان پسيان اولين خلبان ايراني در مجاورت آرامگاه نادرشاه افشار و در باغچه شمالي باغ آرامگاه قرار دارد و لوحي سنگي بر آب نصب شده است. محمد تقي خان پسيان از ميهن پرستان جوان و پر شور ايران بود.در سال 1309 هجري شمسي در تبريز متولد شدو در سال 1324 به تهران آمدو پس از پنج سال تحصيل در مدرسه نظام به درجه سلطاني رسيد و پس از آن در جنگ معروف به مصلي،روس ها را شكست فاحشي دادو صيت شهرت ولياقت او از مرزهاي ايران گذشت.در سال 1335 هجري به آلمان رفت و در سال 38 پس از بازگشت به فرماندهي ژاندارمري خراسان در دولت مشير الدوله رسيد. در ذيحجه سال 1339 آزاديخواهان خراسان به رهبري كلنل قيام كردند.اين قيام كه براي كسب استقلال ايران بود،توسط روساي عشاير و به تحريك قوام السلطنه و سپاهيان دولتي ايران مورد هجوم قرار گرفتو كلنل پسيان كه او را در شمارمرداني چون جلال الدين خوارزمشاه و لطفعلي خان زند مي دانند در زد و خورد با اكراد بجنورد در جعفر آباد قوچان به خدعه كشته شد.
مصلي مشهد

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد

بناي مصلي با قدمتي بيش از 350 سال در فاصله يك كيلومتري ضلع شرقي ميدان پنجراه پائين خيابان معروف به نواب صفوي در كنار بلوار مصلي واقع است ظاهرا در گذشته اين بنا از نظر موقعيت در مكاني قرار داشته كه نظر هر مسافر يا زائر تازه وارد در عزيمت به مشهد مقدس را از بيرون حصار شهر به سوي دروازه پائين خيابان بخود جلب مي‌نموده است. مصلي از نظر نقشه وطرح كلي ساختمان شامل ايواني مرتفع و دو ايوانچه منتهي به فضاهاي چهار ضلعي در طرفين بصورت قرينه است كه ايوان آن رو به قبله و بر فراز فضاهاي مربع يا رواق گنبدهايي كم خيز بنا شده است. تنها محراب بنا در ديوار انتهايي ايوان رو به قبله ايجاد شده و علاوه بر دارابودن تزئينات متنوع نام معمار حاجي شجاع‌بناي اصفهان در كتيبه پيشاني آن نقش شده است در بخش انتهايي تزئينات لبه طاق ايوان ودر دو سوي آن اشعاري به فارسي با قلم شيواي نستعليق به رنگ زرد بر زمينه آبي نگارش يافته كه ماده تاريخ ايجاد بنا در ابيات آن نهفته است. به استناد اين كتيبه بناي مصلي در زمان شاه سليمان از سلاطين صفويه در سنه 1087 ه. ق بنيان گرديده است.
سد چاليدره

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين منطقه از دره هاي فرعي منطقه طرقبه بوده و يك محيط تفريحي و گردشگري كاملا مجزا را به وجود آورده است. جداره غربي آن، دره اي با قنات خصوصي و باغ مي باشد و اراضي آن منابع طبيعي بوده و شمال آن نيز دره ها و ارتفاعات باير و بكر است. در جداره شرقي نيز علاوه بر جاده نغندر، مجموعه مسكوني فرهنگيان و اراضي تپه ماهوري بكر قرار دارد. شاخص جاذبه گردشگري آن سد خاكي است كه براي آبياري باغ‌هاي اطراف طرقبه استفاده مي شود و داراي امكانات تفريحي مانند قايق پدالي، قايق سواري، ماهيگيري، رستوران و آلاچيق مي باشد. سد چاليدره يك سد خاكي رس است كه بوسيله رودخانه جاغرق پر آب مي شود. اين سد در ابتداي جاده روستاي نغندر و در سمت چپ جاده در دره اي با همين نام ساخته شده است.
روستاي پاژ

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
روستاي پاژ زادگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي در پانزده كيلومتري شمال شهر مشهد در تقاطع جاده كارده به كلات نادري واقع شده است به استناد متون تاريخي و ادبي بر جاي مانده اين روستا زادگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي است بطوريكه نگاشته‌اند حكيم حماسه سراي ايران در سال 329 يا 330 هجري قمري در همين روستا چشم به جهان گشود و در سن 30 سالگي نظم شاهنامه را آغاز و پس از صرف 35 سال اشعار حماسي خود را بنام شاهنامه به پايان رسانيد و به روايت مشهور سال 416 ه. ق به ديار باقي شتافت روستاي فعلي پاژ دااري 800 هكتار مساحت است كه از مجموع آن حدوداً 4 هكتار به بخش مسكوني اختصاص يافته است بخشي از فضاي مسكوني روستا در ميان آن و بقيه بر وراي تپه‌اي موسوم به قلعه بلند مكاني كه بنظر مي‌رسد در گذشته محل اصلي و هسته مركزي دهكده پاژ بوده زيرا پيرامون آن تا چندي قبل خندقي وجود داشت كه جهت ممانعت از پيشروي مهاجمين آن را پر از آب مي‌تموده‌اند بجز تپه موجود در فاصله تقريبي پانصد متر از پشته اوليه بلندديگري نمايان است كه در نزد اهالي به قلعه كهنه پاژ معروف است سفالهاي رنگارنگ و لعابدار پراكنده بر روي اين بلندي نشانه اي از تداوم مدنيت پاژ در سدهاي اوليه بعد از اسلام تا قرن نهم و دهم هجري است.

بازار جنت مشهد
اين راسته بازار در گذشته جزيي از محله‌اي بزرگ به شمار مي‌آمد كه در قسمت مرتفع و بلند شهر شامل ارگ شهر و محله حكومتي و اعياني چهار باغ قرار داشت. وضعيت اقتصادي شهر مشهد موجب گرديده تا خانه‌هاي اين راسته به مراكز تجاري تغيير نمايد. امروزه اين مكان يكي از مراكز مهم تهيه پوشاك در اين شهر مي‌باشد.
تركيب قديمي اين بازار بسيار براي عابرين اين بازار خوشايند و لذت بخش است و لوكيشن مناسبي براي فيلم برداري است به طور مثال قسمتي از فيلم هرشب تنهايي در اين راسته بازار فيلم برداري شده است.
فرهنگسراي بهشت ( بوستان مفاخر )
ساختمان اين فرهنگسرا متعلق به دوره پهلوي اول ميباشد و در سال 1310 ساخته شده و اولين كاربري آن دبيرستان مستوفي و بعد آن تالار عروسي بوده است.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
عمارت فرهنگسراي بهشت در غرب بولوار مدرس يا دروازه طلايي و در ضلع جنوبي آن،همچنان استوار است.
آرامگاه ميرزا ابراهيم رضوي
اين آرامگاه متعلق به ميرزا ابراهيم اوّل، دومين و بزرگترين واقف سادات رضوي است كه در سال 1042 ق وفات نمود و هم اينك اين ارامگاه در محله كوهسنگي انتهاي خيابان شهيد بهشتي واقع شده است .وي از اجله‌ي سادات رضوي خراسان در زمان صفويه بوده و نسب شريفش با بيست و يك واسطه به امام‌زاده «ابو جعفر موسي مبرقع»‌ فرزند حضرت جواد (ع) مي‌رسد.مقبره ميرزا ابراهيم واقع در ملك شخصي خود وي در مجاورت مجموعه فرهنگي‌– تفريحي كوهسنگي در دامنه كوه و انتهاي خيابان بهشتي، با منظر ايواني كاشي‌كاري شده جلب‌نظر مي‌نمايد.در صحن مقبره تعدادي از علماي قرن اخير خراسان مدفون هستند. اين فضاي تاريخي ـ فرهنگي بر جاذبه هاي كوهسنگي مشهد افزوده است. مقبره و باغ آن به سادات رضوي مشهد تعلق دارد و ايشان عموماً به زيارت جدّ واقف خود ميروند. بازديد از مقبره ميرزا ابراهيم براي عموم آزاد است.
ميرزا ابراهيم در سال 1038 قمرى موقوفات مهمى را در شهرهاى مشهد و رادكان و تربت جام وقف بر اولاد ذكور و اناث خاندان خويش و عامه سادات رضوى ساكن شهر مشهد ( ارض اقدس ) كرده است.
موقوفه وى بسيار فعّال است و حدود بيست هزار نفر ( در سال 1381 خورشيدى ) از آن بهره مند مى شوند. اين موقوفه توسط متولى يى از اعقاب خود ميرزا ابراهيم اداره مى شود و درآمد سالانه آن ميان سهم بران توزيع مى گردد.
موقوفه ميرزا ابراهيم سبب شده است تا چند هزار خانوار از سادات رضوى ساكن مشهد و اعقاب خاندان واقف در سراسر كشور شجره نسب خويش را تا كنون حفظ نمايند، لذا اقدام وى يكى از پديده هاى فرهنگى مهم شهر مشهد است. 
نغندر

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
روستاي نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله 10 كيلومتري آن واقع شده است . اين روستاي سرسبز و آباد با چشم اندازهاي طبيعي شگرف در دامنه هاي شمالي بينالود قرار گرفته است .
جاغرق
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
روستايي ييلاقي جاغرق در 21 كيلومتري شمال غربي مشهد و در فاصله ي 7 كيلومتري جنوب غربي طرقبه واقع شده است . جاغرق داراي آب و هواي معتدل كوهستاني، باغ هاي ميوه و دره هاي سرسبز و پرآب مي باشد . اين ناحيه اقامتگاههاي موقت و رستوران هايي براي استراحت و تفريح گردشگران دارد.
طرقبه
طرقبه يكي ديگر از گردشگاهها بزرگ و طبيعي مشهد است كه از غرب به كوههاي بينالود و از شمال به كوه تخت رستم محدود مي شود . وجود چشمه سارها و درختان فراوان آن را به صورت نقطه اي بسيار خوش آب و هوا و تفريحي مشهد تبديل نموده است . اين منطقه ييلاقي داراي تابستانهايي با آب و هواي دلپذير و مطبوع است.
سد طرق

نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
اين سد در 14 كيلومتري جنوب شرقي مشهد بر روي رودخانه طرق و در نزديكي بند قديمي طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتوني دو قوسي متقارن است.
آندرخ
روستايي خوش آب و هوا از حومه تبادكان است كه در 32 كيلومتري شمال شرقي مشهد و در مسير كلات نادري واقع شده است . اين مكان يكي از تفرجگاهها و پايگاههاي ورزشي ، ويژه كوهنوردان و صخره نوردان اطراف مشهد است . دره اندروخ با ديواره هاي سنگي بلند احاطه شده و داراي غادي با دهان بزرگ است .
باغ وحش وكيل آباد

در جنوب غربي مشهد و هم جوار با پارك جنگلي وكيل آباد ، باغ وحش وكيل آباد ، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوي قرار دارد . اين باغ وحش داراي حيوانات گوشتخوار ، علف خوار ، آبزي ، خزنده و پرندگان مختلف است.
موزه مردم شناسي و حمام مهدي قلي بيك
موزه مردم شناسي و حمام مهدي قلي‌بيك مشهد در كنار مقبره امير غياث‌الدين ملكشاه در ضلع غربي حرم مطهر واقع درخيابان اندرزگو، در مجموعه تاريخي حمام مهدي قلي‌بيك قرار دارد. اين حمام ،يكي از حمام‌هاي زيباي به جاي مانده از دوره صفوي است كه با قرار گرفتن در كنار مقبره امير ملكشاه (مسجد شاه) و آب‌انبار سرسنگ و راسته بازار سرشور، يك مجموعه تأسيسات شهري را تشكيل داده است.
نگاهي به جاذبه هي گردشگري مشهد
حمام مهدي قلي بيك، از قديمي‌ترين و با ارزش‌ترين حمام‌هاي شهر مشهد و از موقوفات آستان قدس رضوي است كه در مجاورت مقبره امير ملكشاه در محله قديمي سرسنگ، بين بازار سرشور و بازار بزرگ واقع شده و كوچه مجاور آن به كوچه «حمام‌شاه» مشهور است. نام اصلي آن «حمام مهدي قلي‌بيك» بوده، ولي به‌دليل مجاورتش با مقبره امير ملكشاه به «حمام‌شاه» شهرت يافته است كه پس از پيروزي انقلاب نيز به «حمام رضوي» تغيير نام پيدا كرد.
براساس وقف‌نامه اين حمام، تاريخ ساخت آن، سال 1027هـ.ق است و واقف آن مهدي قلي‌بيك، ميرآخور شاه‌عباس صفوي، از بازماندگان خانواده امير ارغون اويرات (از نخستين حكام ايران شرقي و خراسان در دوره مغول) بوده است. از اين بنا هيچ كتيبه‌اي برجاي نمانده است و از معمار و سازنده آن خبري در دست نيست.
واقف اين حمام، يك قنات نيز براي آن احداث كرده است، با اين شرط كه مازاد آب آن را به مسجد گوهرشاد دهند و اضافه بر آن را صرف امور خيريه كنند و اضافات آن را درنهايت، در زمين‌هاي خارج شهر جاري سازند. بناي اين حمام با گذشت زمان و همچنين دخالت‌هاي غيراصولي، مانند افزودن يك قسمت زنانه جديد به قسمت‌هاي قديمي آن در سال1350 دچار دگرگوني شد و چهره اصلي خود را از دست داد. بناي ياد شده از سال1369 به‌تدريج متروكه شد تا اينكه در سال1376 در فهرست بناهاي تاريخي كشور به ثبت رسيد.
بناي حمام مهدي قلي بيك(حمام‌شاه)، پيش از آغاز عمليات مرمتي، شامل بخش‌هاي ورودي، سربينه(رخت‌كن)، گرم‌خانه و سرويس‌ها بود. اما با شروع عمليات باستان‌شناسي و مرمت، فضاهاي جديدي چون هشتي ورودي، شاه‌نشين شمالي(حاكم‌نشين)، حوض هشت ضلعي سربينه، لايه‌هاي زيباي نقاشي (در قسمت سربينه)، كاشي‌هاي ازاره سربينه (از نوع زيررنگي)، هشتي يا ميان در، حوض كف هشتي، خزينه، حوضچه‌هاي تصفيه آب، استخر آب سرد و تنبوشه‌ها (لوله‌هاي سفالي آب‌رساني در معماري سنتي) پيدا شد و طي اين عمليات، مساحت حمام از حدود 400مترمربع قبلي به هزار و 875 مترمربع رسيد. محوطه ورودي حمام به‌وسيله يك پله، همراه با يك انحناي ملايم، به هشتي كوچكي وصل مي‌شود. با عبور از پنج پله با همان انحنا به سربينه يا رخت‌كن مي‌رسيم كه زيباترين بخش حمام است.
در وسط هشتي، حوض كوچكي به چشم مي‌خورد كه به احتمال زياد، مسير برگشت از گرم‌خانه به رخت‌كن بوده و افراد پس از بيرون آمدن از گرم‌خانه، پاي خود را آب مي كشيدند و سپس وارد سربينه مي‌شدند.
پس از هشتي وارد گرم‌خانه مي‌شويم. فضاي گرم‌خانه، مربع شكل و داراي چهار ستون در وسط است كه پوشش گنبدي‌شكل سقف، شامل نورگيرها بر روي اين ستون‌ها قرار دارد. در اطراف گرم‌خانه، غرفه‌ها و در قسمت غربي آن، خزينه حمام قرار دارد كه سطح همه آن‌ها كمي از كف گرم‌خانه بلندتر است. در كف خزينه، ديگ‌هاي مسي بزرگي براي گرم كردن آب ديده مي‌شود. در دو طرف خزينه دو اتاق وجود دارد كه يكي از آن‌ها مربوط به حوضچه‌هاي تصفيه آب بوده و طي عمليات بازسازي برداشته شده است.
بناي حمام مهدي قلي‌بيك كه با گذشت چهار قرن از ساخت اين گنجينه هنري، هنوز اصالت آن محفوظ مانده است، با گذشت زمان و نبود مراقبت و همچنين دخالت‌هاي غيراصولي، دچار آسيب‌هاي جدي شده بود كه در سال1378 توسط معاونت فني و عمراني موقوفات آستان قدس رضوي، زيرنظر كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي و با اعتبار سازمان عمران و توسعه حريم حرم امام رضا(ع) بازسازي شد و درنهايت در اختيار سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي قرار گرفت و به موزه مردم‌شناسي تغيير كاربري داد. 

 

 

شادي سفر برگذاركننده تور هاي داخلي و خارجي مي باشد.

 

تور كيش / تور لبنان / تور بلاروس / تور مشهد/تور آنتاليا و............

 

جهت رزرو و اطلاعات بيشتر با ما تماس بگيريد .

 

تلفن:88993177

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

نويسنده :گروه شادي سفر
تاريخ: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۰۶:۵۵

قدمت شهر كاپادوكيا به زمان HITTIE  (بيش از 4000سال پيش) مي رسد و زماني از ايالت هاي امپراطوري روم بوده است.اين شهر پهناور در مركزكشور تركيه  ميان AKSARAY  در غرب،KAYSERI  در شرق و NIDGE در جنوب قرار دارد.كاپادوكياي امروزي با دره ها محاصره و با بناهاي سنگي فوق العاده زينت داده شده است.با هر سبك و يا سطح توقعي به اين شهر سفر كنيد،نااميد نمي شويد.جديدترين تورهاي تركيه به خصوص تورهاي كاپادوكيا را در بخش تورهاي مسافرتي هاي هاليدي ببينيدكه آژانس هاي مسافرتي، تورهاي لحظه آخري و آفرهاي ويژه خود را قرار مي دهند .

GOREME روستايي در قلب كاپادوكيا است كه بيشتر گردشگران و راهنمايان تور تركيه براي اقامت انتخاب مي كنند.

cappadocia

از تمام مناطق تركيه به راحتي مي توانيد به كاپادوكيا و GOREME سفر كنيد.پيشنهاد ما تور تركيبي تركيه است كه تور استانبول،تور كاپادوكيا و ساير مناطق ديدني و جاذبه هاي گردشگري تركيه راشامل مي شود.
يكي از جاذبه هاي گردشگري كاپادوكيا،عبور با بالون از فراز زمين هاي كشاورزي است كه به زيبايي شياربندي شده اند.يكي از بهترين مكان هاي دنيا براي پرواز با بالون،باغ هاي كاپادوكياست كه بين ساختارهاي سنگي FAIRY CHIMNEY و دره هايي است كه زمين هاي كشاورزي بي نظير درآن قراردارند.سپس,مانند اروپاييان قديم و صحرانشينان سكايي در دره ها اسب سواري و يا ميان روستاهاي كاپادوكيا پياده روي كنيد.

چگونگي پيدايش كاپادوكيا

cappadocia

هزاران سال پيش،چندين كوه آتشفشان باستاني:كوه ERCIYES، كوه HASAN و كوه MELENDIZ , فوران كردند به طوري كه لايه ضخيمي از مواد مذاب را تا مايل ها پراكندند.در طول قرن ها، باد و باران روي صخره ها اثر كردند و دره هاي منحني زيبايي را ساختند كه به طرز زيبايي تا قله كوه تراش خورده است.

جذابيت كاپادوكيا فقط به مناظر زيبا نيست.انسان ها هم آثار گرانبهايي را به وجود آوردند:انبارها،اصطبل ها و خانه هاي سنگي و حتي شهرهاي تماما زيرزميني سنگي.امروزه، بسياري از اين خانه ها هنوز مسكوني و انبارهاي سنگي آن مملو از ذخايرزمستاني است.

cappadocia

در زمان هاي بسيار قديم،مسيحياني در كاپادوكيا ساكن بودند كه هزاران كليسا و صومعه سنگي ساختند.بسياري از اين كليساها با نقاشي هاي روحانيون قرون وسطايي تزيين شده است كه هنوز بقاياي آنها روي ديوارها باقي مانده است.در قرن 21، اين كليساهاي باستاني يكي از برجسته ترين جاذبه هاي گردشگري كاپادوكيا شناخته شده است.

FAIRY CHIMNEY

cappadocia

در گذشته،مردم بومي مخروط هاي سنگي عجيبي كه كاپادوكيا را محاصره كرده است را KALES يا CASTLE مي ناميدند. امروزه، اين ساختار هاي جذاب را عموماPERIBACALARI ياFAIRY CHIMNEY مي نامند.FAIRY CHIMNEY ها اشكال و اندازه هاي متفاوتي دارند ولي بيشتر آنها بلند و كشيده هستند كه سنگي بزرگ در فراز آنها قرارگرفته است. اين سنگ سخت،از فرسايش سنگ هاي نرمتر پاييني جلوگيري مي كند.

مهمترين جاذبه هاي گردشگري كاپادكيا:

 • سايت موزه GOREME: كليساهاي سنگي با نقاشي هاي ديواري
 • سايت موزه ZELVE: شهر سنگي متروك با كليساها
 • شهر زيرزميني KAYMALKI: بزرگترين شهر زيرزميني
 • شهر زيرزميني DERINKUYU: عميق ترين شهر زير زميني
 • دره IHLARA: ترين دره ANATOLIA
 • UCHISAR: قلعه سنگي رومي
 • AVANOS: مركز سفال از زمان HITTIE ها
 • PASABAG:سازه هايFAIRY CHIMNEY قارچي شكل، دره راهبه ها
 • DEVRENT:سازه هاي FAIRY CHIMNEY كه شبيه حيوانات هستند، دره imagination
 • HACI BEKTAS : مركز فرقه BEKTASI اسلام
 • GULSEHIRاولين محل سكونت در كاپادوكيا
 • كليساهاي سنگي فراموش شده: كليساهاي بنا شده در دره ها
 • كاروانسراها: هتل هاي قرن 13 در مسير جاده ابريشم

 

 

 

شادي سفر برگذاركننده تور هاي خارجي و داخلي با بهترين كيفيت و قيمت ها مي باشد .

 

تور كيش / تور بلاروس / تور لبنان / تور مشهد / تور آنتاليا و...........

 

جهت رزرو و اطلاعات بيشتر با ما تماس بگيريد .

 

شماره تماس: 88993177

موضوع: ,
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ]